Osmani sa Ramom i Begajem na svečanoj ceremoniji u Valoni, ali ne i Kurti
Dan zastave Albanije okupio je najviše državne zvaničnike u Valoni, gde je 1912. godine prvi put podignuta zastava sa crnim dvoglavim orlom, prenosi Albanijan post.
Predsednik Bajram Begaj prisustvovao je zvaničnoj ceremoniji podizanja zastave, a pored njega su stajali predsednik Skupštine Albanije Niko Pelješi i albanski premijer Edi Rama. Sa njima je bila i kosovska predsednica Vjosa Osmani, ali ne i premijer Kosova u tehničkom mandatu Aljbin Kurti.
Državni zvaničnici položili su venac cveća kod Spomenika nezavisnosti, a ceremonija u Valoni označila je i početak niza svečanih aktivnosti širom zemlje.
Premijer Edi Rama prvi je reagovao jutros, čestitajući praznik putem društvenih mreža.
„Dobro jutro i srećan Dan nezavisnosti”, napisao je on u objavi na Fejsbuku.
Predsednik Skupštine Niko Pelješi istakao je značaj osnivačkih dokumenata albanske države, nazivajući ih istorijskim kompasom i putokazom za nove generacije.
„Od stranica koje pišu istoriju do dana koji nas sve ujedinjuje! Osnivačka dokumenta albanske države ostaju naš istorijski kompas. Ona označavaju naše najvažnije identitetske trenutke i ambiciju za slobodnu, suverenu i evropsku Albaniju. Poštovanje našim utemeljiteljima i državotvornom putu koji su trasirali vizijom i hrabrošću”, napisao je Pelješi.
Zvanične proslave Dana zastave održavaju se paralelno u Tirani i Valoni.



0 komentara