Ulutaš: Kfor pomno prati sva bezbednosna dešavanja u regionu
Komandant Kfora Ozkan Ulutaš izjavio je da redovno komunicira sa svim međunarodnim i domaćim akterima, uključujući i načelnika Generalštaba Vojske Srbije i istakao da, kada je u pitanju bezbednosna situacija na severu Kosova, neće da spekuliše o bilo kakvom budućem scenariju, ali da Kfor pomno prati sva bezbednosna dešavanja u regionu. Naveo je da ukidanje srpskog dinara može da zaoštri situaciju, ali da ga ne bi dodatno komentarisao, jer je to političko pitanje.
Ulutaš je za Dukađini istakao da mu je prioritet unapređenje komunikacije i koordinacije zasnovane na poverenju.
"Prioritet sam postavio da podstaknem komunikaciju i koordinaciju zasnovanu na poverenju. Kfor redovno i transparentno komunicira sa svim međunarodnim i lokalnim akterima", rekao je on.
Dodao je da njegova funkcija podrazumeva da uma komunikaciju sa mnogim sagovornicima.
"Kao komandant Kfora imam sastanke sa mnogim sagovornicima, među kojima su predstavnici kosovskih institucija i bezbednosnih organizacija Kosova, načelnik Generalštaba Vojske Srbije, šef misije EU za vladavinu prava (EULEKS), i predstavnici Ujedinjenih nacija, Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i diplomatske zajednice", rekao je Ulutaš.
Kada je u pitanju eventualna eskalacija na severu Kosova, komandant Kfora je istakao da neće spekulisati o bilo kakvom budućem scenariju, ali da prate svaki bezbednosni razvoj.
"Neću spekulisati o bilo kakvom budućem scenariju. Pomno pratimo sva relevantna bezbednosna dešavanja u regionu. Kfor ostaje fokusiran na sprovođenje svog mandata UN, zasnovanog na Rezoluciji Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 iz 1999. godine, a to je da obezbedi mirno i bezbedno okruženje za sve zajednice koje žive na Kosovu, kao i slobodu kretanja, u bilo koje vreme i na nepristrasan način ", dodao je Ulutaš.
U vezi sa pitanjem koje je u poslednje vreme u žiži javnosti, a odnosi se na ukidanje srpskog dinara kao platežnog sredstva na Kosovu, Ulutaš je ocenio da to može da zaoštri situaciju.
"To je političko pitanje. Radije ne bih komentarisao ovo konkretno pitanje... Kfor ima vidljivo i fleksibilno prisustvo na celom Kosovu, što nam omogućava da pažljivo pratimo sva relevantna bezbednosna dešavanja. Ostajemo fokusirani na sprovođenje našeg mandata UN, da obezbedimo mirno i bezbedno okruženje za sve zajednice koje žive na Kosovu, u svakom trenutku i na nepristrasan način. Naš glavni posao je da sprečimo svaki rizik od eskalacije. Međutim, spremni smo i opremljeni da se suočimo sa svakim izazovom koji se može pojaviti, u skladu sa našim mandatom UN", naglasio je komandant Kfora.
Takođe, kazao je da Kfor trenutno ima oko 4.500 vojnika na Kosovu iz 28 zemalja, uključujući saveznike i partnere Natoa.
Ulutaš je naveo i da su mirovne snage Kfora spremne da se suoče sa svakom situacijom.
"Kfor ima brzo, fleksibilno i vidljivo prisustvo širom Kosova. Ostajemo budni i fokusirani na svakodnevnu i nepristrasnu implementaciju naše misije UN-a. Dobro smo opremljeni i spremni da se suočimo sa svakom situacijom koja može uticati na bezbednosno okruženje i nastavljamo da radimo u bliskoj saradnji i koordinaciji sa Kosovskom policijom i Euleksom", rekao je on.
Osvrnuo se i na saradnju sa Ministarstvom odbrane i Kosovskim bezbednosnim snagama.
"Tim za vezu i savetovanje Natoa, koji je odvojen od Kfora, ima mandat da radi rame uz rame sa Kosovskim bezbednosnim snagama, kao snage civilne odbrane", naveo je Ulutaš.
On je podsetio da je i generalni sekretar Natoa Jens Stoltenberg ukazao da za prisustvo KBS-a na severu potrebna saglasnost KFOR-a.
"Što se tiče prisustva KBS-a na severu Kosova, generalni sekretar Natoa Jens Stoltenberg je tokom posete Prištini, u novembru, bio vrlo jasan po ovom pitanju. On je naglasio da je za ’svako prisustvo KBS na sever Kosova potrebna saglasnost Kfora’. Pozdravljamo kontinuirano poštovanje ove posvećenosti od strane institucija na Kosovu. Generalni sekretar je naglasio i da očekujemo blagovremene konsultacije za sve akcije KBS-a ili Kosovske policije koje mogu imati uticaja na regionalnu bezbednost", istakao je Ulutaš.
On je naveo i da je u redovnom kontaktu sa "predstavnicima bezbednosnih organizacija Kosova i sa načelnikom Generalštaba Vojske Srbije".
"Računam na njihovu kontinuiranu saradnju, jer ovi kanali komunikacije ostaju ključni za podršku stabilnosti i bezbednosti širom Kosova i za održavanje mira u regionu", rekao je Ulutaš.
Kada je reč o slučaju Banjska, Ulutaš je kazao da je tako nešto za Kfor neprihvatljivo i da počinioci i nalogodavci treba da odgovaraju, te da se takve situacje ne smeju ponavljati.
Komandant Kfora je istakao da su od Kosova i Srbije tražili da sprovedu neophodne istrage kako bi se utvrdile sve činjenice.
"Sve ove tačke jasno je izneo i generalni sekretar Natoa Jens Stoltenberg tokom svoje posete regionu prošlog novembra. Nakon nasilja, Nato je angažovao oko 1.000 dodatnih mirovnjaka i težih oklopnih snaga na Kosovu. Ovo je bilo najveće pojačanje našeg kontingenta na Kosovu tokom decenije. To pokazuje da je Nato spreman da održi mir", poručio je komandant Kfora.
0 komentara