Topol o Otvorenom Balkanu: Pozitivna svaka inicijativa da se pojednostavi prelazak granica
Jedan od najvećih izazova logistike i prevoza tereta su upravo zadržavanja na granicama, jer duga čekanja na prelazima prave problem za biznis, ukazao je direktor kompanije Samer internešnal Aleksander Topol.
"Svaka inicijativa države, carine, da se pojednostavi prelazak granice ili carinjenja, kroz ubrzane procedure, kao što Mađarska ima za uvoz iz Kine, definitivno je pozitivna", rekao je Topol za Kosovo onlajn, komentarišući prednosti inicijative "Otvoreni Balkan".
Logistika, naglašava, uvek traži najpovoljniji i najbrži put, a to su upravo brže i jednostavnije procedure prelaska granice.
Dodaje da u regionu ima još stvari na kojima treba raditi, pre svega po pitanju železničke infrastrukture, jer je železnica, kaže, prošlost i budućnost logistike.
Na pitanje da li se stvari vraćaju u tokove od pre pandemije kovida, odgovara da se, s jedne stvari, vraćaju na pređašnju situaciju, ali da se, sa druge, nikada neće vratiti, jer se mnogo stvari desilo u međuvremenu.
"Prvo je krenulo sa blokadom Sueckog kanala koji je prouzrokovao ogromna zagušenja svih luka. A, kako roba nije izašla iz luke, a nova roba je stizala vozovima, došlo je do ogromnog zakrčenja kapaciteta. Drugi problem je pandemija, koja je uzrokovala neviđenu situaciju u logistici, gde na kraju ništa nije funkcionisalo i pokazalo se koje firme su kreativne, koje nisu i kako nalaze nova rešenja. Uz to, stavila je pod upitnik uzimanje 'zdravo za gotovo' uvoz iz Kine. Sa treće strane, tu je problem sa Ukrajinom, koja je ogromno tržište, a velika količina robe iz Ukrajine ide preko luke Odesa, koja je u jednom trenutku bila blokirana i roba se odvozila vozovima", pojašnjava Topol, koji je u Savudriji učestovovao na skupu "Strateški ekonomski dijalog" u organizaciji Mreže poslovnog razvoja jugoistočne Evrope (SEEBDN) iz Beča.
Topol objašnjava da je takva situacija onda uzrokovalo ogromnu potrebu za vagonima, što znači da su neke durge industrije postale mnogo skuplje, jer je povećana potražnja, a dovelo je i do rasta cena.
Na pitanje kako je na poslovanje uticalo uvođenje evra u Hrvatskoj, konstatuje da je evro doneo i probleme i benefite.
"Većinu poslovanja radimo sa stranim partnerima i lakša nam je konverzija u poslovanju. To jeste pojednostavilo procese u logističkom poslu, ali problemi od pre su i sada tu. Nama to olakšava poslovanje, jer smo međunarodna firma, sa sedištem u Italiji, i podružnicama u regionu - Kopar Ljubljana, Bratislava, Budimpešta, Novi Sad, Beograd, Sarajevo i Zagreb - i imamo veliku ekspanziju", rekao je Topol.
0 komentara