Nedeljković: U Vašingtonu ekonomski sporazum, uz neke političke elemente
Sporazum koji će danas biti potpisan u Beloj kući, sudeći po izjavama zvaničnika Srbije, SAD i Prištine, ekonomske je prirode, a sadržaće i političke elemente, smatra urednik portala "američki-izbori.rs" Stevan Nedeljković, prenosi Tanjug.
On pretpostavlja da će današnje potpisivanje u Vašingtonu "imati solidan uticaj i na briselski dijalog, zakazan za 7. septembar, koji bi takođe trebalo da se bavi ekonomskim temama.
U svakom slučaju sporazum, menja mnogo toga, kaže Nedeljković.
"U složenom međunarodnom geopolitičkom kontekstu, Srbija mora vrlo pažljivo da vodi računa na koji način igra svoju igru, u smislu da, u okviru dijaloga, ne sme da izgubi ni SAD ni Evropsku uniju koji između sebe, a to je očigledno, nemaju dovoljan nivo koordinacije", napominje Nedeljković za Tanjug.
Na pitanje da li se može očekivati i adekvatna implementacija dogovorenog u sporazumu, s obzirom na iskustvo briselskog dogovora, ali i na autoritet posrednika, Nedeljković ocenjuje da, po pravilu, "Amerikanci vole brza rešenja, ali to u praksi baš i nije moguće".
"Samo potpisivanje u Ovalnoj kancelariji u Beloj kući podrazumeva da će SAD biti zainteresovanije za njegovu implementaciju jer se odvija pod pokroviteljstvom američkog predsednika", ističe Nedeljković, koji dodaje da ni to ne mora da bude garancija.
"Brojni sporazumi su i do sada potpisivani ali nisu sprovođeni do kraja. Nadamo se da tako nešto neće biti i sa ovim sporazumom".
Inicijativa SAD oko sporazuma, po njegovom mišljenju, može dvostruko da se tumači, prvo - da je Donald Tramp predsednik koji zagovara mir, koji nije otpočeo nijedan novi rat i koji će kao predsednik SAD i dalje voditi mirnodopsku politiku i drugo - da je Amerika, za vreme Donalda Trampa "ključni igrač na međunarodnoj pozornici, bez obzira na napore Evropske unije", zaključio je Nedeljković.
0 komentara