Mijačić: Zabrana dinara najveća karta koju bi Kurtijeva vlada mogla da izvuče protiv opstanka kosovskih Srba

Beograd_231226_Dragiša Mijačić 05
Izvor: Kosovo Online

Koordinator Nacionalnog konventa za Poglavlje 35 Dragiša Mijačić podsećajući da je Odbor Centralne banke Kosova krajem 2023. godine usvojio Uredbu o gotovinskom poslovanju prema kojoj je obustavljena svaka dalja upotreba srpskih dinara na Kosovu ocenio je da će ta odluka imati ogroman negativan uticaj na sve dalje procese na Kosovu - dijalog, održivi život srpske zajednice, ali i na ukupnu kosovsku ekonomiju.

Mijačić je na društvenoj mreži "X" precizirao da je Odbor Centralne banke Kosova 27. decembra 2023. godine usvojio novu Uredbu o gotovinskom poslovanju koja stvara zakonske odredbe za obustavu svake dalje upotrebe srpskih dinara na Kosovu, uključujući obustavu dinarskog transfera, bankarskih transakcija i gotovinskih plaćanja.

"Ta odluka će imati ogroman negativan uticaj na sve dalje procese na Kosovu, ne samo one koji se odnose na dijalog, političku stabilnost, derogaciju bezbednosti ili održivi život srpske zajednice, već i na ukupnu kosovsku ekonomiju i trgovinski učinak", poručio je Mijačić.

Navodi da će uredba stupiti na snagu 1. februara 2024. godine i ukazuje da to znači da će se od tada svako korišćenje dinara smatrati nezakonitim.

Osim toga, kako dodaje, nezakonitim će se smatrati i svaki transfer dinara na Kosovo, a takve radnje će se sprečiti raspoređivanjem i upotrebom specijalnih policijskih snaga na srpskim područjima.

"To praktično znači da će banke koje posluju sa dinarima biti zatvorene, a korišćenje dinara u prodavnicama biće zabranjeno. Osim toga, sve institucije Republike Srbije koje deluju na Kosovu, kao što su škole i bolnice, imaće poteškoća u radu. Plate, penzije, socijalna davanja i druge subvencije koje Srbija pruža svojim građanima na Kosovu takođe će biti ograničene. Ova odluka bukvalno pogađa sve Srbe koji žive na Kosovu, bez izuzetka, ali i mnoge druge, Albance, Bošnjake, Gorance, Rome. Svi oni koriste dinare", ukazuje Mijačić.

Navodi i da će sprovođenje te Uredbe takođe imati negativne implikacije na ekonomiju Kosova i kosovski budžet.

U tom smislu ukazuje da svake godine Srbija potroši stotine miliona evra na Kosovu, a da veliki deo tog novca završi kod albanskih izvođača, pružalaca usluga, tržnih centara i prodavnica.

Navodi da je takva ekonomska interakcija pomogla trgovini među zajednicama i saradnji između kojih dodatno doprinosi smanjenju međuetničkih tenzija.

Kada se kaže da Srbi i Albanci sa Kosova posluju zajedno, kako dodaje, srpske subvencije su najčešći resurs za takvu trgovinu.

"Primena takve regulative će sigurno gurnuti Srbe i druge u siromaštvo, dovesti do neizbežnog bekstva sa Kosova. Takvi procesi će dugoročno negativno uticati i na dijalog i sprečiće svaku mogućnost pomirenja u bliskoj budućnosti.
Ovo je najveća karta koju bi Kurtijeva vlada mogla da izvuče protiv održivog postojanja kosovskih Srba. To se radi uoči evropskih i američkih izbora, kada će biti vakuum u dijalogu. Ovo je godina raspleta u kojoj je sve osim mira moguće", poručio je Mijačić.

Podseća da je pre dve godine, 11. januara 2022, državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Entoni Blinken u pismu Aljbinu Kurtiju naveo da SAD gledaju na njegovo lično vođstvo i zatražio od njega da "izbegava akcije i retoriku koji mogu povećati tenzije".

"Poslednji je trenutak da pozovete na lično vođstvo i Stejt department da stane iza svojih reči i da politički odgovor na još jedan jednostrani akt Vlade Kosova pre nego što bude kasno za kosovske Srbe. Biće kasno i za održivi mir", istakao je Mijačić dodajući da se ovo pitanje tiče i Đuzepa Borelja, Miroslava Lajčaka, Olafa Šolca, Emanuela Makrona, Dejvida Kamerona, Đorđe Meloni, Dore Bakojanis, Džima O'Brajana, ali i medija kao što su CNN, BBC Vorld, Politico, Euroactiv, Vašington post, Financial Tajms.