Zijade: Prevazilaženje situacije samo uz kompromis kroz dijalog Beograda i Prištine
Šefica Unmika Karolina Zijade, predstavljajući šestomesečni Izveštaj o radu te Misije na Kosovu, istakla je da trenutni politički zastoj i uticaj na bezbednost staovništva može da se prevaziđe samo kroz kompromis, do kojeg će se doći u okviru dijaloga Beograda i Prištine.
"Mere za deeskalaciju su ključne kako bi se smanjile tenzije i delim nadu da će ishod sastanaka pod pokroviteljstvom EU i SAD, pre dva dana, vratiti dijalog na put budućnosti sa čvrstim obavezama obe strane da primene mere za deeskalaciju i iznete predloge. To znači da će obe strane obavežu da se će u potpunosti ispuniti sve ranije postgnute sporazume, da će raditi na osnivanju Zajednice srpskih opština, i to bez odlaganja i uslova, kao i sve druge ključne sporazime“, rekla je Zijade.
Kako je navela, ukoliko se ostvari politički kompromis, to će uticati na dobrobit građana.
Dodala je da kašnjenja u primeni sporazuma vode odlaganju donatorske konferencije EU, previđene sporazumom iz februara, koja bi privukla znatnu ekonomsku podršku i priliku za ulaganja.
„Tokom sednica Saveta često smo govorili o pozitivnim načinima na koje održivi politički sporazumi mogu uticati na ljudske živote, čak i kada to ima svoju cenu. Možda suviše retko govorimo o čak većoj ceni koja nastaje zbog nepostizanja sporazuma. Ovde govorim o ceni za sve zajednice, bilo da se radi o Srbima, Albancima, ili drugim građanima koji žive u različitim delovima Kosova i u celom regionu“, navela je Zijade.
Prema njenim rečima, tenzija, izolacija i sve veći nedostatak poverenja da će politički lideri zadovoljiti najhitnije potrebe građana i opravdano nezadovoljstvo kojem svedočim proteklih meseci, i što je još gore, pribegavanje nasilju i zastrašivanju, ugrožavaju teško stečene dobitke ostvarene kroz dijalog pod okriljem EU.
"Za povratak produktivnijem političkom procesu neophodni su odgovorno vođstvo i kompromis. Znamo za izreku da bez mira nema održivog razvoja i da nema mira bez održivog razvoja. Stoga vredi naglasiti da bi regionalnu saradnja i inicijative za integraciju, u svim oblicima, trebalo pozdraviti i dati im prioriet kako bi doprineli produktivnijem dijalogu“, poručila je Zijade.
Podsetila je da su mir, prosperitet, napredak, održivost i povezanost bili među glavnim temama naglašenim tokom nedelje na visokom nivou Generalne skupštine u septembru, i tokom samita Berlinskog procesa prošle sedmice u Tirani.
„Danas, u ovom uvaženom telu, verujem da je od najveće važnosti da međunarodna zajednica pozove i Prištinu i Beograd da podrže odlučne i usaglašene mere u skladu sa ovim glavnim prioritetima, uz opasku da nijedan lider ili akter ne može da očekuje da će sam uspeti da prevaziđe aktuelne globalne izazove“, ukazala je ona.
Dodala je da je neophodna jasna i neprekidna komunikacija sa građanima o pitanjima koja utiču na njihovu egzistenciju, zdravlje i ljudska prava – pitanjima poput eksproprijacije zemljišta, slobode kretanja ljudi i robe, uključujući preko administrativne linije.
“Rad institucija u oblasti vladavine prava mora biti utemeljen na ljudskim pravima i trebalo bi da bude jasno objašnjen i predstavljen u javnosti, kako bi se izbegla pogrešna shvatanja i obezbedila jednakost svih pred zakonom”, poručila je Zijade.
Ona je svoje izlaganje započela osvrtom na događaj u Banjskoj, rekavši da je to bio ozbiljan bezbednosni incident koji se dogodio 24. septembra na severu Kosova.
Podsetila je da je tog jutra ubijen pripadnik kosovske policije, dok su još dvojica povređena na ulazu u ovo selo, koji su blokirala dva vozila.
"Tokom tog dana i u večernjim satima, kosovska policija i teško naoružani elementi učestvovali su u razmeni vatre koja je dovela do smrti četiri osobe i do više hapšenja. Kosovska policija je zaplenila znatan broj vozila, vojne opreme i oružja”, navela je ona.
Zijade je napomenula da se Unmik pridružio međunarodnoj zajednici u nedvosmislenoj osudi incidenta i tragičnog gubitka života, pozivajući na uzdržanost.
“Neophodno je da istrage koje su trenutno u toku pruže mogućnost da se ovi događaji činjenično dokumentuju i da počinioci budu pozvani na odgovornost. Glavna dešavanja od 24. septembra pogoršala su već narušeno bezbednosno okruženje odlikovano atmosferom uzajamne sumnje i kontradiktornih shvatanja koji utiču na značajan deo stanovništva, naročito na severu Kosova i u srpskoj zajednici u drugim delovima Kosova”, rekla je Zijade.
Navela je su se u danima, sedmicama, čak i mesecima koji su prethodili 24. septembru, političke i bezbednosne tenzije na severu Kosova postepeno povećavale, usled odsustva opiljivog napretka u dijalogu pod okriljem EU.
Podsetila je da na sastanku na visokom nivou 14. septembra u Briselu nije postignut konsenzus o redosledu primene prethodnih sporazuma, što je bila još jedna propuštena prilika za konstruktivno angažovanje u programu za implementaciju obaveza koje su strane preuzele u okviru sporazuma postignutih u Briselu i Ohridu.
Obe strane su razmenile zapaljive javne optužbe, narušivši krhke kanale komunikacije između zajednica na Kosovu i između političkih lidera u Beogradu i Prištini, kazala je Zijade.
“Tokom moje interakcije sa širokim spektrom sagovornika – ukljućujući opštinskim, verskim i poslovnim liderima i liderima civilnog društva – najčešća osećanja sa kojima sam se susrela bili su frustracija i zabrinutost izazvani neizvesnom budućnošću. Tenzije i uznemirenost širom Kosova, na koje su naročito ukazivali pripadnici srpske zajednice na Kosovu, podstaknuti su političkom retorikom koja izaziva podele. Umesto što podstiču tenzije političkim porukama upućenim jednoj grupi, izabrani lideri snose odgovornost za rešavanje bezbednosnih potreba i širih socio-ekonomskih problema svih delova društva, bez obzira na etničku, jezičku ili političku pripadnost”, poručila je Zijade.
Ona je ukazala da prepreke - poput bojkota lokalnih izbora od strane kosovskih Srba, 23. aprila na severu Kosova, gde čine većinu stanovništva, s tim povezanog pitanja adekvatnog političkog predstavništva i užasnog nasilja od 29. maja koje je dovelo do ozbiljnih povreda 93 pripadnika Kfora, kao i civila, predstavljaju ozbiljnu opasnost za postizanje dugoročnog mira i stabilnosti.
Ponovila je podršku Unmika dijalogu pod okriljem EU, “uz osećaj hitnosti, u svetlu nestabilnosti koja je obeležila aktuelni izveštajni period”.
“Posvećeni smo podršci svim glasovima koji odbacuju polarizaciju u korist kompromisa i saradnje. Nastavićemo sa našim radom na izgradnji poverenja, iako često čujemo da je poverenje u ovom trenutku na najnižem nivou. Ali, ako ne sada, kada? Dijalog je jedini put napred”, poručila je šefica Unmika.
Ona je na kraju zahvalila odlazećem komandantu Kfora general-majoru Anđelu Mikeleu Ristući, navodeći da je njegovo vođstvo bilo ključno tokom upravljanja krizama koje su izbile tokom protekle godine. Uputila je dobrodošlicu njegovom nasledniku, general-majoru Ozkanu Ulutašu iz Turske, sa kojim će, uverena je, imati bliske odnose tokom ostvarivanja zajedničkog mandata.
0 komentara