Rama: Razgovarao sam sa Merkelovom o "mini - Šengenu"
Albanski premijer Edi Rama sastao se sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i rekao da je osim diskusije o problemima te zemlje na sastanku razgovarano i o regionu Zapadnog Balkana i o "mini - Šengenu" koga nemačka kancelarka podržava, javlja albanski Top Čenel, a prenosi Koha.
Rama inicijativu smatra vrlo značajnom i činjenica je da je ona potekla od tri države, ali ne kao ekskluzivna, već kao sveobuhvatna inicijativa, u koju su pozvane sve zemlje.
Činjenica je, ocenjuje Rama, da na kraju inicijativa nije ništa drugo nego realizacija dogovorena tokom Berlinskog procesa, što čini kancelarku veoma ohrabrenom i zainteresovanom za proces.
Šef albanske vlade rekao je da nemačka kancelarka dobro razume i zna kakav je ogroman korak učinjen u odnosu na Srbiju, tako što je ubeđena da dozvoli slobodno kretanje ljudi, što znači "slobodno kretanje ljudi između Albanije i Kosova".
Rama je rekao da, nažalost, "u Prištini ne žele da razumeju i zapamte da pretvaranje ovoga u raspravu o tome ko je izdajnik, a ko patriota, ne donosi ništa dobro ni njima ni Kosovu".
"Ne, istina je da oni nanose štetu Kosovu, odstranjuju ga od velikih prijatelja i partnera i nepotrebno podrivaju veliki ugled koji je Kosovo steklo nakon sticanja prava da bude slobodna i suverena država. Tako da ćemo nastaviti s procesom i definitivno će sveukupno ohrabrivanje i EU i Nemačke i SAD-a nesumnjivo uticati da se proces nastavi“, izjavio je Rama.
Rekao je da je istovremeno značajan momenat poslednjh dana, snažni podsticaj američkog ambasadora u Nemačkoj, Ričarda Grenela, koji je primorao strane, pa čak i KFOR, da se sa Beogradom potpiše uspostavljanje, najpre avio-linije Priština-Beograd, a zatim i železničke.
“Tom potezu s pravom su aplaudirali oni koji istovremeno osporavaju proces u istom pravcu na koji pozivam", ocenio je Rama.
Premijer Albanije kaže da koristi priliku da ukaže, iako nije bilo deo razgovora sa kancelarkom, da na žalost ima očajnika koji su, kako je naglasio, dvolični.
“S jedne strane dugo pokazuju servilni osmeh, a sa druge preteće zube provincijske politike koja je zbog nešto glasova i privremene popularnosti spremna da zamuti i napravi razdor između sestrinskih zemalja, između braće koji su deo iste nacije, "rekao je Rama.
0 komentara