Šljuka: Prema sporazumima Vlada Kosova mora da bude uključena u formiranje ZSO

Aleksandar Šljuka
Izvor: Kosovo Online

Vlada Kosova je neodvojivi deo procesa formiranja Zajednice srpskih opština, kaže za Kosovo onlajn saradnik NVO „Nova društvena inicijativa“ Aleksandar Šljuka, koji izjavu kosovskog premijera Aljbina Kurtija - da osnivanje ZSO nije u nadležnosti izvršne vlasti, vidi kao još jedan oblik populističke retorike i pokušaj da Kurti sebe isključi iz ovog procesa, oteža formiranje ZSO i izbegne odgovornost.

„On pokušava da prezentuje domaćoj publici i svojim glasačima da on nije prihvatio ništa što uključuje Vladu Kosova i njega samog, već da je ZSO na nivou koji je sličan Asocijaciji kosovskih opština, na kom opštine mogu same da se udruže. Poziva se na zakone i Ustav Kosova, ali to suštinski nije tačno jer ako pogledamo sporazum iz  2015. o ZSO u njemu se govori da bi Vlada Kosova trebalo da usvoji uredbu koja se tiče ZSO koju će kasnije da prosledi Ustavnom sudu, da on ispita ustavnost  i zakonitnost statuta ZSO, tako da se tu vidi jasna uključenost Vlade u taj proces“, kaže Šljuka. 

On dodaje da izjavu Kurtija „da on ne može da osnuje asocijaciju opština“, ne treba posmatrati samo kao deo predizborne retorike jer se Kurti otvoreno protivi formiranju ZSO i da to nije situacija samo sada kada je na vlasti, već da je tako bilo i kada je bio u opoziciji, kada je organizavao brojne proteste protiv sporazuma kojim je predviđeno osnivanje ZSO.

„Prema sporazumima, Vlada Kosova je tu da olakša proces formiranja Zajednice i posledično tranzicije, odnosno integracije preostalih srpskih institucija u kosovski sistem. To ne može da bude urađeno samo na nivou opština i mora da postoji koordinacija između Vlade Kosova i Vlade Srbije, tu će postojati mnogi problemi koji moraju da se rešavaju na tom nivou, a ne na nivou lokalnih samouprava. Čitav jedan sistem treba da se uskladi između Srbije i Kosova, poput finansiranja institucija i sve to zahteva uključivanje viših nivoa odlučivanja, odnosno, uključivanje Vlade Kosova“, ističe Šljuka. 

ZSO је, podseća, uspostavljena kao mehanizam u okviru dijaloga Beograda i Prištine, uz posredstvo Evropske unije.

„Uspostavljena je sporazumom koji je ratifikovala Skupština Kosova, čime su oni to preuzeli kao međunarodnu obavezu, dok je Asocijacija kosovskih opština nešto što su opštine uradile same, samostalno između sebe i ona nije zasnovana ni na jednom međunarodnom sporazumu“, kaže Šljuka. 

Kako ocenjuje, Kurti sada traži neki drugi argument da izbegne ZSO, jer se dugo pozivao na mišljenje Ustavnog suda po kom ZSO nije usklađena sa Ustavom, a kada su međunarodni predstavnici rekli da je evropski predlog nacrta statuta ZSO usklađen sa Ustavom, poseže za argumentom da Vlada Kosova nema ništa sa tim.

„Ključni zahtev međunarodnih aktera je da Vlada pošalje Ustavnom sudu nacrt statuta koji je pripremila Evropska unija kako bi otključao ceo ovaj proces. To je prvi korak koji oni zahtevaju u daljem napretku u dijalogu i u kontekstu Sporazuma o putu ka normalizaciji koji je postignut prošle godine“, navodi Šljuka.