Veler: Srbija mora da napravi veliki ustupak, da izbaci Kosovo iz svog Ustava
Profesor međunarodnog prava sa Kembridža Mark Veler kaže da je evropski predlog još jedan korak napred ka glavnom cilju a to je postizanje konačnog sporazuma, prenosi Gazeta ekspres.
On je dodao da iako glavni zahtev Kosova ostaje priznanje, niko nije očekivao da će to biti realizovano u februaru ili martu ove godine.
"Postoji još put koji treba da se pređe. Kosovo ima pravo da vrši pritisak na putu do konačnog sporazuma. Jasno je da je Evropska unija tražila da Srbija može da postane članica EU samo ako se postigne ono što se zove sveobuhvatan, konačni, pravno obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa sa Kosovom“, dodao je Veler.
Na pitanje da li je potrebna bojazan da bi tačka 7. francusko-nemačkog plana mogla dovesti do stvaranja Republike Srpske, Veler je rekao da je to veoma loš primer.
“Republika Srpska je veoma loš primer koji nikada nije trebao biti prihvaćen u tom obliku jer je zapečatilo raspad Bosne i Hercegovine.Tako nešto nije ni predloženo u tačkama Sporazuma postignutog 2013. godine u vezi ZSO”, kaže Veler.
Dodaje da je Kosovo u pravu što insistira na tome da ne dođe do stvaranja trećeg nivoa vlasti na Kosovu.
“Upravo je tu koristan ovaj novi sporazum, jer pojašnjava da je reč o Zajednici u kojoj opštine koje sarađuju u nadležnosti već jesu opštine, pa im se stoga ne dodaje nikakva druga nadležnost osim mogućnosti koordinacije”, rekao je Veler.
Veler dodaje da se od Srbije traži nešto veoma teško, da treba da izbaci deo iz Ustava kojim se tvrdi da je Kosovo njen sastavni deo i da treba da prizna Kosovo.
„Dakle, veliki ustupak mora doći iz Srbije, a to je veoma, veoma teško. S druge strane, da bi se nastavila ova neravnoteža u korist Kosova, Kosovo mora konstruktivno učestvovati u pregovorima”, dodao je Veler.
Veler je dalje rekao da ako se Kosovo konstruktivno angažuje u svim delovima ovog prvobitnog sporazuma na putu ka potpunoj normalizaciji, onda Srbija ne može da se sakrije iza argumenta da Kosovo koči proces i da, prema njegovim rečima, pitanje priznanja još uvek nije postavljeno u diskusijama.
“Dobra stvar koja se dogodila je da se EU i SAD sećaju pisma predsjednika Bajdena i potvrdili da je cilj generalno puno priznanje. Oni to nazivaju pristupom koji je usmeren na prepoznavanje daljih pregovora o normalizaciji. Tako da je ovo zapravo od velike pomoći. I ovo je zaista bio prvi put da je to tako jasno rečeno“, rekao je Veler.
Mark Veler je bio deo tima koji je savetovao Ibrahima Rugovu početkom 90-ih, deo albanskog tima u Rambujeu i u procesu pred Međunarodnim sudom pravde, a bio je i u pratnji premijera Aljbina Kurtija tokom poslednje runde pregovora u Briselu.
0 komentara