Ahmeti i Selja ispred Ustavnog suda: Ovo podseća na 1989. kada je Milošević ugušio autonomiju Kosova

Lider Demokratske unije za integraciju Alji Ahmeti i Zijadin Selja iz Alijanse za Albance pojavili su se ispred zgrade Ustavnog suda u Skoplju, dok je u toku bila sednica o Zakonu o upotrebi jezika.
Ahmeti je rekao da se tamo nisu okupili da se bore, već da čuju glas razuma.
„Danas ovaj jednostrani sud mora da odbaci 13 inicijativa za suzbijanje albanskog jezika, to bi bila njihova najmudrija odluka jer su tamo etnički čisti, bez prisustva veće albanske zajednice i treće turske zajednice. Želimo mir, stabilnost, došli smo kao porodica. Nismo došli čak ni da se sukobimo, već da čujemo glas razuma”, rekao je Ahmeti.
Ahmeti je dodao da ga ovaj dan podseća na 1989. godinu kada je „Slobodan Milošević ugušio autonomiju Kosova“.
I ostali članovi DUI već su prisutni ispred Ustavnog suda u Skoplju u šatorima postavljenim ispred zgrade suda. Među njima su bivši ministar inostranih poslova Bujar Osmani i bivši ministar obrazovanja i nauke Arber Ademi. DUI je juče pozvao građane da im se pridruže ispred Ustavnog suda.
„Ovo je odlučujući trenutak za budućnost naše multietničke i demokratske države. Ujedinjeni i smireni, pošaljimo poruku o važnosti poštovanja jednakosti, pravde i demokratskih vrednosti”, stoji u objavi na Fejsbuku.
Ustavni sud Severne Makedonije počeo je sednicu na kojoj se raspravlja o Zakonu o upotrebi jezika. Na sednici, kako je ranije saopšteno, nisu prisutne sudije Osman Kadriu i Naser Aidari.
Sudija Fatmir Skender zatražio je da se ta tačka dnevnog reda povuče zbog njihovog izostanka. Ostale sudije su odbile predlog, protiv su bili predsednik Ustavnog suda Darko Kostadinovski, Ana Pavlova Daneva, Dobrila Kacarska, Elizabeta Dukovska.
U Skoplju je pojačano policijsko obezbeđenje, primetno je pojačano prisustvo policije ispred i oko suda. Policija je i ispred Sobranja i Vlade Severne Makedonije.
Predmet Zakona o jezicima čini 13 inicijativa različitih građana, političkih partija, udruženja, formiran je 2019. godine, a aktuelan je ove jeseni nakon primedbi Venecijanske komisije. Što se tiče inicijativa, Ustavni sud može da ih odbije, odluči da pokrene postupak za zakon u celini ili samo za njegove delove, da privremeno obustavi njegovu primenu do konačne odluke ili da ga uputi Skupštini na doradu.
Podnosioci inicijativa za osporavanje odredbi Zakona o upotrebi jezika su stranke VMRO-DPMNE i Levica, Udruženje „Svetski makedonski kongres“, Solza Grčeva, Tanja Karakamiševa Jovanovska, Jove Kekenovski, kao i Vasko Lazeski, Ivana Mitevska, Tome Todorovski, Klementina Brzanovska i Vladimir Stefanovski.
0 komentara