Tači iz Haga: Verujem da ćemo Dan zastave zajedno proslaviti sledećeg novembra

Hašim Tači
Izvor: Kosovo Online

Bivši kosovski predsednik Hašim Tači čestitao je iz Haga Dan albanske zastave, izrazivši uverenje da će zajedno slaviti sledećeg novembra. Tači je, međutim, negodovao što je sednica u Specijalizovanim većima zakazana na današnji dan, prenosi Ekonomija onlajn.

„Danas svaki Albanac ima nacionalni, državni i porodični praznik jer je to praznik nacionalnog dostojanstva i ponosa koji svaki slobodan narod na svetu slavi i seća se. Danas svaka albanska porodica i institucija na Kosovu seća se i slavi. Stoga, nemam drugog izbora nego da Albancima čestitam praznik 28. novembar da slave ujedinjeni, ponosni i dostojanstveno. Verujem da ćemo zajedno slaviti i ostale novembre“, rekao je Tači.

Tači je, u svom govoru na pripremnoj sednici, izrazio nezadovoljstvo što je sednica zakazana upravo na dan kada Albanci obeležavaju praznik - 28. novembar.

„Pozdravljam održavanje ove sednice, iz tog razloga sam danas na ovoj sednici jer sam odlučan da poštujem pravni postupak, ali poštovane sudije, u interesu je ovog suda da se stvari koje se ne smeju dešavati u relevantnoj stranoj zemlji ne dešavaju. Kao i svaki narod, mi Albanci imamo istoriju, tradicije i nacionalne i državne vrednosti. Mislim da se zakazivanje ove sednice danas, 28. novembra, trebalo izbeći. Zakazivanje ove sednice danas, 28. novembra, je loše iznenađenje za mene i svakog Albanca“, rekao je Tači.

U Specijalizovanima većima Kosova danas se održava statusna konferencija o napretku u slučaju protiv Hašima Tačija, Baškima Smakaja, Isnija Kiljaja, Fadilja Fazljijua i Hajredina Kučija, koji se terete za ometanje sprovođenja pravde.