Krasnići: Verujem da će vanredni parlamentarni izbori biti održani do kraja ove godine, što ranije to bolje
Predsednik Demokratske partije Kosova Memli Krasnići izrazio je uverenje da će vanredni parlamentarni izbori na Kosovu biti održani u poslednjim mesecima ove godine i pozvao kosovskog premijera Aljbina Kurtija da učestvuje na tim izborima, kako bi mogao da proveri da li mu građani i dalje veruju, prenosi Gazeta ekspres.
"Nadam se da će biti što pre, verujem ove godine. Ove godine smatram da treba da idemo na vanredne izbore. Da li je decembar ili oktobar, relevantno je, što ranije to bolje. Verujem da ne treba da se iko plaši izbora. Ako Vlada, ako premijer Kurti veruje da je radio dobar posao, veruje da ima podršku, idemo na izbore da vidimo da li ljudi veruju u isto. Ankete više nisu bitne, one su nebitne, jedina anketa koja se danas računa je glasačka kutija", izjavio je Krasnići.
Govoreći o ministarki spoljnih poslova Doniki Gervali, Krasnići je rekao da je ona "sramota spoljne politike".
"Spoljna politika danas se može nazvati samo politikom. Imamo premijera koji nas je suočio sa celim svetom i imamo ministra spoljnih poslova koji je sramota spoljne politike", kaže Krasnići.
Krasnići je rekao da je Gervala uvredila EU, kao da je "predstavnik Rusije ili Sirije, Severne Koreje ili Irana".
Govoreći o situaciji na severu Kosova, Krasnići je rekao da nije neophodno da dvojica gradonačelnika iz redova DPK podnesu ostavku, već da je neophodna deeskalacija situacije.
"Sada nema smisla podnositi ostavke, kao ni raspisivati nove izbore, jer sve što će se desiti je ponavljanje sadašnje situacije. Ono što je neophodno jeste deeskalacija situacije, da ne bude tenzija, da pre svega tamošnji građani, a posebno Albanci, imaju veću sigurnost, koju nemaju, da imamo neku vrstu normalizacije", naveo je Krasnići.
Smatra da bi dogovor sa premijerom Aljbinom Kurtijem bio idealan ili, kako kaže, "raspuštanje Skupštine".
"Ostavka ništa ne rešava, da imamo dogovor sa Aljbinom Kurtijem, na primer, koji bi bio idealan, čak i da raspustimo Skupštinu. Ako dođe do nove eskalacije, moja koordinacija će biti sa SAD i EU", rekao je Krasnići.
Po njegovim rečima DPK će blokirati sve što je moguće u Skupštini jer su, kako je rekao, Vlada i premijer Aljbin Kurti odveli Kosovo daleko na potpuno pogrešan kurs, u pravcu konfrontacije sa glavnim saveznicima.
"Za dve i po godine ne samo da smo im dali šansu, već smo ih i podržavali, glaslali smo za sve međunarodne sporazume koji su do sada prošli, jer Samoopredeljenje nikada ne bi moglo samo. Ne možemo da blokiramo sve zakone, pošto oni imaju skupštinsku većinu, ali međunarodne sporazume možemo, nećemo učestvovati ni u jednom glasanju, ni u komisijama, ni na sednicama, prekinuli smo zvaničnu komunikaciju i sa premijerom i sa predsednicom", rekao je Krasnići.
0 komentara