Vujinović: Ambasadori govore ono što će domaćin da podnese, drugo je šta se priča iza zatvorenih vrata

Nikola Vujinović
Izvor: Kosovo Online

Diplomatski je manir da u zemlji u kojoj službuju ambasadori pričaju ono što će zemlja domaćin da podnese ili da prihvati, tako da između izjava ambasadora SAD u Beogradu Kristofera Hila da veruje da dejure priznanje Kosova neće biti uslov za ulazak Srbije u Evropsku uniju i američkog ambasadora u Prištini Džefrija Hovenijera da dijalog mora da se završi obostranim priznanjem, nema suštinske razlike, kaže Nikola Vujinović, istraživač studija bezbednosti.

On ukazuje i da SAD teže stabilnosti u Evropi i ako ona podrazumeva da se Srbiji kaže da ne mora da prizna Kosovo, diplomate će to i da govore.  

„Svakako da američki ambasador u Prištini ne može da kaže bilo što drugo osim da će Srbija da prizna nezavisnost Kosova i Metohije, dok bi u Beogradu Kristofer Hil možda i mogao da malo oštrije govori, ali vidimo da otkad je Hil ovde kao ambasador, i on i SAD teže da što manje pritiskaju Srbiju po tom pitanju. To se vidi i po rečima i po njihovom ponašanju kada je reč o našim unutrašnjim političkim problemima. Oni ne žele da nas dodatno pritisnu, ali vidimo da se u praksi to dešava. Poglavlje 35 u pregovorima sa EU je usvojeno kako jeste i mislim da će priznanje morati da dođe na kraju na neki način”, kaže Vujinović za Kosovo onlajn.

On navodi da je zadatak diplomata da u javnosti govore na ovakav način, a da je druga priča kakve oni poruke šalju iza zatvorenih vrata.

“Gospodin Hill je poslao veoma blagu poruku da građane Srbije dodatno ne uznemiri, mislim na ogromnu većinu građana u Srbiji koji su protiv te ideje. Možemo da pretpostavimo da ambasadori Amerike u Kijevu i Moskvi drugačije pričaju. Dakle, sigurno onaj u Moskvi ne osuđuje agresiju Rusije u Ukrajini, bez obzira kako to izgleda sa strane. Tako da ove izjave Hila i Hovenijera nisu nešto neočekivano, čak mislim da je više neočekivano da Kristofer Hil u Beogradu nije malo oštriji po tom pitanju. On je mogao da kaže ‘ostavićemo to Evropskoj uniji’, i da ne kaže šta on misli. Ali, sutra sve može da se promeni, diplomatija je i da danas pričate jedno, a sutra drugo”, kaže naš sagovornik.

O tome šta je zvanična politika Vašingtona – da li Srbija treba dejure da prizna Kosovo i kada ili ne, Vujinović kaže su SAD priznale nezavisnost Kosova i da ga neće otpriznati na određeni potsticaj.

“Jedno rešenje da više ne priznaju Kosovo, jeste da ga mi osvojimo i da oni onda priznaju da je to sad naša teritorija. Znači ‘zaboravićemo da smo priznali tu nezavisnost’. Dakle, prosto očekujemo da će oni da brane tu nezavisnost. Ono što je po tom pitanju zanimljivo jeste da je njihov prioritet u ovom trenutku stabilnost ovog regiona. Ima dovoljno problema na istoku Evrope da bi oni sad dodatno podgrevali situaciju. Vidimo da neke države iz Evropske unije to rade iz raznih njihovih razloga, a protiv čega se, očigledno, SAD ako ne aktivno bore, onda ne žele da podrže to. I mislim da iz toga proističu te izjave, pre svega Kristofera Hila jer mi smo glavni akter s kojim treba razgovarati na tu temu”, kaže Vujinović.

On ocenjuje da situacija na istočnom frontu ne ide kako treba i da je samo pitanje vremena kada će se “ukrajinski front raspasti”.

“SAD teže stabilnosti i ako ta stabilnost podrazumeva da će nama da govore ‘ne morate da priznate Kosovo i Metohiju’, a sve rade kao da je to nezavisna država, oni će to i da rade”, zaključuje Vujinović.