Gero: Evropski nacrt ZSO poslati Ustavnom sudu, jednostrano zatvaranje paralelnih institucija suprotno sporazumima
Ambasador Francuske na Kosovu Olivije Gero, u intervjuu za Kosovo onlajn govorio je o dijalogu Beograda i Prištine, ZSO, situaciji u četiri opštine na severu Kosova i lokalnim izborima, ali i glavnom mostu na Ibru i ulozi Francuske.
Na pitanje kako bi ocenio trenutne odnose Francuske i Kosova, Gero ističe da se ništa nije promenilo u "čvrstoj i odlučnoj podršci Pariza nezavisnosti i suverenitetu Kosova".
"Povratak Francuske u Kfor svedoči o našoj posvećenosti stabilnosti regiona, a posebno Kosova. Imamo redovne kontakte na visokom nivou sa predsednicom Osmani i premijerom Kurtijem, koji je nedavno boravio u Parizu na bilateralnom ekonomskom forumu i gde je imao sastanak sa gospodinom Bendžaminom Hadadom, zamenikom ministra za Evropu. Francuska je upravo otvorila Kulturni institut u Prištini, koji će raditi ne samo u Prištini već na celoj teritoriji Kosova, sa svim relevantnim akterima. AFD (Francuska agencija za razvoj), radi sa vladom u cilju podrške nekim ključnim projektima za razvoj zemlje i njene evropske integracije; Nadam se da će se uskoro materijalizovati. Odnosi između Francuske i Republike Kosovo su dobri i rastu, bez obzira na razlike koje imamo kada je u pitanju dijalog Kosova i Srbije uz posredovanje EU", kaže Gero.
Kosovo je nedavno dozvolilo uvoz srpske robe, ali samo preko Merdara, zbog čega prolazi vrlo malo kamiona. Šta treba učiniti da svi prelazi ostanu otvoreni?
Pozdravljamo odluku Vlade Kosova da dozvoli uvoz srpske robe preko graničnog prelaza Merdare. Situacija na granici nije u potpunosti zadovoljavajuća, zbog pojačanih bezbednosnih kontrola koje izazivaju dugo čekanje na granici. Treba otvoriti više prelaza i ukloniti ili ublažiti sve prepreke, uključujući necarinske barijere, u skladu sa obavezama Kosova u Cefti. Stvaranje integrisanog regionalnog tržišta je najbolji način da se privrede regiona pripreme za svoje evropske integracije.
U više navrata ste izjavili da ste protiv jednostranih poteza usmerenih protiv srpske zajednice, međutim Vlada Kosova nastavlja sa istim. Šta međunarodna zajednica može da učini da pomogne srpskoj zajednici na Kosovu?
U svakoj prilici podsećamo na našu preokupaciju jednostranim potezima Vlade Kosova, ohrabrujući pozitivne poteze koji bi pomogli da se napreduje na putu normalizacije odnosa između Kosova i Srbije i omogući napredak Kosova na putu ka evropskim integracijama. Posebno naglašavamo važnost Kosova da pošalje evropski nacrt statuta Zajednice srpskih većinskih opština na razmatranje Ustavnom sudu. Sa našim kolegama iz Kvinte i EU, posebno smo oprezni u pogledu eventualnih novih jednostranih poteza sa potencijalno ozbiljnim uticajima na srpsko stanovništvo, posebno u oblasti zdravstva i obrazovanja.
Čini se da je dijalog u zastoju. Šta Kosovo i Srbija treba da urade da bi ponovo pokrenuli dijalog?
U veoma neizvesnom međunarodnom kontekstu, koji karakteriše nastavak ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine i duboko ugroženu stabilnost na Bliskom istoku, normalizacija odnosa između Kosova i Srbije ostaje izazov prvog plana i pitanje evropske bezbednosti. Francuska čvrsto podržava napore evropskog posredovanja. Briselski sporazum i Ohridski aneks treba da budu sprovedeni što je pre moguće od obe strane. Ovi sporazumi su pravno obavezujući, a njihova primena je uključena u poglavlje 35 pristupnih pregovora sa Srbijom, kao i u primenu Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji Kosova i njihova primena će biti odlučujuća za evropsku integraciju i Srbije i Kosova.
Kada je reč o Kosovu, francuski predsednik je nekoliko puta podsetio da očekuju od Vlade Kosova da pošalje nacrt statuta Zajednice srpskih većinskih opština koji je izradila EU na razmatranje Ustavnom sudu. Prema Briselskim sporazumima iz 2013. i 2015. godine, stvaranje Asocijacije imalo je za cilj integraciju srpskih paralelnih struktura u pravni okvir Kosova. Nažalost, još uvek nije stvoren, a jednostrano zatvaranje paralelnih struktura je u suprotnosti sa ovim sporazumima.
Kada je reč o Srbiji, francuski predsednik je tokom susreta sa predsednikom Vučićem više puta podsetio da počinioci napada na Banjsku treba da budu privedeni pravdi, među kojima je i Milan Radoičić. Srbija takođe treba da sprovodi svoje obaveze u okviru dijaloga.
Kakav je vaš stav po pitanju otvaranja glavnog mosta na Ibru?
Most je otvoren za pešake. Svaki dan ljudi prelaze most, u oba smera. Pitanje je da li je potrebno, ili korisno ili podržano od strane stanovništva, da se otvori za automobilski saobraćaj. Da bi se sprečili bezbednosni rizici, o eventualnom otvaranju mosta na Ibru za automobile trebalo bi da se razgovara u okviru dijaloga uz posredovanje EU, kao što je to do sada bio slučaj, uzimajući u obzir bezbednosnu procenu Euleksa i Kfora.
Da li je za smirivanje situacije na severu Kosova potrebno da se Srbi što pre vrate u institucije, ali i da se Srbi vrate u Kosovsku policiju na severu i na koji način mislite da bi bilo najbolje to učiniti?
Odluka o kolektivnoj ostavci iz svih institucija na severu pokazala se štetnom ne samo za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, već i za samo srpsko stanovništvo. Isto tako, bojkot izbora 2023. i 2024. doveo je do daljeg zastoja i ne možemo a da ne žalimo. Ipak, pozitivan je korak što je Srbija pozvala na učešće kosovskih Srba na izborima na Kosovu i na njihovu reintegraciju u sve kosovske institucije koje su napustile 2022. Sada očekujemo od Kosova da omogući njihovu reintegraciju u skladu sa sporazumima iz dijaloga i poštovanje sopstvenog pravnog okvira. Posebno ohrabrujemo vladu Kosova da nastavi da regrutuje srpske kadete u policiju i njih nikako ne treba obeshrabriti. Podstičemo sve srpske građane Kosova da se prijave na objavljena radna mesta ili da se vrate u institucije ako mogu u sadašnjem regulatornom okviru. Podstičemo Vladu Kosova da učini sve što je u njenoj moći da obezbedi proporcionalan sastav javne administracije, što trenutno nije slučaj. Radujemo se novim lokalnim izborima, što je pre moguće, kako bi čak i srpski građani Kosova u četiri severne opštine mogli da uživaju u potpunosti legitimne lokalne vlasti.
Brojne srpske nevladine organizacije izrazile su nezadovoljstvo radom pojedinih međunarodnih institucija na Kosovu, odnosno nedostatkom zaštite srpske zajednice. Kako gledate na to?
Euleks ima našu punu podršku. Euleks obavlja svoju misiju nadgledanja na naše zadovoljstvo, s obzirom na njegov mandat i resurse. Iako razumemo frustraciju nekih, verujemo u saradnju između međunarodnih misija, uključujući Euleks, i svih zainteresovanih strana.
0 komentara