Perišić: Nejasan potencijal ujedinjenja evropske desnice
Saradnik Centra za društvena istraživanja Nikola Perišić ocenio je da je formiranje desnog bloka “Patriote za Evropu” pokazalo da je ujedinjenje desnice u Evropi ipak moguće, ali da je još nejasan njihov potencijal unutar EU.
“Ovo je pokazatelj da postoji mogućnost da se ujedini desnica na prostoru EU. Često smo slušali o tome da je nemoguća saradnja i to smo mogli da vidimo i na predlogu saradnje Marin Le Pen i Đorđe Meloni. Nekako, kao argument se uvek isticala činjenica da nacionalne stranke imaju pre svega nacionalni interes država koje predstavljaju i da je to u suprotnosti sa interesima drugih država i da zbog toga ne može da dođe do saradnje”, kazao je Perišić za Kosovo onlajn.
Naglašava da je formiranje poslaničkog kluba “Patriote za Evropu” nastavak saradnje na desnom spektru u EU, ali da je i dalje nejasan njihov potencijal.
“Još uvek je nejasno koliki će biti njihov potencijal i da li će u potpunosti moći da utiču na funkcionisanje Europske unije. Ali, definitivno da brojnost koju imaju i politički kredibilitet ljudi koji ih predvode sigurno će imati uticaj i glas unutar Evropskog parlamenta”, naglašava Perišić.
Smatra da ipak neće moći da utiču na, kako ističe, koherentnu politiku EU prema Zapadnom Balkanu i dijalogu Beograda i Prištine.
“Definitivno da će sve što se dešava u Evropskoj uniji imati implikacije i na Srbiju i na druge države Zapadnog Balkana koje imaju želju da uđu u EU. Međutim, čini se da EU ima koherentnu politiku koju trenutno vodi pre svega po pitanju statusa Kosova i Metohije. U potpunosti je rešena da pokuša da razvije pregovore koje su trenutno u ćorsokaku sa željom da se spreči dalje moguća eskalacija nasilja na tom području. Evropa želi da izbegne mogućnost novog ratnog sukoba na svom kontinentu, jer bi to dovelo do definitivne krize, i političke i ekonomske na samom prostoru Evrope”, kaže Perišić.
Uveren je da evropske suverenističke strane imaju drugačije mišljenje po pitanju statusa Kosova, kao i da bolje razumeju položaj Beograda, ali da to ne znači i da će u Evropskom parlametnu “definitivno biti na strani Srbije”.
“Ne možemo da kažemo da će biti definitivno na strani Srbije, ali definitivno da će imati više razumevanja za nacionalni interes Srbije, a to je pre svega status Kosova i Metohije. Ono što može da bude negativna posledica svega jeste da EU uđe u određene izazove na svom unutrašnjem planu i da samim tim ne može da se fokusira na spoljnu politiku i samu politiku proširenja. Znamo da je jedan od strateških ciljeva Srbije i ulazak u EU”, zaključuje Perišić.
0 komentara