Savković: Politički sporazum bi doneo bezbednost, ali sve smo dalje od njega
Viši savetnik ISAK fonda Marko Savković kaže za Kosovo onlajn da bi rešenje za bezbednost na severu Kosova bilo relativno brzo postizanje političkog sporazuma koji bi zadovoljio obe strane, ali da je svima jasno da se to neće desiti.
On navodi da sva istraživanja pokazuju da nema poverenja u Kosovsku policiju, odnosno u ono što danas predstavlja na severu i da će uskoro izaći jedno vrlo reprezentativno istraživanje javnog mnjenja koje će ovo potvrditi.
„Istovremeno, poslednji događaji i uopšte jedna vrsta militarizacije severa Kosova koja traje duže od dve godine ostavlja malo prostora dijalogu. Mere koje vidimo su uglavnom represivne, način na koji se policija i naročito njene specijalne snage odnose prema lokalnom stanovništvu vrlo je problematičan, to udaljava lokalno stanovništvo od vlasti u Prištini, a to je nešto što nas vodi sve dalje i dalje od kompromisnog rešenja“, navodi Savković.
Na pitanje da li bi rešenje za bezbednost bio povratak Srba u Kosovsku policiju i da li je to u aktuelnim okolnostima izvodljivo, naš sagovornik kaže da je povratak Srba u Kosovsku policiju neophodan.
„U ovim okolnostima ne deluje moguć, ali je neophodan prvo zato što je to slovo Briselskog sporazuma i nešto na šta je srpska zajednica na Kosovu na kraju i pristala. Život je bio neuporedivo lakši dok su predstavnici većinske zajednice na tom području prema dogovorima koji su ranije postignuti bili deo policije. Međutim, plašim se novih pokušaja da se realnost na terenu dodatno promeni. Bilo je puno jednostranih pokušaja, prilično uspešnih, da se realnost za većinsku zajednicu na tom području promeni. I videćemo, imamo specifičnu situaciju, imamo uskoro i izbore u Nemačkoj i okončanje mandata posrednika u dijalogu gospodina Lajčaka, imamo nove ljude u Briselu, sve se to dosta odužilo i čitav taj međunarodni kontekst je vrlo nepovoljan sa stanovišta povratka dijalogu“, ocenjuje Savković.
Povodom napada na kanal Ibar-Lepenac, naš sagovornik kaže da postoji potvrda Kfora da je Priština tražila da pošalje vojne snage na sever posle tog incidenta, ali da dozvolu nisu dobili.
„Pojaviće se sada mnogo teorija i spekulacija, kao što je bilo i prošle godine, s tim da su tada vinovnici incidenta bili u neposrednom sukobu, a ovde ipak imamo nešto što je diverzija i udar na meko tkivo kosovske kritične infrastrukture. Dugo se spekulisalo da je to jedno od mesta na kojima bi neka diverzija mogla da bude učinjena, a treba razmišljati i o tajmingu - izbori na Kosovu su blizu, ali imamo i administraciju u Americi koja odlazi i drugu koja dolazi i moguće je da su različiti akteri iz račlitih razloga želeli da iskoriste to malo vremena koje preostaje da bi taj neki novi momenat dočekali u što boljoj poziciji“, navodi Savković.
0 komentara