Stano: EU i SAD traže da Priština ustanovi ZSO čime se rešava i pitanje dinara

Peter Stano
Izvor: Kosovo Online

Portparol Evropske unije Peter Stano izjavio je danas da se "stopostotno podudaraju" stavovi Evropske unije i SAD o ponašanju vlasti u Prištini, kao i da su saglasni da bi formiranje ZSO rešilo pitanje dinara na Kosovu.

"Kad je reč o Kosovu i ponašanju sadašnje vlasti u Prištini, stavovi EU s našim američkim partnerima se stopostotno podudaraju", izjavio je Stano na brifingu za medije. 

On je time odgovorio na pitanje agencije Beta o tome da li EU deli stav američkog zvaničnika Gabrijela Eskobara da Priština nema objašnjenje zašto ne sprovodi sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO) čime bi se rešilo i pitanje dinara.

Stano je isto ponovio i na pitanje da li EU, takođe kao SAD, smatra da postoji komunikacioni problem s kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem - kako je predočio Eskobar.

Eskobar je uoči današnje posete Prištini izjavio da SAD nikada nisu dobile "pun i razložan odgovor zašto Priština ne sprovodi nešto na šta se pravno obavezala".

"Kosovo treba da krene napred sa tim pitanjem", naveo je on, dodavši da "ZSO nije nova Republika Srpska, nije država u državi, nema izvršnu vlast i ne postoje nikakve ustavne prepreke za njeno formiranje".

On je, na pitanje da li EU smatra da bi istraga o događajima u Banjskoj mogla da potraje nekoliko godina, rekao da nije na EU da to komentariše i da je vremenski okvir za sprovođenje istrage u rukama prištinskih vlasti. On je rekao da je to pitanje veoma ozbiljno i ponovio stav Brisela da čeka zvanično okončanje istrage kako bi odlučio o narednim koracima.

Na pitanje može li da potvrdi izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, da specijalni izaslanik EU Miroslav Lajčak treba da doputuje u Beograd u petak 15. marta, Stano je poručio da nije pozvan da se osvrće na najavu Vučića o dolasku Lajčaka jer su takve posete deo Lajčakovog posla i mandata za Dijalog Srbije s Kosovom.