Vladisavljev: „Vruć krompir“ za Lajčakovog naslednika, novi izaslanik moraće da sarađuje sa SAD

Stefan Vladisavljev
Izvor: Kosovo Online

Ko god bude nasledio specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka preuzeće „vruć krompir“ za koji je pitanje da li može i na koji način da se razreši u bliskoj budućnosti, smatra programski koordinator Fondacije BFPE za odgovorno društvo Stefan Vladisavljev. Za Kosovo onlajn ocenjuje da će novi izaslanik, osim sa Beogradom i Prištinom, morati da ostvari dobru komunikaciju i sa Vašingtonom.

Kao kandidat za Lajčakovu funkciju pominje se Danac Peter Sorensen, dok je „u igri“ donedavno bio i Finac Peko Havisto. Vladisavljev ističe da su se skandinavske diplomate u prošlosti bavile regionom i da imaju iskustvo, te da njihov izbor za tu funkciju neće biti iznenađenje. 

„Setimo se Martija Ahtisarija. Znamo da je to tema koja njima nije nepoznata. Međutim, najpre s produženjem Lajčakovog mandata, a potom i odustajanjem od trke nekih od potencijalnih kandidata koji su viđeni kao favoriti, meni se sve više čini da ko god preuzme vođenje dijaloga, preuzima jedan vruć krompir koji pitanje da li može i na koji način da se raspetlja u narednom periodu“, kaže Vladisavljev.

Dodaje da izbor izaslanika zavisi i od toga na koji način će SAD pristupiti pitanju odnosa između Beograda i Prištine. Prema njegovoj oceni, ne samo da se traži diplomata koji će imati mogućnost komuniciranja sa obe strane, nego i diplomata koji će naći način da uspostavi komunikaciju sa Vašingtonom.

Ukazuje da je do sada dijalog najviše kočio nedostatak političke volje, pre svega Prištine, a potom i Beograda, da se konstruktivno uključe u samo rešavanje procesa. Shodno tome, kako kaže, nije od presudnog značaja iz koje zemlje dolaze diplomate i koja je njihova veza sa regionom.

„Imamo Lajčaka iz Slovačke, iz države koja ne priznaje Kosovo. Pre toga smo imali Federiku Mogerini i Ketrin Ešton koje dolaze iz država koje priznaju nezavisnost Kosova. Dijalog se podjednako pomerao i nije pomerao, u zavisnosti od političke volje, tako da odakle dolaze diplomate i koja je njihova prošlost sa regionom neće imati presudnog značaja“, konstatuje Vladisavljev.

Komentarišući najave iz EU da će se budući izaslanik baviti isključivo pitanjima dijaloga, a ne i ostalim pitanjima u regionu, Vladisaljev napominje da je i Lajčaku fokus pre svega bio na dijalogu.

„Čini se da se i Miroslav Lajčak pre svega bavio dijalogom i da je negde pre svega najviše bio prepoznat i najviše bio uključen u sam taj proces. Ono što ostaje, a veoma je važno napomenuti, jeste proces proširenja. Imenovanje komesara za proširenje je nova uloga i on će imati znatno više posla na toj strani. Zbog toga će se verovatno i izaslanik fokusirati više na specifična pitanja, odnosno na pitanje dijaloga, jer mi drugih otvorenih bilateralnih izazova te vrste u regionu Zapadnog Balkana i nemamo“, zaključio je Vladisavljev.