Počinje samit Evropskog saveta: Lideri EU o Ukrajini, Bliskom istoku i migracijama

Evropski savet
Izvor: Gazeta Express

Lideri EU okupiće se danas na samitu Evropskog saveta kako bi razgovarali o Ukrajini, Bliskom istoku, konkurentnosti, migracijama i spoljnim poslovima, prenosi RTV.

Iako je prvobitno planirano da samit traje dva dana, 17. i 18. oktobra, postoji mogućnost da će on trajati samo jedan dan.

Centralna tema diskusija, kako je naveo predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel u pozivnom pismu šefovima država i vlada EU, biće Ukrajina.

Mišel je istakao da će lideri EU imati priliku da čuju predloženi plan pobede ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, kao i da će raditi na narednim koracima za izgradnju konsenzusa u vezi sa mirovnom inicijativom ukorenjenom u principima Povelje UN i međunarodnog prava.

On je dodao da će fokus biti i na finansijskom angažmanu EU u Ukrajini i izrazio očekivanje da će EU ispuniti svoju obavezu, datu u junu ove godine zajedno sa partnerima iz G7, da se obezbedi oko 45 milijardi evra do kraja godine za podršku vojnim, budžetskim i rekonstrukcijskim potrebama Ukrajine.

Kako se navodi u saopštenju Evropskog saveta, kada je reč o vojnoj podršci Ukrajini, lideri EU razmotriće koliki je napredak ostvaren u isporuci sistema protivvazdušne odbrane, municije i raketa, kao i mere pomoći u okviru Evropskog mirovnog fonda i bilateralnu pomoć zemalja članica EU.

Razgovaraće se i o napretku koji je postignut u korišćenju vanrednih prihoda od zamrznutih sredstava Rusije u korist Ukrajine, kao i o jačanju ukrajinskog energetskog sektora i njegove kritične infrastrukture.

"EU je spremna da pojača pritisak na Rusiju, uključujući kroz obezbeđivanje pune i efektivne primene sankcija i kroz dalje mere za suprotstavljanje njihovom zaobilaženju", naglašava se u saopštenju Saveta EU.

Jedna od tema samita biće i razvoj događaja na Bliskom istoku, posebno kritična eskalacija nasilja u regionu.

U tom kontekstu, lideri EU će razgovarati o najhitnijim potrebama, koje uključuju hitan prekid vatre duž libansko-izraelske granice, podršku državnim institucijama Libana i libanskim oružanim snagama, hitan prekid vatre u Pojasu Gaze i raspoređivanje hitne humanitarne pomoći, kao i bezuslovno oslobađanje svih talaca.

Očekuje se da će lideri razgovarati i o eskalaciji situacije na Zapadnoj obali, kao i o bezbednosnoj situaciji u Crvenom moru.

"EU je posvećena trajnom i održivom miru na osnovu dvodržavnog rešenja između Izraela i nezavisne, demokratske, susedne, suverene i održive Palestine", napominje se u saopštenju Saveta EU.

Mišel je u pozivnom pismu naglasio da je prioritet trenutni prekid vatre i oslobađanje talaca i ocenio da Evropski savet mora čvrsto da insistira na deeskalaciji i na poštovanju međunarodnog i humanitarnog prava.

Tema će biti i migracije, a očekuje se da će lideri EU razmotriti primenu sveobuhvatnog pristupa migracijama, o kojem su se dogovorii na samitu Evropskog saveta u februaru 2023. godine.

Tokom samita Evropskog saveta na agendi će, između ostalog, biti i pitanja konkurentnosti, klimatskih promena i biodiverziteta, kao i određena pitanja iz spoljne politike, uključujući dešavanja u Gruziji, Moldaviji, Venecueli i Sudanu.