Erdogan: Turska za dijalog i zdrav razum, a ne za polarizaciju i konflikte

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan poručio je danas sa Antalijskog diplomatskog foruma da je taj skup postao mesto sa kojeg se šalju poruke mira i prijateljstva, navodeći da se Turska zalaže za dijalog i zdrav razum, a ne za polarizaciju i konflikte.
Četvrti Antalijski diplomatski forum održava se pod Erdoganovim pokroviteljstvom. Srbiju predstavlja ministar spoljnih poslova Marko Đurić, a na skupu učestvuje i predsednica Kosova Vjosa Osmani.
Otvarajući skup, Erdogan je rekao da je Forum u Antaliji postao globalni brend i mesto sa koga se šalju poruke mira i prijateljstva.
„Ove poruke mira i prijateljstva koje delimo sa celim svetom, koje šaljemo iz Antalije, pozicioniraju Antalijski diplomatski forum na jednu višu poziciju, od nekih drugih foruma koje organizuju druge zemlje“, rekao je Erdogan.
On je istakao da se Turska zalaže za dijalog i zdrav razum, a ne za polarizaciju i konflikte.
„Želimo da pomognemo u stvaranju mira i sigurnosti time što ćemo imati dobre odnose sa susednim zemljama, što ćemo stvarati mogućnosti za trgovinu, razmenu, što ćemo graditi mostove dijaloga“, rekao je Erdogan.
On je istakao da Turska želi da bude deo regiona koji će uživati u miru i sigurnosti.
„Mi želimo da budemo region u kome će se govoriti o pomirenju, a ne o konfliktu. O savezima, a ne o sukobima. O prosperitetu, a ne o krvi, suzama, tenzijama“, rekao je Erdogan.
Šef turske diplomatije Hakan Fidan istakao je da je neophodno povratiti poverenje između zemalja u svetu, te je ocenio da je diplomatija danas potrebnija nego ikada.
On je naveo da Ujedinjene nacije moraju da uspostave sistem u kome više neće uzimati stranu onih koji su moćni, navevši kao primer situaciju u Gazi.
„Globalni sistem ne sme da se fokusira na moć, već na pravdu“, rekao je Fidan.
Govoreći na panelu „ADFTalks“, kosovska predsednica Vjosa Osmani je poručila da ne postoji znak pitanja u pogledu nezavisnosti Kosova i da će se Srbija, kako je rekla, suočiti sa preprekama u procesu pristupanja Evropskoj uniji, ako ne reši pitanje priznanja, prenela je Anadolija.
Osmani je istakla da je reč o jednom od foruma koji okuplja lidere, ne samo da razgovaraju već i da „nešto urade“.
Podvukla je da je Antalijski diplomatski forum okupio zvaničnike iz različitih zemalja koje „međusobno ne razgovaraju“ i postao centar za diskusiju.
Antalijski diplomatski forum traje tri dana i okuplja više od 4.800 učesnika iz više od 140 zemalja, uključujući i 19 lidera država i 64 ministara, među kojima su i 52 šefa diplomatije.
Domaćin skupa je Ministarstvo spoljnih poslova Turske, a forum čija je tema „Povratak diplomatije u fragmentiranom svetu” traje do 13. aprila.
Forum u Antaliji okuplja globalne lidere, kreatore politika, naučne radnike, poslovne stručnjake, kao i predstavnike medija i civilnog društva, kako bi istražili načine na koje diplomatija može da vodi kroz fragmentirani svet i kako bi se pronašao zajednički osnov za kolektivno delovanje.
Na Forumu učestvuju i predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev, premijer Mađarske Viktor Orban, šef mađarske diplomatije Peter Sijarto, ministar inostranih poslova Azerbejdžana Džejhun Bajramov, ministar za Evropu i Ameriku Velike Britanije Stiven Douti, generalni sekretar Oebsa Feridun Sinirlioglu, kao i bivši turski šef diplomatije Mevlut Čavušoglu.
Ovogodišnja tema foruma odražava hitnu potrebu da se diplomatija ponovo potvrdi kao stabilizujuća sila, usred rastućih globalnih podela.
U eri povećane nestabilnosti i nepredvidljivosti, obeleženoj složenim izazovima i višestrukim krizama, ADF2025 ima za cilj da proceni sistemske probleme multilateralnog poretka i podstakne dijalog o povratku diplomatije, u međunarodnom okruženju koje se brzo razvija.
Antalijski diplomatski forum se održava od 2021. godine.
0 komentara