Marijani: Govoriću u Briselu o teškoj situaciji srpske zajednice na Kosovu

Tijeri Marijani
Izvor: EPA

Evroposlanik Tijeri Marijani, koji je minulog vikenda, za Dan primirja u Prvom svetskom ratu, bio u Beogradu gde sa koleginicom Paskal Pjera u Srbiji priprema posetu cele delegacije njegove stranke Nacionalno okupljanje, na čelu s predsednikom stranke Žordanom Bardelom. U intervjuu za Novosti on je između ostalog istakao da priprema govor o Srbima sa Kosova u Evropskom parlamentu.

Marijani je otkrio da je poseta Bardele Beogradu planirana za sredinu sledeće godine, a on u međuvremenu evroparlamentarcima želi da obelodani u kakvoj se situaciji nalazi srpska zajednica na Kosovu.   

"Naša grupa Patrioti u EP je treća po snazi, što znači da imamo veliku težinu, i Srbija na nas može da računa. Potrudiću se da nastavim negovanje odnosa koje je održavao Žan-Len Lakapel u prethodnom sazivu. Tako sam se za sledeće zasedanje EP u Briselu prijavio da govorim na temu tretmana i teške situacije srpske zajednice na Kosovu", rekao je on.

Dodao je da veoma poštuje sve balkanske zemlje, ali sa Srbijom ima posebne odnose.

"Francuska i Srbija imaju zajedničku istoriju koju ne zaboravljamo. Sve je to učinilo da Srbi i Francuzi budu veoma bliski, s jednim izuzetkom, nažalost, koji je svima poznat, i koji se dogodio krajem devedesetih godina prošlog veka. U Francuskoj živi i velika srpska zajednica koja je besprekorno integrisana u naše društvo", ističe nekadašnji francuski ministar.

Na pitanje kako će novi saziv EP reagovati na evropske integracije Srbije, Marijani navodi da Evropski parlament od izbora Donalda Trampa ne zna gde se nalazi.

"Njegova pobeda je potresla većinu u ovoj instituciji. Kada je reč o evropskim integracijama Srbije, većina u EP loše podnosi slobodu i odbranu sopstvenih nacionalnih interesa što čini srpska vlast. Sumnjičavo gledaju na vaše veze s Rusijom. To, naravno, nije slučaj s našom grupom. Postoje geografija i istorija i ne mogu se presecati veze koje postoje", kazao je Marijani.

On ističe da nije u interesu Srbije da uvede sankcije Moskvi.

"Iako još niste ušli u EU, nalazite se na sličnoj liniji kao mađarski premijer Viktor Orban, što naša stranka pozdravlja. To je privrženost Evropi nacija, u kojoj EU ne nameće svoja pravila i gde se poštuju specifičnosti svake države", kaže poslanik Evropskog parlamenta.

Dodaje da je njegova stranka proevropski nastrojena, ali je protiv EU koja neprestano širi svoje nadležnosti i koja u realnosti želi da zameni države.

"Moje političko nasleđe je degolovsko. Osnovna ideja o EU je bila dobra. Ali, ona sada traži sve veće kompetencije. To nas zabrinjava i to ne želimo da prihvatimo. Zalažemo se za slobodu kretanja ljudi i robe, ali nije na EU da se bavi pravosuđem i obrazovanjem. Svaka zemlja ima svoju istoriju", naglašava Marijani.

Na pitanje šta će izbor Trampa promeniti na Zapadnom Balkanu i u ratovima u svetu, Marijani naglašava da Donald Tramp, pre svega, misli na američke interese.

"I to je normalno. Još je rano da se kaže šta će njegov izbor doneti. Ali, EU to koristi da bi proširila svoju nadležnost. Otkako je Tramp izabran, u Briselu ističu da, pošto se SAD udaljavaju od Evrope, treba da ojačaju svoje kompetencije. To potvrđuje da smo do sada delovali u interesu Amerike. Takođe, pokazatelj je i da EU traži više vlasti. Hoće i svoju vojsku. I, to je veoma opasno", poručuje on.

Marijani u funkcionisanju EU najviše zamera to što je EU kao religija - morate da delite njene vrednosti, inače vas smatraju opasnim jeretikom.

"U Briselu imaju sledeću logiku: sve što je dobro, dolazi od EU, a ako ima problema, treba joj dati još više vlasti. Ako postoji mir, to je zahvaljujući EU, a ako je rat, onda treba još ovlašćenja. U realnosti, ovakva EU se hrani krizama koje su često plod njenih neuspeha", naglašava on.