Pjetrani: Želimo saradnju sa srpskim proizvođačima u proizvodnji ukrasnog bilja
Nadomak Skadra uz levu obalu Bojane prostire se selo Dajč koje broji oko tri hiljade stanovnika. Povoljni klimatski uslovi i blizina reke dali su dobar potencijal meštanima za plantažnu proizvodnju ukrasnog bilja i cveća pa se većina njih upravo i bavi tim poslom.
Upravnik administrativne jedinice Dajč koja u svom sastavu ima desetak sela, Broz Pjetrani, za Kosovo onlajn kaže da posla u baštovanstvu, odnosno uzgajanju bilja uvek ima, a biljke izvozi mahom u Italiju. Kako nam kaže, saradnju ima sa proizvođačima u Crnoj Gori, ali bi želeo da ima poslovne partnere i u Srbiji.
"U našoj administrativnoj jedinici registrovano je oko 9.000 stanovnika, migracije su uticale i na nas, pa od tog broja koliko je upisano meštana više od polovine je emigriralo. Njih pet do šest hiljada živi uglavnom u Italiji, ali i u drugim zamljama zapadne Evrope. Mi koji smo ostali bavimo se proizvodnjom i uzgajanjem dekorativnog bilja. Uglavnom izvozimo u Italiju“, kaže Pjetrani.
Posla u baštovanstvu, kojim je ovaj kraj Albanije na severozapadu zemlje počeo da se bavi pre samo petnaest godina ima, ali i zarade. Međutim, problem ponekad stvaraju velike kiše ali i izlivanje reke Bojane.
"Mi smo imali velike poplave 2010. i 2011. godine. To je nanelo veliku štetu proizvodnji, ali smo uspeli da se oporavimo uz pomoć države koja nam je dala podršku. Urađene su i brane na reci, a dobijamo i subvenicije za različite namene. Hoćemo da povećamo ulaganja u naš posao, kao i da više investiramo u Dajč koji ima potencijala za turizam. Naime, u našoj jedinici nalazi se vrlo značajan spomenik kulture Manastir Svetog Srgija i Vakha, važan za Albance, Srbe, Makedonce, Crnogorce, ali i za izvoz ukrasnih biljaka i cveća pa su svi oni koji ovde dođu po bilo kom osnovu dobro došli", kaže Pjetrani.
Vreme, upornost i dobra volja, preduslov su za dobre rezlutate kada je uzgajanje bilja u pitanju, kaže Pjetrani kojem je to porodični biznis u kome mu najviše pomaže supruga Margarita. Na svom imanju porodica Pjetrani uzgaja više vrsta ukrasnog bilja i cveća.
"Ovaj posao smo počeli da radimo pre 15 godina, u početku je bilo teško. Uložili smo dosta truda i vremena, tako da smo sada vrlo zadovoljni. Posla ima svakodnevno i imamo nekoliko radnika koji rade za nas pa nam je mnogo lakše", kaže Margarita Pjetrani.
Povoljna mediteranska klima sa puno sunčanih dana svrstala je Albaniju među 38 najboljih proljoprivrednih proizvođača. Podaci Eurostata pokazuju da se Albanija nalazi na devetom mestu kada je u pitanju proizvodnja citrusnog voća, aromatičnog, lekovitog i ukrasnog bilja, ali i kestenja.
0 komentara