Lunić: Region od strateškog značaja za Nato, ali bez šanse za mesto u vrhu Alijanse
Izvršni direktor Saveta za strateške politike Nikola Lunić izjavio je da bi za Zapadni Balkan bilo dobro i da zaslužuje mesto zamenika novog generalnog sekretara Natoa, ali da takav scenario nije realan i da će prednost u izboru imati neka od zemalja sa istoka Alijanse, poput Poljske.
„Region Zapadnog Balkana sasvim sigurno zaslužuje da ima zamenika generalnog sekretara Natoa. I mnogi političari su ne samo sposobni nego i zaslužni za takvo pozicioniranje poput Mila Đukanovića koji je praktično svojim narativom uveo Crnu Goru u Nato. Međutim, u aktuelnoj geopolitičkoj situaciji to ne očekujem. Očekivao bih da zamenik generalnog sekretara Natoa bude izabran iz neke od zemalja sa istočnog krila Natoa. Podsetiću da jedna Poljska sada odvaja više od četiri posto bruto-nacionalnog dohodka. To svi građani znaju i formalno ili neformalno zaslužili bi takvu poziciju“, izjavio je Lunić za Kosovo onlajn komentarišući mogućnost da bi za zamenika novog generalnog sekretara Natoa Marta Rutea mogla da bude izabrana bivša ministarka odbrane Severne Makedonije Radmila Šekerinska.
Smatra i da bi izbor ličnosti sa Zapadnog Balkana na mesto zamenika generalnog sekretara Natoa suštinski bio irelevantan za region.
Kao drugi razlog navodi i mnogo manja ovlašćenja koja ova funkcija donosi u odnosu na poziciju generalnog sekretara Alijanse.
„Za samu bezbednost i stabilnost ovog dela regiona, a posebno za Srbiju i Kosovo je irelevantno. Naime, zamenik generalnog sekretara Natoa, bez obzira što on ima funkcijsku, veoma bitnu ulogu u Natou, on formalno ne predstavlja donosioca odluka. Donosioc odluke je generalni sekretar koji razgovara i pregovara sa nosiocima suvereniteta određenih zemalja, članica Natoa. Prema tome, mislim da to na Srbiju i Kosovo neće uticati“, naglasio je Lunić.
Prema njegovim rečima sve i da Šekerinska bude izabrana na tu poziciju to bi jedino bilo značajno za Severnu Makedoniju, a da bi u regionu proizvelo kontraverzu.
„Za Makedoniju bi sasvim sigurno značilo. Verovatno bi se unapredile sposobnosti Makedonije koje su do sada bile zapostavljene. Međutim, za celi region nisam siguran da bi to dobro prihvatile određene zemlje. U regionu imamo, kao što znate, jednu nezavršenu istoriju gde kandidata, odnosno nacionalnost kandidata, odmah percipiraju po politici jedne zemlje. Prema tome, bio to Hrvat, Makedonka ili pak Crnogorac, sasvim sigurno će neke zemlje imati animozitete prema takvoj vrsti izbora“, zaključio je Lunić.
Lunić ističe da bez obzira ko bude izabran, Zapadni Balkan za Nato ostaje od strateškog značaja i da je to u više navrata jasno naglašeno.
„Ukoliko gledate završne deklaracije poslednja dva samita Natoa vidite da je region Zapadnog Balkana od strateškog značaja za Nato. To oni potenciraju“, naveo je Lunić.
Kao prilog ovoj tvrdnji podseća da je nakon najave predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da bi u Savetu bezbednosti UN Rusija ili Kina mogle da ulože veto produženju mandata Eufora u BiH.
„ I već su spremni planovi da misiju Eufora preuzme misija Natoa. Tako bi se u BiH povukli kontigenti nekih zemalja, poput Švajcarske i Austrije, ali bi se takođe pojačali od strane Nato zemalja. Dakle, Nato neće dozvoliti eskalaciju bilo kakvog konflikta na području Zapadnog Balkana“, naglasio je Lunić.
0 komentara