Severna Makedonija: Ustavni sud počinje raspravu o Zakonu o upotrebi jezika

Ustavni sud Severne Makedonije
Izvor: Ustavni sud Severne Makedonije

Ustavni sud Severne Makedonije održaće danas 32. sednicu na kojoj su među tačkama dnevnog reda inicijative za ocenu ustavnosti i zakonitosti Zakona o upotrebi jezika u odnosu na Uredbu o njegovom proglašenju, Zakon u celini, kao i svih 25 članova zakona posebno.

Predmet Zakona o jezicima čini 13 inicijativa različitih građana, političkih partija i udruženja, a formiran je 2019. godine. Ponovo je aktuelan nakon primedbi Venecijanske komisije. Što se tiče inicijativa, Ustavni sud može da ih odbije, odluči da pokrene postupak za zakon u celini ili samo za njegove delove, da privremeno obustavi njegovu primenu do konačne odluke ili da ga uputi Skupštini na doradu.

Podnosioci inicijativa za osporavanje odredbi Zakona o upotrebi jezika su stranke VMRO-DPMNE i Levica, Udruženje „Svetski makedonski kongres“, Solza Grčeva, Tanja Karakamiševa Jovanovska, Jove Kekenovski, kao i Vasko Lazeski, Ivana Mitevska, Tome Todorovski, Klementina Brzanovska i Vladimir Stefanovski.

Ustavni sud čini devet sudija, od kojih su šestoro Makedonci, a troje iz manjih etničkih zajednica - dvoje Albanaca i jedan Turčin.

Predsednik Ustavnog suda Darko Kostadinovski rekao je u intervju Makedonskoj informativnoj agenciji (MIA) da je Zakonom o jezicima politika stvorila jednu vrstu pravnog haosa, koji za posledicu ima politički haos, nepoverenje i dileme.

„Javnost je već videla izveštaj Venecijanske komisije. Ustavni sud je na potezu, ne da bude mudar, već da donese ustavno-pravno utemeljenu i obrazloženu odluku. Šta bi moglo da se odluči, ne znam i ne mogu da znam i neću da komentarišem”, rekao je Kostadinovski.