Lunić: Prištini odgovaraju sukobi, na SAD da reaguju i zapitaju se koga podržavaju

Nikola Lunić
Izvor: Kosovo online

Izvršni direktor Saveta za strateške politike Nikola Lunić ukazao je da je Priština jedina strana kojoj bi odgovarali novi sukobi, te da je na Vašingtonu da ima spreman odgovor po tom pitanju s obzirom na to da podržava transformaciju KBS u oružane snage.

Nakon što su kosovski zvaničnici upozorili da postoji mogućnost od zaoštravanja odnosa i potencijalnog rata sa Srbijom, a Stejt department izrazio zabrinutost da lokalne tenzije na Zapadnom Balkanu mogu da prerastu u ozbiljne političke, Lunić za Kosovo onlajn ističe da je zvanični stav Srbije potpuno suprotan od onoga što izjavljuje kosovski premijer Aljbin Kurti. 

Naime, kako kaže, Srbiji odgovara stabilan region Zapadnog Balkana.

"U ovom trenutku potencijalni sukob bi odgovarao samo jednoj jedinoj strani, a to je Priština, odnosno trenutna vlast u Prištini da budem eksplicitan. Srbiji ne odgovara bilo kakav sukob, upravo suprotno Srbiji odgovara stabilan region Zapadnog Balkana. U ovom trenutku kao što smo nedavno čuli na Samitu Natoa, Alijansa ne podržava transformaciju KBS u oružane snage Kosova, međutim oni to praktično ignorišu. Za razliku od njih SAD podržavaju transformaciju snaga KBS u oružane snage Kosova, međutim na nekim fundasmentalnim principima demokratije koju oni imaju, a to su multinacionalizam, demokratija i vladavina prava", rekao je Lunić. 

Podseća da je upravo je to Kurti demantovao u svom tekstu koji je objavio u predvečerje Nato Samita u Njujork tajmsu. 

Kurti se, ističe, poziva na procentialno stanje Albanaca i Srba na Kosovu i pri tom govori da Kosovo nije multinacionalno nego jedno nacionalno društvo.

"Samim tim pravi svoje oružane jednonacionalne snage. To će definitivno biti problem, ali taj problem je za SAD. Koga i zašto u perspektivi podržavaju i šta rade na Kosovu u smislu podrške takvom jednom pristupu za pravljenje oružanih snaga koje će biti izvor destabilizacije u regionu", smatra Lunić.

S obzirom na predstojeće izbore, u ovom trenutku Zapadni Balkan i Kosovo su na marginama značaja spoljne politike u Americi, ocenjuje Lunić dodajući da i u aktuelnoj predizbornoj kampanji u SAD, kao i nikada u istoriji, spoljna poltika nije imala prioritet u odnosu na unutrašnju.

Prema tome, zapaža, ukoliko se bude preispitivala spoljna politika SAD onda će to preispitivati nova administracija.

Naglašava da Srbija treba da gradi strateške odnose sa SAD bez obzira koja administracija bila na vlasti u Vašingtonu. 

"Imamo čak i u vojno-vojnoj saranji zajedničke naše snage na Sinaju i ja islim da će se to dalje produbljivati i bar sa srpske strane mislim da Vašington predstavlja stratešku orjentaciju", rekao je Lunić.

Ističe da su novi incidenti mogući ukoliko Priština nastavi sa nekontrolisanim slanjem specijalnih jedinica na sever Kosova, nekonsultujući Kfor i Nato, ili ukoliko bude nastavila sa daljim provokacijama.

Poručuje da je od presudnog značaja da Srbi ne učestvuju u kreiranju incidenata i pokažu otvorenost za koordinaciju sa Zapadom i SAD.

"Potencijal incidenata postoji, ali to može ostati samo na nivou incidenta. Bitno je da se Srbi više ne učestvuju u kreiranju incidentnih stuacija. Bitno je da Srbi u kontinuitetu rade na destabilizaciji ovog stanja, znači na relaksiranju odnosa. Znači da rade sa proverljivim partnerima i saveznicima, a to su vodeće zapadne zemlje, jer očigledno se sa Aljbinom Kurtijem na tome ne može raditi", naglasio je Lunić.

Komentarišući zašto se Srbija apostrofira kao faktor nestabilnosti na Zapadnom Balkanu, Lunić kaže da je u ovom trenutku to jedan pragmatičan pristup sa cijljem da se dođe do konačnog sporazuma normalizacije odnosa Beograda i Srbije.

Pojašnjava da ukoliko se osuđuje samo jedna strana, onda se u ovakvoj situaciji zatvaraju mogućnosti dogovora. 

"Zato SAD imaju balansiran pristup obema stranama u ovom trenutku očekujući politički sporazum. Politički sporazum će pre ili kasnije dovesti do neophodnosti pravljenja jednog bezednosnog sporazuma kojeg mi svi moramo biti svesni, jer ukoliko je najavljeno u Prištini da su osnovali dva puka u KBS i da iduće godine osnivaju i treći puk, a da 2028. osnivaju definitivno oružane snage Kosova, moramo videti sa američkim partnerima i EU kako obezbediti transparentnost, multinacionalnost, strukturu i bilateralne relacije", zaključio je Lunić.