Vučić: Kurtijev krajnji cilj je proterivanje svih Srba sa Kosova

Aleksandar Vučić na sednici Saveta bezbednosti UN
Izvor: Kosovo Online

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da "neprijateljski ideološki stav" premijera Kosova Aljbina Kurtija naglašava njegov krajnji cilj, a to je proterivanje svih Srba sa Kosova, prenosi Pavlović tudej.

Vučićevo putovanje u srce Njujorka podstaklo je hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN koja je sazvana kao odgovor na iznenadnu i jednostranu suspenziju kosovske vlade srpskog dinara. Uprkos „dubokoj zabrinutosti“ i pozivima na suspenziju odluke kosovske vlade koji su proizašli iz koridora moći u administraciji američkog predsednika Džoa Bajdena i Evropskoj uniji, Aljbin Kurti je istrajao u svom pravcu delovanja.

Vučić, kao odgovor na probuđujuće pitanje u vezi sa glavnim zaključcima sa sednice Saveta bezbednosti UN i da li se plima možda polako pomera ka više razumevanja za srpsku poziciju kaže da ne može to tačno da kaže.

„Ali ono što mogu da potvrdim, bez sumnje, jeste da je najmanje trinaest od petnaest država članica Saveta bezbednosti UN primetilo da Kurtijeve jednostrane odluke, posebno u vezi sa pitanjem srpske valute koje su donele prištinske vlasti, nisu dobrodošle, nisu bile dobre i ne doprinose miru i stabilnosti regiona”, rekao je Vučić u intervjuu za Pavlović tudej.

Vučić je istakao da je, uprkos suštinskim neslaganjima među državama članicama, nesumnjivo nezadovoljstvo povodom Kurtijevih postupaka primetno među predstavnicima SAD, Francuske, Kine, Rusije i šire.

„Bilo je očigledno da države članice Saveta bezbednosti UN uopšte nisu zadovoljne Kurtijevim delovanjem, jer ovo nije korak deeskalacije. Upravo suprotno”, dodaje.

Jednostrane odluke, navodi Vučić, posebno u vezi sa pitanjem srpske valute koje su donele prištinske vlasti, nisu pozdravljene, nisu bile dobre i nisu doprinele miru i stabilnosti regiona.

"Ovo nije korak deeskalacije. Upravo suprotno", naveo je on.

Govoreći o glavnim zaključcima sa hitne sednice Saveta bezbednosti UN, Vučić je istakao važnost toga što je imao priliku da iznese podatke i konkretne brojke koje bi rasvetlile progon srpskog naroda na Kosovu i stvaranje nepodnošljivih uslova za život Srba na Kosovu.

Predsednik je istakao značaj mogućnosti da se obrati državama članicama i „objasni neka pitanja“.

Skrećući pažnju na ključni momenat u okviru sednice Saveta bezbednosti UN, gde je Kurti optužio Srbiju da prevozi džakove novca na sever Kosova za finansiranje raznih kriminalnih aktivnosti i čega drugog, Vučić je izneo svoja razmišljanja.

“Ali tada smo rekli, to je uradila ovlašćena i specijalizovana britanska kompanija. Ljudi su bili zapanjeni kada su to čuli. Nisu mogli verovati u prvom trenutku kada sam spomenuo ime kompanije, a to je Henderson. Znali su da govorim istinu. I videli ste da je Kurti ostao bez reči nakon toga nije to spomenuo”, napomenuo je on.

Vučić je rekao da u svetskim medijima ima mnogo izmišljotina, mnogo neistina protiv suverenih i nacionalnih interesa Srbije. Kao najbolji primjer naveo je slučaj Sandulović.

Ističući značaj sednice Saveta bezbednosti UN, Vučić je istakao da je ovo bila dobra platforma i dobra prilika da Srbija reaguje pravilno i odgovorno.

“I vjerujem da smo to uspeli”, rekao je on.

U odgovoru na pitanje u vezi sa njegovom procenom Kurtijeve taktike izbegavanja u svetlu izlaganja Karoline Zijade o ubedljivim dokazima o pokazivanju Kurtijevih jednostranih akcija koje podstiču regionalnu nestabilnost, predsednik Vučić je izneo svoju perspektivu o odvijanju događaja u Savetu bezbednosti.

„Mogu reći da je izjava Zijade bila relativno oštra, ali istinita. Ona je veoma zabrinuta zbog situacije na Kosovu. Nije to mogla sakriti. Nije htela to da sakrije. I naravno, Kurtiju se to nije svidelo. Uopšte nije želeo da se odnosi na nju jer Kurti mrzi prisustvo Ujedinjenih nacija tamo. On, zapravo, mrzi Ujedinjene nacije kao instituciju, kao organizaciju. On je insistirao samo na Natou, Natou i ništa osim toga. Pokušavajući da se dodvorite Sjedinjenim Američkim Državama, pokušavajući da ih ponovo prevarite. Ali verujem da SAD to ovoga puta neće progutati i da će nastaviti sa svojim opravdanim pritiskom na njega kako bi izbjegle daljnje eskalacije na terenu”, rekao je Vučić.

Vučić je na hitnoj sednici Saveta bezbednosti UN govorio o ciljanom etničkom nasilju nad Srbima na Kosovu, posebno u slučajevima ubistava dece i drugih civila.

Na pitanje da li je neko rekao nešto o slučajevima o ubistvima dece i drugih, Vučić je rekao da nije.

"Ne. Ovo nikada nije doprlo do međunarodne javnosti.Zašto? Zato što se ne uklapa u naraciju. Kako možete objasniti, sa njihove tačke gledišta, zašto smo stvorili takvu lažnu državu? I kako objasniti da u toj državi, navodno, ili stvarno, postoje stvari koje samo umanjuju ugled onih koji podržavaju Albance u stvaranju, bilo 'entitetskog' sa naše tačke gledišta, bilo sa njihove tačke gledišta. pogledajte još jednu albansku državu na Balkanu. I zato im to nije trebalo. Ali svi su prihvatili svaku priču iz Banjske. I to je kod nas postala najveća priča. To je ono što se dobro uklapa. To je to", rekao je.

Dodao je da će i ubuduće navoditi slučajeve 470 etnički motivisanih napada na Srbe.

“To je moje obećanje. I to je moja obaveza. To je nešto što je za mene obavezno”, obećao je.

Prelazeći na temu kamiona britanske kompanije koji su presrele kosovske policijske snage, postavlja se ključno pitanje, šta ohrabruje premijera Aljbina Kurtija da pošalje policiju da presretne britansku kompaniju? Na pitanje da li je imao priliku da se pozabavi ovim pitanjem sa vladom Rišija Sunaka, Vučić je otkrio neke uvide.

„Ne, nisam razgovarao sa njima jer verujem da bi oni podržali Kurtija“, otvoreno je rekao Vučić.

Dodaje da će oni reći 'Dobro, ubuduće će vam prebacivati evre'.

“I to je nešto, znate, jer šta god da radimo, oni su uvek bili na strani Kurtija", primetio je Vučić

Ističe da je Velika Britanija tradicionalna podrška Albancima na Kosovu.

“Ali i oni, moram da budem veoma fer i da priznam, čak i oni su govorili da nisu baš zadovoljni Kurtijem“, osvrnuo se Vučić na izjavu ambasadora Džejmsa Kariukija na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu.

Kariuki je osudio vladu Kosova zbog toga što je pokazala "nedovoljnu pažnju" za uticaj na manjinske zajednice na Kosovu.

„Bar nisu bili zadovoljni tehničkim pitanjima“, rekao je Vučić o britanskoj izjavi u Savetu bezbednosti.

U geopolitičkom smislu, prisustvo konvergencije mišljenja među velikim svetskim silama je retka pojava. Kako predsednik Vučić ocenjuje jednoglasni sporazum u Savetu bezbednosti UN koji se proteže od Sjedinjenih Država do Rusije, od Ujedinjenog Kraljevstva do Kine, kao odgovor na Kurtijevu jednostranu odluku da suspenduje srpski dinar?

“Ako mogu to definisati, ja ću to definisati na ovaj način. Nikome nisu potrebne nove žarišne tačke. Nikome nisu potrebni novi problemi. Nikome nije potrebna eskalacija na Zapadnom Balkanu, ni Sjedinjenim Američkim Državama, ni Rusiji. I vjerujem da je to bio jedan od razloga zašto su se svi zalagali za deeskalaciju i mir u regionu. To je možda bio jedini slučaj — sve ostalo o čemu bismo mogli razgovarati u budućnosti, zvučaće drugačije, imaće različite alate i različite zaključke s različitih strana”, rekao je.

Na pitanje da li nakon poruke Saveta bezbednosti UN Kurtiju i ponovljenih poziva Sjedinjenih Država veruje da će kosovska vlada suspendovati svoju odluku, Vučić je rekao da ne veruje.

“Kurti se nada velikoj pobedi na izborima koje će uskoro raspisati. I to je njegova ideja. Kurti je ideološki najbolji naslednik politike Envera Hodže, anarhista, marksista, ideološki veoma jak protiv Srbije. Bez kompromisa. Kompromis je loša reč za njega. Bez ustupaka, i nastaviće protiv srpskog naroda kako bi ih sve proterao sa Kosova. Ne sumnjam u to. I znam da je to njegova glavni i konačni cilj”, kaže Vučić.,

Upitan da prokomentariše činjenicu da će SAD dati Prištini 246 projektila Džavelin, Vučić kaže da je to njihova odluka još pre Banjske.

“Kada smo već kod Džavelina, razgovarao sam o tome sa pomoćnikom državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja, gospodinom O’Brienom i svima ostalima. Odluku su donijeli i prije nego što se dogodila Banjska. E, to je njihova odluka. Oni znaju da imamo jako jaka oklopna vozila, jedinice i sve ostalo. Uradili su to namerno. To je njihova odluka, sa kojom se ne slažemo“, naveo je Vučić.

Dodao je da su SAD svetska sila broj jedan.

“Mi, kao mala država, treba da učinimo koliko možemo da im se približimo i da u budućnosti bolje sarađujemo. Bilo da ćemo se uvek slagati s njima ili ne, ne sumnjam da to neće biti slučaj, ali koliko god možemo da učinimo da izgradimo povjerenje među nama, to će biti bolje za našu zemlju”, dodaje.

Usred složenosti Bliskog istoka i Ukrajine, geopolitički teren postaje sve složeniji. Priznanje sekretara Blinkena o "neverovatno promenjivom vremenu" odjeknulo je kao glasan poziv širom sveta. Razmišljajući o složenosti globalnih poslova, predsednik se upustio u razgovore koje je vodio sa generalnim sekretarom UN Antonijom Guterešom.

“Zaista je teško. Imate toliko ratova u svetu i toliko geopolitičkih sukoba i nervoze među najvažnijim ljudima i najvažnijim državama sveta da niko ništa ne može predvideti. Razgovarao sam o tome sa sekretarom Guterešom. Sve je prilično nepredvidivo. Niko ne zna šta bi se moglo dogoditi. A naš posao je da osiguramo mir i stabilnost u regionu i veće stope rasta. To je moj san. I to je ono što ćemo uraditi”, istakao je on.

Predsednik Srbije je u obraćanju u UN istakao hitnu potrebu da Savet bezbednosti preduzme odlučne mere za zaustavljanje progona Srba.

Uz stalnu podršku Sjedinjenih Država dijalogu Beograda i Prištine koji vodi EU, sa fokusom na diplomatska rešenja, koju konkretnu poruku predsednik Vučić želi da prenese predsedniku Bajdenu kako bi olakšao rešavanje izazova sa kojima se suočavaju Srbi na Kosovu.

“Verujem da bismo relativno lako mogli naći zajednički jezik za barem neke male stvari koje možemo zajedno rešiti. Velike stvari i razlike bi ostale ili zadržale, ali male stvari će moći da se reše vrlo brzo. Sa naših poslednjih susreta nosim samo lepe uspomene i verujem da ćemo imati priliku da se ponovo sretnemo”, zaključio je Vučić.