Rodić: Rivalstvo Velike Britanije i Nemačke odražava se i na Kosovu

Britanci se na Kosovu vode politikom SAD i u najvećoj meri slede američki interes, ocenjuje za Kosovo onlajn novinar Filip Rodić i dodaje da postoji i viševekovno rivalstvo Britanije sa Nemačkom, koje se takođe odražava na prostoru Kosova.
Kako navodi, u talasima su se dešavale stvari gde su se Nemci i Englezi borili oko toga ko će imati veći uticaj na prostoru Kosova, s tim što Englezi u svojim interesima uglavnom slede i zastupaju one američke.
"Ono što se kaže za Veliku Britaniju, da je ona zapravo poslednjih 50-ak godina 'američki nosač aviona', a ne nešto drugo, mislim da je to tačno i kada je KiM u pitanju", smatra Rodić.
On podseća da su Francuzi počeli sa, uslovno rečeno, regrutovanjem OVK.
"Hašim Tači je bio proizvod francuske obaveštajne službe, kojeg su onda preuzeli Amerikanci, a FARK Ibrahima Rugove je bio više povezan sa Nemačkom, ali s obzirom da su njih eliminisali još za vreme Nato agresije na Jugoslaviju, odnosno Srbiju, Nemci su morali da se 'prešaltaju'. I tu smo imali one slučajeve hapšenja pre jedno pet-šest godina nekih navodnih nemačkih špijuna na Kosovu, što dodatno pokazuje da tu postoji njihov međusobni rivalitet, da oni nisu tu baš kao ruka i rukavica u jednom duhu", ističe Rodić.
Prema njegovim rečima, činjenica da je Britanija izašla iz EU pokazuje njenu moć, a ne suprotno.
"Dakle, da je bila dovoljno moćna da izađe iz EU, a drugo, da je dovoljno moćna da zadrži svoj status po izlasku iz EU. Oni gledaju da svoje interese očuvaju i ojačaju širom sveta, uključujući i KiM", smatra Rodić.
Važno je, kako kaže, napomenuti da ne postoji jedna monolitna zajednička politika EU prema Kosovu, iako se u praksi pokazuje da je briselska administracija sponzor kosovske nezavisnosti.
"Trebalo bi kada se odvija dijalog u Briselu ne da sede Evropejci na čelu stola, a predstavnici Beograda i Prištine na suprotnim stranama, trebalo bi (Evropejci) da sednu odmah tu pored ovih iz Prištine da se prosto zna kako stvari stoje", kaže naš sagovornik.
Kako navodi, ne samo da pet članica EU koje ne priznaju secesiju Kosova imaju drugačiji stav od ostalih, nego čak i neke države poput Mađarske koje priznaju secesiju ne prihvataju baš u svim aspektima ono što Brisel zahteva.
"Što se tiče uticaja Velike Britanije, mislim da je on, kao i tokom prošlih vekova, zasnovan najviše na njihovom spletkarenju i na njihovom obaveštajnom radu i na zakulisnim radnjama. Ima ona izreka koja se pripisuje Mahatmi Gandiju, da kada vidite dve ribice da se svađaju na dnu okeana, da je tu negde britanska podmornica. To je njihov modus operandi, za razliku od na primer nemačkog koji se čini mnogo otvorenijim i konkretnijim. Tako da Britanija ima i dalje snažan uticaj u svetu, iako njena moć konstantno opada od '45-e, ona je i dalje članica Saveta bezbednosti UN. Ima vrlo veliki uticaj na svoje bivše kolonije, na države Komonvelta, ako ne samo tim svojim zakulisnim radnjama, onda i novcem kojim Britanija raspolaže, koji je ogroman i značajan", ocenjuje Rodić.
Kada je u pitanju podrška Kosovu za članstvo u Savetu Evrope, navodi da su Nemačka i Francuska "koje su bile najvokalniji zastupnici ideje članstva tzv. Kosova u SE, u poslednje vreme naizgled reterirale".
"Jer se čuju glasovi iz Nemačke, Francuske, Italije da tzv. Kosovo ne bi trebalo da bude primljeno u članstvo pre nego što se ispune neki uslovi, pre svega ZSO, što je manje-više kozmetička stvar. To je toliko prelazak preko njihovih sopstvenih crvenih linija, da, iako ne žele, moraju da postave tako neke uslove. I u toj situaciji se vrlo zgodno pojavljuje Velika Britanija kao neko ko će preuzeti palicu lobiranja za to članstvo, jer ona mnogo manje polaže na moral u politici, mnogo više radi brutalno na ispunjavanju svojih interesa, tako da zaista to što oni preuzimaju vođstvo nije ni na koj i način iznenađujuće. A opet su samo paravan za SAD", zaključuje Rodić.
0 komentara