Vuletić: Srbija u Francuskoj stekla pouzdanog prijatelja i zaštitnika na evropskoj sceni

Vladimir Vuletić o poseti Vučića Francuskoj
Izvor: Kosovo Online

Sociolog Vladimir Vuletić ocenio je da je poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića Francuskoj važna jer je na taj način Srbija stekla pouzdanog prijatelja i zaštitnika na evropskoj sceni koji će moći da približi i iznese srpske stavove i osigura da se i ti stavovi uzimaju u obzir kao i stavovi drugih. Kada je reč o različitim pogledima Srbije i Francuske na pitanje Kosova, Vuletić kaže da to što je Srbija stekla političkog prijatelja ne znači da je pronašla čarobni štapić sa kojim bi mogla sve želje da realizuje.

Vuletić za Kosovo onlajn kaže da se u Srbiji stalno ističe da je naš najveći problem što nemamo političkog zaštitnika na evropskoj sceni, odnosno na Zapadu i napominje da je tu ulogu političkog zaštitnika imala u izvesnom smislu Rusija, pogotovu kada je reč o Ujedinjenim nacijama, pa i Kina.

Ali, kako dodaje, nije imala političkog zaštitnika na Zapadu gde se donose suštinske odluke koje se tiču Srbije i svih problema koji postoje u regionu.

"Ono što je najvažnije kada je reč o ovoj poseti to je da je Srbija na ovaj način stekla pouzdanog prijatelja, partnera,  zaštitnika. Na Zapadu i u EU nismo imali faktički nikoga ko bi mogao naše stavove da približi, iznese i da se naši stavovi uzimaju u obzir kao i stavovi drugih. To je najznačajnija i poruka svega ovoga jer se sada to potvrdilo i iz različitih istorijskih okolnosti i zbog toga što i od ranije imamo potpisane sporazume sa Francuskom, ali sada i kroz učvršćivanje ličnog prijateljstva dva predsednika", kazao je Vuletić.

Kako dodaje, čini se da su Srbija i Francuska našle zajednički interes da Francuska bude ta zemlja preko koje će Srbija moći da ravnopravno učestvuje u političkim aktivnostima, posebno onima kojih se tiču nje.

Kada je reč o porukama u vezi sa Kosovom koje su se čule od predsednika Vučića i francuskog predsednika Emanuela Makrona, Vuletić kaže da treba imati u vidu da to što na ovaj način Srbija ima političkog prijatelja, ne znači da je "pronašla čarobni štapić sa kojim bi mogla sve želje da realizuje".

"To samo znači da će se i naš stav čuti, da će se i naš stav uvažavati podjednako kao i stavovi drugih zemalja. Ono što jeste važno i što siguran sam predstavlja nepremostivu prepreku između naših i francuskih pogleda na stvarnost jeste da mi Kosovo ne vidimo kao nezavisnu državu i teško je da će se tu nešto promeniti, ali nezavisno od tih statusno načelnih stvari ima mnogo toga što se u praksi dešava i što smo u praksi imali kao problem jer nismo imali nikoga ko bi mogao da te naše politike postavi na dnevni red", ukazuje.

Dodaje da je Francuska i do sada stavljala na dnevni red politike vezane za Srbiju, kao i da mu se čini da će od sada to činiti još snažnije.

Napominje da se mora imati u vidu da bez obzira na sve, za budućnost Srbije, kada se govori i o Kosovu, ali i o Republici Srpskoj, Francuska Srbiji na neki način predstavja uzdanicu jer bez obzira kako u Srbiji posmatrali EU, ona je u ovakvim okolnostima pre svega garant da neće biti novih problema kada je reč o drugim potencijalnim zahtevima.

"Kada je reč i o unutrašnjoj stabilnosti, kada je reč o regionalnim odnosima, imati tu vrstu zaštite veoma je važno, a važno je i da Francuska stoji na tom stavu da treba ubrzavati proces prijema Srbije u EU i da nećemo ostati na margini i nećemo biti džak za udaranje", kaže Vuletić.

Kao interesantno ocenjuje i i to što se na ovaj način mogu otkloniti, kako kaže, podozrenja u regionu da je Srbija produžena ruka Rusije.

"To će stvoriti neku vrstu nedoumica u javnosti. Francuska i posebno predsednik Makron imaju možda najčvršći stav prema Moskvi, ali to nama u velikoj meri daje alibi i oslobađa nas one vrste podozrenja koje mnogi ovde šire, a to je da je Srbija produžena ruka Rusije na Balkanu te da čeka samo priliku da se nešto promeni, desi, pa da onda udari nož u leđa Zapadu. Setimo se samo da Kurti, pa i drugi regionalni lideri često ističu kao glavni argument tu vrstu priče koja je i do sada bila nerealna, ali na ovaj način mi zapravo dobijamo tu vrstu potvrde da je to nerealna priča", naglašava.

Govoreći o dogovorima postignutim u oblasti namenske industrije, Vuletić ukazuje da je jasno postalo poslednjih desetak godina da zemlja koja ne vodi računa o sopstvenoj bezbednosti ne može da računa da na bilo koji način bude poštovana u međunarodnim okolnostima.

Takođe, kako kaže, i realpolitika navodi na to da mora da se vodi računa o sopstvenoj bezbednosti.

Komentarišući kupovinu visokosofisticiranih aviona "rafal", Vuletić navodi da s jedne strane Srbija obezbeđuje ono što je njen interes, plan za bezbednost, a s druge strane ojačava na tom polju vezu sa Francuskom. 

Napominje da je bezbednost, ekonomiju i politiku treško razdvojiti, ali da se analitički može reći da ekonomski posmatrano Srbija ima velike koristi od ove posete, kao i da postoji obostrani interes.

U tom smislu, navodi i neke od najvažnijih infrastrukturnih projekata kao što je izgradnja metroa u Beogradu ili aerodrom "Nikola Tesla".

Vuletić navodi da su francuske kompanije pokazale i na globalnom nivou da su lideri u tome i ističe da je značajno njihovo prisustvo u Srbiji, kao i da je i njima značajno da uticaj i prostor delovanja šire.