Đurić: Srbija uživa čvrstu i konkretnu podršku Kine u UN po pitanju KiM
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić razgovarao je danas u Njujorku sa kineskim kolegom Vang Jiem, a nakon susreta poručio da Srbija uživa principijelnu, čvrstu i konkretnu gotovo svakodnevnu podršku Kine u Ujedinjenim nacijama.
„Veliki deo razgovora se odnosio na međusobnu podršku u međunarodnim organizacijama. Srbija uživa principijelnu, čvrstu i konkretnu gotovo svakodnevnu podršku Kine u Ujedinjenim nacijama kada je reč o Kosovu i Metohiji, teritorijalnom integritetu i suverenitetu“, rekao je Đurić.
Dodao je da je u fokusu razgovora bilo i jačanje saradnje između kineske i srpske diplomatije, u kontekstu sprovođenja dogovora koji su postignuti tokom istorijske posete predsednika Aleksandra Vučića Kini.
„Tako je 35 dokumenata - dve zajedničke izjave, 23 međudržavna sporazuma i 10 dokumenata o saradnji u oblasti medija i njihovo sprovođenje bilo deo predmeta našeg razgovora“, preneo je Đurić.
Ministar je rekao i da je kineska strana izrazila zahvalnost zbog njegovog učešća na jučerašnjoj tematskoj sednici Saveta bezbednosti UN, koja je bila posvećena ulozi Ujedinjenih nacija, Povelji UN i međunarodnom pravu.
„Kineska delegacija je ocenila kao značajan doprinos srpske delegacije, odnosno činjenice da Srbija čvrsto i dosledno stoji na principima nepovredivosti granica, poštovanja Povelje UN, mirnog rešavanja sporova i nemešanja u untrašnje poslove suverenih država“, napomenuo je Đurić.
Dodao je da se deo razgovora odnosio i na ekonomsku saradnju, koja otvara potencijal za buduće generacije u Srbiji, kako kroz Sporazum o slobodnoj trgovini – koji jedino Srbija u Evropi ima sa Kinom, tako i kroz izgradnju infrastrukture.
Tema razgovora bila je i politička saradnja dve zemlje, kazao je Đurić i naveo da je ministar Vang Ji izrazio poštovanje za prijateljstvo iskazano od strane naroda i Vlade Srbije, ali posebno za napore predsednika Vučića, koji je kao centralna politička figura u Srbiji dao značajan doprinos tome da Srbija postane strateški partner Kine u ovom delu Evrope i da ostvari fenomenalne ekonomske rezultate prethodnih godina.
„Bila je to sveobuhvatna, zaokružena diskusija, vrlo komplementarna sa onim što je naša delegacija u Kini, tokom istorijske državne posete predsenika Vučića i posete predsednika SNS Miloša Vučevića postigla. Ovo je bio treći segment nedelje strateške saradnje Srbije i Kine“, zaključio je Đurić.
0 komentara