Selaković: Naš fokus da se i ostale zemlje Zapadnog Balkana priključe "Mini Šengenu"
Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković izjavio je danas da je stav Srbije da ne odgovara na prvokacije pojedinih političara iz regiona, jer je, ističe, odlučna da ostane faktor mira i stabilnosti u regionu, prenosi Tanjug.
Odgovarajući na pitanje da prokomentariše odnos Srbije sa ostalim zemljama u regionu usled sve češćih provokacija na račun Srbije, Selaković je odgovorio da Srbija ne želi da odgovara na provokacije, već želi da bude protagonista svih dobrih inicijativa koje regionu donose razvoj.
On je istakao da će i u narednom periodu fokus Srbije biti na tome da se i ostale zemlje Zapadnog Balkana priključe "mini Šengenu".
"Pozicija Srbije u regionu, politički govoreći, nije nimalo jednostavna, ali ono od čega nećemo odustati i u čemu smo potpuno rešeni jeste da Srbija jeste, biće i treba da ostane faktor stabilnosti u regionu", rekao je Selaković.
Ističe da taj svoj stav "faktora stabilnosti u regionu" država potvrđuje na nekoliko načina, a jedan od njih jeste da prećuti i uzdrži se od odgovora na provokacije.
"Tih provokacija ima stalno i kao što dobro znate u prethodnim decenijama postojala je neka vrsta hobija ili redovnih aktivnosti da u vreme predizbornih kampanja u regionu Srbija bude prozivana", naveo je Selaković.
On dodaje da državni vrh Srbije nikada ne odreaguje na te provokacije na način na koji bi mogao da nanese štetu zemlji, ali i drugima.
"S druge strane, tu svoju rešenost ostanka faktora stabilnosti u regionu, da bismo sačuvali političku stabilnost i mir, mi potvrđujemo i svojim inicijativama", ukazao je Selaković i dodao da je jedna od njih inicijativa "mini Šengen".
Podsetio je da se ta inicijativa zalaže za jedno čvrsto tržišno povezivanje regiona, a inicijativa je, dodaje, i šansa za čitav region da jača svoju infrastrukturu i ekonomiju.
„Takođe, ta inicijativa podrazumeva i slobode na kojima počiva EU - slobodan protak robe, ljudi, kapitala i ideja. Srbija sa takvim inicijativama izlazi pred svoje partnere u regionu i Srbija je protagonista tih ideja“, dodao je Selaković.
0 komentara