Vučević položio venac povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu

Vučević položio venac povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu
Izvor: Kosovo online

Premijer Srbije Miloš Vučević položio je danas venac na spomenik „Menora u plamenu“ na Dunavskom keju u Beogradu, čime je počela ceremonija obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta.

Vučević je venac položio kao izaslanik predsednika Srbije.

„Danas smo se okupili da se prisetimo miliona stradalih, mučenih i ubijenih samo zato što nisu odgovarali ideološkim stavovima i shvatanjima nacističkog režima. Jevreji, Sloveni, Romi, politički disidenti i drugi bili su žrtve destruktivne ideologije koja je zauvek ostavila tamnu senku nad istorijom Evrope ali i čitavog čovečanstva“, rekao je Vučević

Ceremoniji su prisustvovali i ministri u Vladi Srbije Adrijana Mesarović, Zoran Gajić, Nemanja Starović, Tatjana Macura, Novica Tončev, Tomislav Žigmanov, ambasadorka Izraela Avivit Bar-Ilan, ambasador Rusije Aleksandar Bocan Harčenko, zamenica gradonačelnika Beograda Vesna Vidović, pripadnici Vojske Srbije i stranih vojnih delegacija, diplomatskog kora u Beogradu, kao i potomci žrtava i preživelih. Prisustvovao je i rabin Isak Asijel koji je na početku pročitao molitvu, saopštili su iz Vlade Srbije.

Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta obeležava se 27. januara u znak sećanja na dan kada su sovjetske trupe, pre osam decenija 1945. godine oslobodile Aušvic, nemački koncentracioni logor koji je bio prostor najvećeg masovnog zločina u istoriji.

Smatra se da je u Aušvicu tokom Drugog svetskog rata ubijeno najmanje 1,1 miliona ljudi, od kojih su oko 90 procenata bili Jevreji.

Organizacija Ujedinjenih nacija usvojila je 1. novembra 2005. godine Rezoluciju 60/7 kojom je odlučeno da će se 27. januar obeležavati kao Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta.

Rezolucijom  60/7 iz 2005. pozvane su članice OUN na poštovanje žrtava Holokausta. Rezolucijom je apelovano da se ne dozvoli ma kakvo poricanje tragedije holokausta, kao i širenje mržnje uopšte, verski ili etnički motivisane. 

Pozvano je isto tako na očuvanje prostora sećanja, obeležja, mesta stradanja, stratišta, kao i na instucionalizovano, sistematsko obrazovanje na temu holokausta.

Tokom Drugog svetskog rata nemački nacisti pobili su šest miliona Jevreja, kao i milione drugih, najviše na prostoru Centralne i Istočne Evrope.

Osim 27. januara kao Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, u različitim zemljama postoje i posebni, nacionalni  datumi sećanja na žrtve, kao 22. april u Srbiji.