Muhadžiri: Izveštaj EK opomena za kosovsku vladu, bez sporazuma sa Srbijom nema ni suštinskog napretka ka EU

Artan Muhadžiri
Izvor: Kosovo Online

Sociolog i politički analitičar iz Prištine Artan Muhadžiri istakao je da su “ograničeni napredak” reči koje se najviše pominju u Izveštaju Evropske komisije o Kosovu, i da on predstavlja vrstu opomene za kosovsku vladu. Smatra da je dijalog sa Srbijom osnova za napredak Kosova ka EU.

„Izveštaji Evropske Komisije pokazuju dva elementa. Prvi, da su sasvim realistični, zasnovani na objektivnošću i veoma je teško opovrgnuti ih. Zatim, oni pokazuju indikatore za evropsku orijentaciju zemalja naseg regiona, uslove koje bi trebalo da ispune, standarde, kriterijume i korekcije, kako bi napredovali na njihovom evropskom putu.
Ovaj izveštaj je dobar i zato što reflektuje situaciju i to bi trebalo da bude dodatna motivacija i za Vladu da radi još više. Fraza koja se najviše ponavlja je “ograničeni napredak” i to je realnost. I iako je Kurtijeva partija imala veliku prednost posle izbora, u kontekstu parlamentarne vecine, sastava vlade, i predsednistva, nije postugnut neki izvanredan napredak. Ali u mnogim oblastima se mogu uočiti određeni pomaci. Ovaj izveštaj je dobrodošla opomena za premijera Kurtija da radi još bolje i dinamičnije u narednom mandatu", naveo je Muhadžiri za Kosovo onlajn.

Kako je naveo, bez postizanja sporazuma sa Srbijom neće biti ni suštinskog napretka, pa je zbog toga od velikog značaja da međunarodna zajednica motiviše strane vrlo dobro poznatom metodom - „štapom i šargarepom“.

„Efikasni dijalog između Kosova i Srbije je osnova evropskog napretka i glavni uslov i preduslov da se ide napred zato što bez postizanja sporazuma između Srbije i Kosova neće biti kvalitativnog napretka ni u regionu, jer su i Kosovo i Srbija politički i emocionalno povezane sa susednim zemljama: Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom. Efekat sporazuma između Kosova i Srbije bi bio veoma uticajan u geopolitickom smislu, i zato je značajno insistiranje međunarodne zajednice - “štap i šargarepa”, da na taj način motiviše vlade i u Prištini i u Beogradu da se angažuju što konkretnije. Svako usporavanje napretka na putu biće veoma štetno za Kosovo, Srbiju, kao i za ceo region", dodao je Muhadžiri.

Na pitanje da li kosovski političari sa razlogom pokazuju nezadovoljstvo zbog toga što je Bosna i Hercegovina dobila zeleno svetlo da otpočne pregovore za članstvo u EU, dok Kosovo još uvek nije ni započelo pregovore za dobijanje statusa kandidata, Muhadžiri kaže da je situacija između Kosova i BIH sasvim drugačija.

„Kosovo i Bosna i Hercegovina ne mogu da se uporede. Bosna i Hercegovina je napredovala na evropskom putu, Kosovo ima problem sa pet zemalja iz EU koje ga još nisu priznale. Bosna i Hercegovina je član Ujedinjenih Nacija, a Kosovo nije, i tako dalje. Zato smatram da nije realno da će Kosovo tom komparativnom dinamikom napredovati, nego je potrebno da maksimalno bude angažovano u dijalogu. Dobit iz dijaloga treba da se ostvari na takav način da, nakon njegovog završetka, i Srbija i Kosovo imaju evropsku integracijsku agendu kao njihovu osnovnu orijentaciju, jer bez toga neće biti ni uspostvaljena politička normalizacija našeg regiona", naveo je Muhadžiri.

Naš sagovornik smatra da nije realno očekivati da Kosovo može da dobije status kandidata u EU sve dok pet zemalja članica Unije ne priznaju Kosovsku nezavisnost, kao i da je svaki napredak ka EU povezan sa procesom dijaloga.

"Mislim da izjava zamenika premijera Besnika Bislimija nije realna, zato što znamo koliko sporo idu stvari u procesu evropskih integracija. Ideja je da Kosovo mora ispuniti i mnoge druge zadatke, da efikasno završi dialog, jer bez završetka dijaloga nema daljih konkretnih diskusija po ovom pitanju. Dijalog je alfa i omega svakog napretka. Političari mogu davati pompezne i pretenciozne izjave u vezi sa evropskom budućnošću, ali u realnosti sve je povezano sa dijalogom. Nista veliko na evropskom putu Kosova, ali isto tako i Srbije, nece biti moguce bez ovog procesa. Što pre se završi dijalog kao jako važna istorijska etapa, utoliko će evropska buducnost dveju zemalja biti realnija", zaključio je Muhadžiri.