Vučić: Srbija trpi pritisak sa svih strana, rezolucija o Srebrenici postala glavna tema u UN

Aleksandar Vučić
Izvor: Kosovo Online

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se medijima iz Njujorka gde je otputovao zbog predstavljanja izveštaja o radu Unmika na sednici Saveta bezbednosti UN, kao i zbog glasanja o predlogu rezolucije o Srebrenici u UN.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da Srbija trpi veliki pritisak sa svih stana i istakao da je na nekom od briselskih foruma izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak naveo formulaciju da ni jedna strana neće da prihvati kompromis, iako je Priština ukinula dinar na Kosovu.

"To je kao da vi mene udarite i kažete nijedna strana nije spremna da prihvati kompromis", rekao je Vučić medijima nakon sastanaka u UN povodom rezolucije u Srebrenci.

On je istakao da se srpska delegacija bori za svoju zemlju u Njujorku i dodao da Srbija ima poštovanje u Azijsko-pacifičkom frontu sa čijim predstavnicima je danas razgovarao.

Najavio je i druge sastanke i ocenio da će zbog geopolitičkih okolnosti mnoge zemlje razmotriti svoje stavove.

"Mala smo zemlja, a pritisci su jaki. Mislim da smo uradili veliki posao i borili se za naš narod", poručio je Vučić.

Poručio je da će srpska delegacija nastaviti svoju borbu iako je mnogo teško.

"Mali smo suviše za velike zapadne sile, ali suprotstavljanje i činjenica da istinu ne možete uvek da pobedite silom za nas ipak nešto znači", kazao je on.

Rezolucija o Srebrenici postala glavna tema u UN

Kada je reč o rezoluciji o Srebrenici, Vučić ističe da nije optimističan, ali da to nije opravdanje da se ne bori dalje.

"Ono što vi čuvate i branite i na šta ste se zakleli svojim građanima i narodu je svetinja. Za nas je to najvažnije u životu, a ne strah pred silom i snagom onih koji su mnogo veći i jači. Ali jesmo li mi razgovarali i svima objasnili situaciju, ja moram da vam kažem da u svim grupama postoji ogromna rezervisanost prema postupku i procesu kako su neki definisali tu rezoluciju", naveo je on.

Dodao je da neki predstavnici islamskih zemalja kada glasaju, rade to nevoljno jer znaju da povređuju prijatelje.

Ocenio je da je srpska delegacija na sastancima sa svetskim delegacijama mnogo toga uradila kakao bi se ugled Srbije podigao na viši nivo.

Vučić kaže da je u okviru posete Njujorku imao brojne bilateralne sastanke, kao i da će prisustvovati večeri na kojoj će biti brojni evropski lideri. Kako dodaje, iskoristiće priliku da ih zamoli da ne budu protiv Srbije.

"Sada imamo sastanak sa Guterešom, sa Denisom Francisom, on je predsednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, sa specijalnim savetnikom za pitanje genocida Ujedinjenih nacija, sa predstavnicima Meksika", navodi Vučić.

On je ukazao da se u Njujorku "mnogo toga događa", te da je delegacija Srbije, ne računajući prijem koji je organizovan u Misiji pri UN, razgovarala sa predstavnicima više od 80 zemalja, te da je rezolucija postala "glavna tema u UN". 

"Čuli smo da pripremanju sličan performans, sličan onom koje je Kosovo priredilo sa Savetom bezbednosti. Da su pozvane majke žrtava u Srebrenici, to je uobičajen folklor, ništa neočekivano", ocenio je Vučić.

Veliki broj zemalja će biit uzdržan na glasanju o rezoluciji

Predsednik Srbije je izrazio uverenje da će građani Srbije, razumevajući težinu pozicije zemlje, svakako biti iskreno ponosni na Srbiju.

"Na našu borbu i na ljubav koju smo pokazali svi zajedno, iako neko hoće da nas kazni zbog nečega što se desilo pre 29 godina, a sve zato što ne može da objasni ćutanje i nesposobnost po jednom drugom pitanju", naglasio je predsednik Vučić.

Konstatovao je da mnoge zemlje u UN to i razumeju, jer je veliki broj onih koje će, uprkos svim pritiscima, biti uzdržane.

"A, možete da zamislite šta znači moj poziv u odnosu na poziv SAD, Nemačke, Francuske, Engleske, Kanade, Australije, Turske, Italije i drugih… Jasno je da je to borba Davida i Golijata. Ali, možete li da mi kažete bilo koga časnog u svetu ko bi čitao o tome i bio na strani Golijata?", upitao je Vučić.

Naveo je da Srbija ima ne samo simpatije brojnih zemalja, što će doprineti daljem razvoju bilateralnih odnosa sa njima, ali već ima i prilično razumevanje zemalja koje ne mogu da shvate zašto se takva rezolucija donosi sada, bez konsenzusa naroda u BiH i bez konsultacija na regionalnom nivou.

Ponovio je da je od nemačke ambasadorke saznao za rezoluciju, u trenutku kada se na njoj radilo već šest meseci.

"Radili ste to, a da ključnog regionalnog partenra niste obavestili o tome.. O kakvoj inkluzivnosti govorimo?", upitao je predsednik Vučić. 

Rekao je i da je Srbija poštovana i uvažena i među latinoameričkim, afričkim i azijskim zemljama.

"Neke će ipak glasati za rezoluciju, ali samo što ne zaplaču što će tako da glasaju, jer moraju, zato što pripadaju toj veri, ali znaju koliko to nije fer prema Srbiji. Mnogi će, ipak, biti uzdržani", dodao je.

On je podsetio i da odluka Generalne skupštine UN nije obavezujuća, ali je velika moralna diskvalifikacija.

"Nastavljamo da se borimo, težak je dan danas. Imaćemo i štab sa Beogradom, uključiće se i Ana Brnabić, Ivica Dačić, da vidimo gde smo… Razaslali smo izaslanike po celom svetu, od Kambodže do Paname, prenose moje pismo i razgovaraju sa domaćinima. To je ono što možemo, više od toga – ne“, rekao je Vučić i dodao da su predstavnici pojedinih zemalja ocenili da je "neverovatno da je mala Srbija uspela da se tako suprotstavi, da u UN samo o tome govore, a da su sa druge strane sve najmoćnije sile sveta".

Izrazio je na kraju nadu da će imati prilike da razgovara i sa stalnim predstavnikom SAD u UN.

"To je važno i zbog Kosova. Inače, on je i član Bajdenovog kolegijuma, užeg tima koji odlučuje o svemu i važno je da imamo najbolji mogući kontakte i odnose", rekao je Vučić.