Tarner: Srbija je prioritet za SAD, sa evropskim partnerima tražimo rešenje za pitanje Kosova

Majk Tarner
Izvor: Print Screen/RTS

Američki kongresmen iz redova republikanaca Majk Tarner izjavio je da Sjedinjene Države zajedno sa evropskim partnerima rade na traženju rešenja za pitanje Kosova, piše RTS.

Tarner kaže da SAD gledaju kako da podrže evropski dijalog i njihove napore te da zajedno doprinesu rešenju, a na pitanje da li veruje kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju i Prištini, odgovara da se kredibilitet stiče akcijama, kao i da postoji niz akcija koje treba da se ispune što je, dodaje, pitanje kredibiliteta.

Na pitanje da li američka administracija ima mehanizam da natera Prištinu da ispuni ono obećano pre 10 godina, pre svega, formiranje Zajednice srpskih opština, Tarner kaže da je najvažnije da međunarodna zajednica radi zajedno.

"Najvažnije je da međunarodna zajednica radi zajedno, kao i EU i SAD, i da dovedemo do toga da naši partneri zajedno nađu rešenje i to je ono što će Amerika nastaviti da radi. Moj put ovde nije u vezi Kosova. Moj put je u vezi regiona", rekao je Tarner za RTS.

Kako je naveo, prvi cilj mu je da se oda priznanje bilateralnim odnosima Srbije i Sjedinjenih Država.

"Naš fokus i ono zbog čega sam u Srbiji je razvoj, ekonomska saradnja, pozitivni trendovi i čestitam Srbiji na onome što je postigla kada je reč o našim odnosima i na vojnoj strani, takođe", kazao je Tarner podsećajući da postoji partnerstvo Nacionalne garde Ohaja i srpske vojske.

Ukazuje da u regionu ima otvorenih pitanja, a da je sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem pričao o Bosni i Hercegovini, Kosovu, na šta, kako je naveo, pitanja SAD treba da se fokusiraju i kako bi mogli da doprinu.

Tarner je iz Ohaja, dok je 1995. godine, kada je potpisan mirovni sporazum u Dejtonu, bio gradonačelnik, tog perioda se seća kao perioda nade jer su se dešavala, kako kaže, "neverovatna ratna zverstva na Balkanu šokantna za svet i za Evropu i za Sjedinjene Države".

A sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, dodaje, videla se prilika za mir.

"Dolazimo do 2025, koja će biti 30. godišnjica sporazuma. Još ima stvari koje treba da uradimo. Mislim da je Bosna donekle ostavljena sa neupravljivom dejtonskom strukturom. Zato sam pozivao mnogo puta na Dejton 2", kazao je.

Na pitanje da li SAD ima razumevanja za stav Republike Srpske kada zvaničnici kažu da žele izvorni Dejton, da ne žele da im se oduzimaju nadležnosti koje im pripadaju kao entitetu, da ne žele strane sudije u Ustavnom sudu, Tarner kaže da Stejt department veoma aktivno radi sa svim partnerima da pokušaju da se uključe u dijalog koji može dovesti do nekog rešenja.

"Stvar je u tome što to spolja ne može da se nametne", dodaje Tarner.

Smatra da se sigurno vidi kroz rad ambasadora SAD u Beogradu Kristofera Hila da je Srbija prioritet za Vašington.

"To svakako jeste i na vojnoj, ali i na ekonomskoj strani. Zato što imamo jake bilateralne veze, američke kompanije ulažu u Srbiju. Vidite da je kapital priznanje za ono što je Srbija postigla", naglašava Tarner.

Na pitanje da vojna saradnja Srbije i SAD ide lakše nego politička, kao i da li se može steći utisak da na vojnom planu ima više razumevanja za neutralnu poziciju Srbije nego na političkom, Tarner navodi da nije saglasan sa tim.

"Mislim da na političkoj strani postoje jaki odnosi naše dve zemlje. Bilateralni odnos se uspostavlja na nivou vlada pre nego što ga sprovode različita odeljenja, ministarstva i agencije. To je jedan od razloga zašto sam ovde", navodi Traner.

Odgovarajući na pitanje u vezi izbora koji će se održati sledeće godine u Americi, Tarner kaže da su kod njih primarni stranački izbori te da se svi takmiče jedni protiv drugih.

"Ja sam veliki obožavalac demokratije, znam i da Srbija ima dugu demokratsku tradiciju. Moramo da čekamo da se demokratski proces odigra. I to će sigurno biti veoma žustar izborni ciklus", zaključio je Tranter.