Kurti: Ne mogu da formiram ZSO, to je u nadležnosti opština

Aljbin Kurti
Izvor: Klan Kosova

Kosovski premijer Aljbin Kurti rekao je da ne može da formira Zajednicu srpskih opština jer to, kako je kazao, nije u nadležnosti izvršne vlasti te da je prema kosovskim zakonima to u nadležnosti samih opština, prenosi Telegrafi.

"Ne mogu da formiram Zajednicu opština na nivou Republile. Na opštinama je da naprave zajednicu. Slobodu udruživanja imamo u Ustavu, ali i u Zakonu o lokalnoj samoupravi. U dva člana je vrlo jasno rečeno kako se pravi asocijacija opština. Asocijacija koja se nameće odozgo je diktat, nije udruživanje", naveo je Kurti u intervjuu na Alsat M televiziji.

Kurti je rekao da Srbija govori o starim sporazumima koje su pravili njeni prethodnici, a ne primenjuje poslednji sporazum za normalizaciju.

"Imamo dogovor u Briselu. Sporazum je osnovni za uzajamno priznanje, barem de fakto i mora se primeniti. Ali Srbija priča o starim sporazumima koje je poništio Ustavni sud. Ne poričem dogovore koje su sklopili prethodnici, ali ne treba ih staviti kao kola ispred konja", kazao je.

Kurti kaže da Briselski sporazum nije švedski sto gde Srbija može da uzme šta hoće, a ostalo da odbaci.