Krieziu: Kosovo imalo duplo više kriterijuma za viznu liberalizaciju na celom Balkanu
Ekspert za evropske integracije Tauljant Krieziu izjavio je da Kosovo ima najizazovniji vodič za liberalizaciju viznog režima na Balkanu u smislu kriterijuma čije se ispunjavanje traži, prenosi Koha.
Krieziu je na KTV rekao da je poslednja liberalizacija viza na Balkanu bila za Albaniju 2010. godine.
Radna grupa Evropskog saveta sutra će se, između ostalog, baviti i pitanjem vizne liberalizacije za Kosovo, a Krieziu kaže da je Kosovo imalo duplo više kriterijuma od svih drugih na Balkanu u pogledu vizne liberalizacije.
"Kosovo je imalo najizazovniji vodič u odnosi na sve zemlje Zapadnog Balkana. Imali smo vodič sa duplo više kriterijuma od svih drugih na Balkanu. Ne zaboravimo da je poslednja država kojoj su vize liberalizovane 2010. godine bila Albanija", rekao je Krieziu.
On je naveo da je rat u Ukrajini promenio geopolitički pristup EU i SAD Zapadnom Balkanu.
"Ruska invazija na Ukrajinu potpuno je promenila geopolitički kontekst i pristup EU i SAD ovom delu Balkana. Zato što je za EU i SAD u globalnom smislu neophodno da imaju orijentaciju protiv vrednosti liberalnih demokratija. Moramo biti jasni i direktni", rekao je Krieziu.
0 komentara