RSE: Kosovo rizikuje da bude gurnuto u izolaciju ili zamrznuti konflikt

Vlada Kosova
Izvor: Kosovo Online

Kosovo rizikuje da bude gurnuto u izolaciju ili zamrznuti konflikt ako nova vlada ne uskladi svoje delovanje sa međunarodnim saveznicima, ocenjuju stručnjaci iz Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije. To je posebno slučaj u vreme naglih geopolitičkih promena, dodaju stručnjaci, prenosi RSE.

Aktuelnog premijera Kosova Aljbina Kurtija i njegovu vladu kritikovali su bivši zvaničnici američke administracije zbog poteza koji se smatraju nekoordinisanim na severu zemlje, gde živi većinsko srpsko stanovništvo.

Vlada Kurtija je u poslednje dve godine zamenila srpske registarske tablice kosovskim, zaustavila upotrebu srpskog dinara na Kosovu, zatvorila srpske banke i desetine drugih srpskih institucija.

Za SAD i EU, ova delovanja su bila neusaglašena sa njima i jednostrana, što je otežalo život srpskoj zajednici na Kosovu, i o njima je trebalo razgovarati u okviru dijaloga sa Srbijom za normalizaciju odnosa, piše RSE.

Kurti nije odustao ni kada su ga SAD upozorile na ugrožavanje odnosa ili kada je EU sankcionisala Kosovo obustavom sredstava, što i dalje važi, kao i sastanci na visokom nivou. On dosledno tvrdi da su odnosi sa Zapadom dobri, iako saglasnosti o svemu nema. Čak je i nedelju dana pre izbora rekao da nijedna vlada u zemlji nije imala bolje odnose sa SAD-om od njegove. On tvrdi da Kosovo nikada nije imalo više koristi od saradnje sa SAD nego za vreme njegovog mandata.

Vrlo brzo je usledio komentar američkog specijalnog izaslanika predsednika SAD za specijalne misije Ričarda Grenela koji je rekao da Kurtijeva vlada nije bila pouzdana tokom Trampovog prvog mandata, niti za vreme Bajdenovog mandata.

„Retorika koju Kurti sada koristi, tvrdeći da je blizak sa SAD i bolji od svih drugih vlada na Kosovu, apsolutno je lažna. Ne nasedajte“, naveo je Grenel.

Čarls Kapčan iz američkog Saveta za spoljne odnose, kaže da, ko god da formira sledeću vladu na Kosovu, mora da obezbedi da odnosi sa SAD budu čvrsti i netaknuti.

„S obzirom na sve krize u svetu i predsednika Donalda Trampa u Beloj kući, Kosovo ne može da sebi priušti da bude u sukobu sa svojim saveznicima. I Kosovo i Srbija treba da daju prioritet pronalaženju puta koji vodi ka normalizaciji odnosa među njima, a ne novim tenzijama“, ocenjuje on.

Kada je reč o evropskom frontu, Tobi Vogel iz Saveta za politiku demokratizacije u Berlinu, ističe da će nova vlada Kosova morati da radi marljivije na poboljšanju odnosa sa Evropskom unijom. On predlaže da Kosovo usvoji bolji diplomatski pristup sa najbližim saveznicima, posebno sa Nemačkom, koja igra ključnu ulogu u stavu EU prema Kosovu.

„Sledeća vlada Kosova treba da izbegava bilo kakve nekoordinisane korake, posebno u vezi sa severnim delom zemlje. Pokazivanje uzdržanosti i davanje prioriteta diplomatskim rešenjima ojačalo bi poziciju Kosova i u pregovorima sa Briselom i sa Beogradom“, navodi Vogel.

RSE je pitao EU da li razmatra ukidanje mera protiv Kosova i koje konkretne korake Unija očekuje od Kosova da to učini.

U odgovoru portparola EU se navodi da su „privremene mere EU povratne, a Savet je već postavio uslove za njihovo postepeno ukidanje, u vezi sa preduzimanjem koraka na Kosovu za deeskalaciju tenzija na severu“.

Međutim, u krugovima EU se o ovom odgovoru govori od juna prošle godine, ali je u međuvremenu kosovska vlada nastavila sa svojim akcijama, posebno zatvaranjem institucija koje deluju po sistemu Srbije, ne samo na severu Kosova, već i u drugim opštinama sa srpskom većinom.