Srpska trobojka na optuženičkoj klupi: Koje zastave remete a koje ne javni red na Kosovu?

Gračanica
Izvor: Kosovo Online

U glavnoj ulici u Gračanici pohabane srpske trobojke prošlog juna, uoči Vidovdana, zamenjene su novim. Pred veliki praznik srpskog naroda ove godine stigla je presuda Osnovnog suda u Prištini: odluka Opštine Gračanice da istakne „zastave druge države“ ozbiljno narušava jedinstveni i ustavni karakter Kosova. „Ugrožava javni red i međuetnički suživot“. Odluka suda, prema oceni analitičara, ima politički predznak, a postavljaju i pitanje: kako to da ovakva zabrana dosad nije sustigla zastavu Albanije?

Piše: Dušica Radeka Đorđević

Odbornici Skupštine opštine Gračanica početkom juna 2024. dali su saglasnost da povodom obeležavanja Vidovdana budu istaknuti simboli srpske zajednice.

Zahtev za zamenu starih i pocepanih zastava Republike Srbije stigao je od 13 nevladinih organizacija koje su bile uključene u organizaciju Kulturno-zabavnog leta 2024. i obeležavanje Vidovdana. Pozvali su se na član 59 Ustava Kosova, koji između ostalog kaže: pripadnici zajednica imaju pravo da koriste i ističu simbole zajednice, u skladu sa zakonom i međunarodnim standardima.

Na stubovima u Ulici cara Lazara, radnici Odeljenja javnih službi zamenili su zastave 23. juna.

Mesec dana kasnije, Ministarstvo za administraciju i lokalnu samoupravu tužilo je Opštinu Gračanica, tražeći od Osnovnog suda u Prištini da poništi opštinsku odluku da se Vidovdan obeleži i proslavi uz korišćenje simbola i zastava Srbije, pozivajući se na to da 28. jun nije utvrđen kao zvaničan praznik ili memorijalni dan na Kosovu.

Epilog: sud je rešenjem 9. juna ove godine utvrdio da je Opština Gračanica „prekoračila nadležnosti utvrđene zakonom“ odobravajući isticanje „zastave druge države“.

Upozorene su i druge lokalne samouprave.

„Presuda treba da posluži kao model postupanja za sve druge opštine ubuduće“, navedeno je u sudskoj odluci.

Da li je presuda izvagana „ni po babu ni po stričevima“?  

Najveća srpska stranka na Kosovu, Srpska lista, najavila je da će nadležni organi Opštine Gračanica podneti žalbu na odluku suda. Ova partija presudu stavlja u kontekst predstojećih lokalnih izbora, a podseća i da su njeni poslanici godinama unazad podnosili predloge da se Vidovdan zakonski definiše kao praznik srpskog naroda, ali da je to u parlamentu uporno bilo onemogućavano. Osim toga, SL je od suda zatražila da svoje obrazloženje primeni i u slučajevima koji se odnose na albansku zastavu.

Zastava Albanije, podsetimo, već dva meseca stoji u prvom redu poslaničkih klupa kosovskog parlamenta.

Povodom odluke suda u Prištini reagovao je i direktor Kancelarije za KiM Vlade Srbije Petar Petković koji je ocenio da je presuda direktno usmerena protiv srpskog naroda i da je na delu njegovo sistemsko institucionalno obespravljivanje na Kosovu.

Izvršni direktor Centra za zastupanje demokratske kulture Dušan Radaković ocenio je u izjavi za Kosovo onlajn da je sud doneo političku odluku usled pritiska političkih aktivista i vladajuće stranke.

„Sud je, mislim, pogrešno protumačio situaciju. Nigde nije zabranjeno korišćenje zastave. Kako se koristi zastava Albanije na skupovima na Kosovu i nigde nije zabranjena? Vidovdan se vekovima, od 1389. godine slavi i proslavlja na Gazimestanu i sad jednom političkom odlukom, zbog dešavanja oko Skupštine i svega na Kosovu, sud posle toliko vremena donosi odluku da se zabrane zastave Srbije što projicira da može biti i hapšenja ljudi koji ponesu zastavu tog dana na Gazimestan ili na nekim drugim proslavama bilo gde na Kosovu“, naveo je Radaković, koji se ipak nada ukidanju sudske odluke.

Ne ulazeći u to da li reč suda može da bude poništena, zamenik Ombudsmana Kosova Niman Hajdari rekao je za Kosovo onlajn da korišćenje simbola mora da bude u skladu sa Ustavom i zakonima.

„To je uređeno Ustavom i zakonima i mislim da vladini organi treba tako da postupe“, izjavio je on. 

Odluka suda, prema mišljenju istoričara Aleksandra Gudžića, dodatno će pojačati nepoverenje Srba prema kosovskim institucijama. Ukoliko bude sprovedena, upozorava da se mogu očekivati nova hapšenja Srba.

„Svi se sećemo ranijih godina kako je policija brutalno upotrebljavala silu i sprečavala Srbe da sa nacionalnim obeležjima uđu na Gazimestan. Sećamo se da su prištinske vlasti, pre svega Kosovska policija, koristila činjenicu da su na Vidovdan izraženija nacionalna osećanja Srba i da su hapsili Srbe. To je bila poruka da Srbi ne dolaze na Kosovo, na Vidovdan, iz svih krajeva sveta u kojima žive“, rekao je Gudžić za Kosovo onlajn i podsetio da je Kosovo za Srbe područje najizraženijih nacionalnih osećanja, na kom se odigrala bitka na Vidovdan 1389. godine, koja je odredila identitet srpskog naroda.

Povodom argumenta suda da se isticanjem srpske zastave „ozbiljno ugrožava javni red i međuetnički suživot“, istoričar Stefan Radojković kaže da osim nekih izuzetaka, suživot na Kosovu ne postoji od 10. juna 1999. godine.

„Međuetnički suživot ne postoji već se suštinski vode paralelni životi. Meru suda treba shvatiti kao deo  promotivnog paketa Aljbina Kurtija koji na osnovu diskriminacije, maltretiranja, institucionalnog nasilja, čak neki put i fizičkog nasilja pritiska srpsku zajednicu i institucije Republike Srbije na Kosovu i Metohiji, kako bi održao svoju popularnost koja je trenutno u padu među albanskom zajednicom na Kosovu i Metohiji“, naveo  je Radojković za Kosovo onlajn.

Tumačenje suda, kako dodaje, u sebi ima i stratešku notu, a to je da buduću Zajednicu srpskih opština isprazni od svakog sadržaja.

„Ovde možemo videti tri sloja: jedan je momenat gde optužujete onoga koga maltretirate, da on izaziva vas. To možemo poistovetiti sa čuvenim opravdanjima silovatelja koji kažu da su bili izazivani od strane devojke koja se lepo obukla. Sa druge strane, ne postoji tradicija, barem od juna 1999. međuetničkog sklada, harmonije i suživota. I treći sloj je da je sve deo političke kampanje Aljbina Kurtija, pa je sada na red došlo pitanje proslave Vidovdana“, sumira Radojković. 

Što se tiče Vidovdana, dodaje, da je to pre svega verski praznik i jedan od identitetskih praznika Srba širom Balkana i kaže da će svakako biti proslavljen, a da je manje bitno da li će tu biti zastave Republike Srbije ili će biti srpske narodne zastave, zastave Srpske pravoslavne crkve, dok god narod na Kosovu proslavlja Vidovdan kako i treba.