Rašeta: U fokusu evropske turneje predsednika Sija otopljavanje odnosa sa EU i jačanje saradnje sa Srbijom

Dragoslav Rašeta
Izvor: Kosovo Online

Dragoslav Rašeta iz organizacije Novi treći put ocenjuje da je ključni cilj evropske turneje kineskog predsednika Si Đinpinga da u razgovorima sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom popravi zahladnele odnose EU i NR Kine, a da će uz ekonomiju, ključne teme razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem biti pitanje Kosova i rezolucija o Srebrenici.

“Ovo je prva poseta predsednika Sija Evropi u poslednjih pet godina i svakako će gledati da popravi odnose koji su se udaljili proteklih nekoliko godina između našeg kontinentna i Kine. Politička pozadina za Srbiju svakako će biti situacija u UN, Rezolucija o Srebrenici i generalno pitanje Kosova, ali mislim da će pre svega dominirati ekonomske teme zato što ima još mesec dana do ratifikacije Ugovora o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine. To će biti glavna tema dolaska Sija Srbiji”, kaže Rašeta za Kosovo onlajn.

Prema njegovim rečima činjenica da je kineski predsednik u odabiru zemalja koje će posetiti izabrao i Srbiju govori o važnosti koju ova država ima za kineske investicije i kineski uticaj u Evropi.

“Posetom Srbiji šalje se poruka da Kina misli na Srbiju i da se ti odnosi produbljuju od 2009, a posebno 2014. sa više investicija. Povećava se obim saradnje i trgovinske razmene i sa te stane ta poseta je ugovarana duži vremenski period, trebalo je da dođe do nje tokom prošle zime, ali postoji i politički momenat što se tiče srpskih vlasti da vlada uđe u izbore sa podrškom ovako važnog saveznika kao što je Kina”, smatra Rašeta.

Dodaje da je i kineski predsednik ciljano odlučio da poseti Srbiju na 25. godišnjicu Nato bombardovanja ambasade NR Kine u Beogradu kako bi poslao jasnu poruku da taj događaj nije zaboravljen i da su odnosi Zapada i Kine i dalje nepovoljni.

“Izbor Srbije govori o važnosti koji ima Srbija za kineske investicije i kineski uticaj u Evropi. S druge strane, smanjila se lista prijatelja koje Kina trenutno ima u ostatku Evrope, naročito u Zapadnoj Evropi nakon razilaženja u odnosima sa Nemačkom. Ali, moramo da gledamo i sam termin dolaska zato što je određena na godišnjicu, 25 godina od Nato bombardovanja kineske ambasade u Beogradu i mislim da je i to odigralo veoma bitnu ulogu da Si svojoj publici, kod kuće, može da pokaže da nije zaboravio na to i da su odnosi Zapada i Kine i dalje veoma nepovoljni”, zaključio je Rašeta.