Poseta Isaka Hercoga Beogradu – novo poglavlje u odnosima Srbije i Izraela
Predsednik Izraela Isak Hercog stiže sutra u Srbiju, što će biti prva poseta na ovom nivou otkako je Izrael priznao Kosovo 4. septembra 2020. godine, a zatim i uspostavio diplomatske odnose sa Prištinom 1. februara 2021. Prema najavama, glavne teme tokom boravka Hercoga u Srbiji biće širenje saradnje u oblastima privrede, turizma, visoke tehnologije, veštačke inteligencije.., a kako su u prethodnom periodu izjavljivali srpski zvaničnici, uprkos priznanju Kosova, očekivanja Beograda su da Izrael pokaže razumevanje za srpske stavove po tom pitanju osetljivom za Srbiju.
Piše: Dušica Radeka Đorđević
Izrael je Kosovo priznao za mandata predsednika Ruvena Rivlina, koji je u Beogradu bio 2018. godine, što je bila i prva poseta jednog izraelskog predsednika Srbiji.
Prvih dana januara ove godine, predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednikom Isakom Hercogom i tada je konstatovano da odnosi dveju država treba da odražavaju bliskost dva naroda.
Na sastanku sa novom ambasadorkom Izraela u Srbiji Avivit Bar Ilan ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić juče je ocenio da će poseta izraeskog predsednika biti prilika za unapređenje bilateralnih odnosa na svim nivoima, a ambasadorku je informisao i o teškom položaju Srba na Kosovu.
Kada je reč o ekonomskoj saradnji i investicijama u Srbiju, izraelske kompanije su od 2000. godine uložile skoro 3 milijarde dolara, posebno u nekretnine i sektor tržnih centara, a interes postoji i za investiranje u oblastima obnovljivih izvora energije, tehnologija za prečišćavanje i upravljanje vodama i softverske industrije.
Ambasador Srbije u Izraelu Miroljub Petrović izjavio je za Kosovo onlajn da poseta Isaka Hercoga dolazi u periodu kada se beleži uzlazni trend bilateralnih odnosa, gotovo u svim sferama saradnje, a u planu da budu potpisani memorandumi o saradnji Privredne komore Srbije i Izraelskog instituta za izvoz, Federacije privrednih komora Izraela i Saveza industrjskih proizvođača Izraela.
“U dosadašnjem periodu saradnja Srbije i Izraela beležila je značajne rezultate posebno u oblasti privrede. Imamo značajne investicije u oblasti obnovljenih izvora energije, u oblasti nekretnina, ali je sve intenzivnija saradnja i u oblasti trgovinske razmene. Ove godine beležimo značajan porast imajući u vidu i neke promene na samom tržištu Izraela i zatvaranje saradnja sa određenim partnerima i otvaranje drugih mogućnosti. Primetan je i porast interesovanja izraelskih građana za turističke posete Srbiji i u tom kontekstu od početka zimske sezone letenja možemo očekivati dodatne letove na relaciji Tel Aviv–Beograd”, naveo je ambasador Petrović.
Odluka Izraela iz 2020. godine da prizna Kosovo, prema oceni ambasadora, ostavila je traga na odnose dve zemlje, ali je, ističe, to tema o kojoj se i dalje razgovara.
“Naš je posao da objašnjavamo sve činjenice, da ukazujemo na okolnosti koje su i sada aktuelne i da u narednom periodu svakako intenzivno radimo kako bismo stvorili uslove za drugačije sagledavanje ovog pitanja. Bazični princip kojim se rukovodimo i u tom smislu očekujemo i prepoznajemo spremnost Izrela, da se u narednom periodu taj princip svakako primenjuje u izgradnji bilateralnih odnosa, a to je princip međusobnog poštovanja i poštovanja nacionalnih interesa one druge strane. Za nas je prioritetni nacionalni interes očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije i u tom kontekstu očekujemo da Izrael ima jasniji stav i verujemo da će u tom smislu i naredni period pokazati da smo u pravu. U svakom slučaju, pitanje izraelskog priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova je i dalje prisutno u našim razgovorima, ali ono nije prepreka da nastavimo i intenziviramo saradnju u drugim brojnim oblastima koje su od obostranog interesa”, kaže Petrović.
On je ukazao da se poseta realizuje u nimalo jednostavnim okolnostima na Bliskom Istoku, jer je u toku dvanaesti mesec kako traju sukobi Izrela i Hamasa, nakon terorističkog napada 7. oktobra prošle godine koji je Srbija vrlo jasno osudila.
“Od tada Republika Srbija zadržava jasan principijelni stav osude terorizma, zalaganja za mirno rešavanje sukoba i bezuslovno oslabađanje svih kidnapovanih osoba tokom 7. oktobra. Među njima se, da podsetim, nalazi se i jedan dvojni državljanin Srbije i Izraela, Alon Ohel, i zaista gajimo velike nade da će što pre doći do njegovog oslabađanja i povratka njegovoj porodici. U ovim okolnostima realizuje se ova poseta i njen značaj je vrlo veliki kako za saradnju Srbije i Izraela, tako i za saradnju srpskog i jevrejskog naroda”, kaže Petrović.
Povodom posete Hercoga, direktor Instituta za evropske studije u Beogradu Slobodan Zečević ocenjuje da izraelska država ima mnogo veći uticaj u svetu preko Sjedinjenih Američkih Država nego što su njena veličina i broj stanovnika i da su odnosi sa Izraelom jako bitni za Srbiju. Srpski i jevrejski narod, ukazuje on, mnogo toga spaja, pre svega u istorijskom smislu jer su oba naroda žrtve genocida i fašizma u Evropi.
“Izrael je nažalost jedna u nizu zemlja iz zapadnog bloka koja je priznala Kosovo, međutim, nas i jevrejski narod mnogo toga spaja, pre svega u istorijskom smislu jer smo žrtve, naravno Jevreji mnogo više, ali i mi smo žrtve genocida i fašizma u Evropi. Tu bi trebalo da budemo međusobno solidarni, da ne dozvolimo revizionizam koji postoji u određenim državama kod nas u okruženju kad je reč o stradanju jevrejskog i srpskog naroda. U istorijskom i političkom smislu trebalo bi da imamo jednu solidarnost kad je reč o istorijskim činjenicama, a s druge strane, želeli bismo da Izrael ima mnogo više razumevanja za naše stavove, jer smo i mi suočeni sa islamskim ekstremizmom", kaže Zečević za Kosovo onlajn.
U tom kontekstu on podseća na pokušaj ubistva pripadnika srpske Žandarmerije u Beogradu ispred ambasade Izraela u junu ove godine, kao i na ekstremizam u Sandžaku.
"U tom smislu između Izraela i nas nema nekih velikih razlika kada je reč o politici i političkim stavovima. Trebalo bi da imamo što bolje odnose, a to je naročito važno zbog saradnje Izrela i Srbije u Americi, odnosno zbog lobiranja u Americi”, navodi Zečević.
Sama činjenica što je predsednik Isak Hercog u vreme rata izabrao da putuje iz Izraela u Srbiju, prema oceni Avital Leibović, direktorke jerusalimske kancelarije Američkog jevrejskog komiteta (AJC) jasan je pokazatelj značaja koji Izrael vidi u Srbiji i u odnosima između Izraela i Srbije.
U intervjuu koji je Kosovo onlajn objavio u nedelju, Leibović je navela da misli da je na odnose Izraela i Srbije uticalo to što je Izrael uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država priznao Kosovo pre četiri godine, ali da treba ići napred u odnosima i razumevanju.
“Ovo pitanje je u pozadini, ali potencijal odnosa Izraela i Srbije je ogroman. I postavlja se pitanje da li obe zemlje žele da iskoriste ovaj potencijal i maksimiziraju ga. Mislim da je poseta Hercoga jasan pokazatelj ovakvog pravca. Vreme je rata u Izraelu, a avion kojim sam došla (u Beograd) bio je krcat. Nijedno mesto nije bilo prazno, što znači da Izraelci Srbiju vide kao destinaciju za posetu, za poslovanje... Veliki potencijal za saradnju vidim u turizmu, privredi, investicijama, visokoj tehnologiji, poljoprivredi, tehnologiji vode, sferi obrazovanja… Lista je beskrajna”, navela je Leibović.
Istakla je i da u Srbiji postoji jevrejska zajednica koja očigledno ima jake veze sa jevrejskom zajednicom u Izraelu i da je to za ovu zemlju veoma važno.
Predsednik Izraela, inače, nakon Srbije posetiće i Albaniju, gde je prema navodima medija predviđeno da se sretne sa predsednikom i premijerom te zemlje Bajramom Begajem i Edijem Ramom.
0 komentara