Plaćanje za ulazak u Prištinu, za opoziciju diskriminatorska Ahmetijeva ideja

SO Priština
Izvor: Gazeta Express

Pokret Samoopredeljenje i Demokratska partija Kosova ideju gradonačelnika Prištine Špenda Ahmetija o naplati ulaska automobilom u Prištinu, nazivaju diskriminatorskom, prenosi Gazeta Ekspres.

DPK kaže da Ahmeti ne može da nametne ovaj porez, a da ga ne pošalje Skupštini opštine na odobrenje i da se o njemu ne glasa.

Porez na vožnju u glavnom gradu, koji je spomenuo Ahmeti izazvao je raspravu.

Opozicione stranke u opštini Priština protive se predlogu gradonačelnika.

Član Skupštine opštine Priština iz Pokreta Samoopredeljenje Nazljie Balja rekao je za Gazeta Ekpres da Ahmeti prikriva svoje neuspehe, kao gradonačelnik Prištine.

„Svake godine se obaveže da će napraviti podzemni parking i obećava da će pokriti svoje propuste kao gradonačelnik glavnog grada“, rekao je Balja.

Balja je Ahmetijevu ideju o porezu na automobile u Prištini nazvao diskriminatorskom.

„Težnja gradonačelnika Ahmetija da građani drugih gradova plaćaju poseban ulaz je diskriminatorsak i krši ljudska prava. Niko nikoga ne može zaustaviti, a još manje obavezati da plati za ulazak u grad. Priština pripada svima i tako će i ostati“, izjavio je Balja.

Demokratski savez Kosova (DSK) u opštini Priština kaže da Ahmeti ne može sam da donese odluku bez slanja na odobrenje Skupštini opštine.

„Skupština opštine izglasala je propis o parkiralištima sa utvrđenim cenama. Gradonačelnik ne može da nametne porez, ne može to sam da uradi, a da ga ne donese Skupštini opštine. Ali čak i ako to učini, ne verujem da će se o njemu glasati. Biće to isto kao i predlog koji je doneo pre godinu dana da se građanima koji dolaze iz drugih opština stavi dodatna cena za lekarski pregled. Zaključili smo da je to kršenje ljudskih prava i nismo glasali za to, učinićemo to sada i sa ovim, jer ne možete diskriminisati", rekao je Gaši.

Ni za DPK nije prihvatljivo nametati porez na automobile koji ulaze u Prištinu.

Član skupštine te stranke u opštini Ljeutrim Retkoceri rekao je za Gazeta Ekpres da metež i zagađenje ne mogu da se zaustave na taj način.

„Ni u kom slučaju nije ispravno postavljati barikade na ulicama Prištine. Gužva i zagađenje vazduha ne mogu se zaustaviti na taj način, kada nisu preduzete druge mere. Opština Priština nije ispoštovala Rezoluciju Skupštine Prištine iz 2018. godine, protiv zagađenja vazduha u Prištini “, rekao je Retkoceri.

Nazvao je to ružnom idejom i pokušajem prikrivanja Ahmetijevog nečinjenja.

„Nema napretka u proširenju gradske grejne mreže kako bi se kućne peći zamenile ugljem. Opština ne ispunjava obećanja da će započeti izgradnju gradskog prstena, što bi oslobodilo gužvu u gradu. Parkirališta su zapuštena i trenutno nemamo parking mesta na ulazu u grad. Dakle, u ovim okolnostima ideja o barikadama i rampama u Prištini je ružna, ovo je pokušaj pokrivanja nezaposlenosti, rada Pokreta Samoopredeljenja u Prištini, Špenda Ahmetija“, rekao je Retkoceri.

Nakon brojnih kritika na njegove izjave o plaćanju ulaska u Prištinu automobilom Špend Ahmeti je na Fejsbuku objavio da će to biti učinjeno kako bi se izbegla gužva u saobraćaju i zaštitili građani od zagađenja vazduha.

„S obzirom na to da su putevi uski i ne mogu se proširiti u centru, jedino rešenje ostaje izgradnja alternativnih puteva (prstenova) i plaćanje putarine za vožnju u naseljenim delovima grada gde postoje zagušenja i to može prouzrokovati zagađenje”, naveo je u objavi Ahmeti.

Gradonačelnik Prištine kaže da takav primer sledi London.

„Dakle, pored plaćanja parkinga, razmotrili smo i mogućnost takse za vožnju u centru. Na engleskom je poznat kao “Congestion Charge”. London je glavni grad koji je najbolje regulisao ovaj sistem“, rekao je Ahmeti.

Nema rampi nema diskriminacije, kada se odluči da se ova politika odnosi na sve i primenjuje se kamerama. Jednostavno u malom gradu u kome možete da prepešačite za 30 minuta i sa ozbiljnim zagađenjem tokom zime, naš prioritet treba da bude borba protiv nepotrebne upotrebe automobila, poručio je Ahmeti.