Šta se krije iza namere Prištine da kriminalizuje SPC i srpski sistem zdravstva na Kosovu?

Okupljaju se Srbi u Leposaviću
Izvor: Kosovo Online

Pokušaj kriminalizacije Srpske pravoslavne crkve i srpskog zdravstvenog sistema na Kosovu, koji je krenuo iz Londona, optužbama britanske poslanice Ališe Kerns o navodnom švercu oružja, a odmah prihvaćen od kosovskog premijera Aljbina Kurtija koji je najavio istragu o tim tvrdnjama, za sagovornike Kosovo onlajn nije nimalo slučajan i za cilj ima da se uzdrmaju ključni stubovi života i opstanka kosovskih Srba, a oni, primoraju na iseljavanje.

Udar na SPC i zdravstvo vide kao nastavak agresivne Kurtijeve politike za „proširivanje kosovskog suvereniteta na sever“, koja je ušla u neku vrstu radikalne faze upadom kosovskih specijalaca u opštinske zgrade, nametanjem nelegitimnih albanskih gradonačelnika izabranih na izborima sa izlaznošću od oko tri odsto i koje su Srbi bojkotovali, kao i serijom hapšenja Srba do kojih je došlo u poslednjih nekoliko nedelja, pod nejasnim optužbama a neretko i uz nepotrebnu i prekomernu upotrebu sile.

O tome je govorio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je rekao da Priština, uz policijske akcije, uvode napad na još dva stuba srpskog naroda na Kosovu - crkvu i zdravstvo.

Eparhija raško-prizrenska oštro je demantovala optužbe britanske poslanice da se oružje sanitetima prenosi iz centralne Srbije u crkve na Kosovu, zahtevajući da se o tome izjasni i Kfor, odakle su takođe poručili da to nije tačno. Eparhija je upozorila i da i pored međunarodnih apela za deeskalaciju na severu Kosova, oslobađanja tri uhapšena kosovska policajca od strane vlasti Srbije i demantija Kfora, u vezi sa optužbama Kerns, kosovski premijer Aljbin Kurti nastavlja da daje provokativne izjave, čime se otvoreno otvoreno podstiče etnička i versku netoleranciju protiv srpskog naroda i SPC na Kosovu. Izneli su i alarmantan podatak da je u poslednjih nekoliko meseci više od 2.000 srpskih porodica napustilo Kosovo.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković kaže za Kosovo onlajn da udari na SPC i zdravstvo imaju za cilj da se stvori alibi za budućih nasilnih poteza vlasti u Prištini.

„To pokazuje da Srbija nije tu faktor koji izaziva bezbednosne rizike već da to proizvodi Priština i njeni zapadni pomagači. Napad na SPC i zdravstvo govori o tome da oni hoće da Srba na Kosovu nema. Oko toga više nema nikakve dileme. Izabrane su dve institucije koje su od vitalnog značaja za opstanak Srba. Ukoliko se na njih udari, jasno je da situacija takva da Srbi treba da nestanu sa prostora KiM“, kaže on.

Ne isključuje planove da se ponovi neka vrsta scenarija iz Hrvatske, iz 1995. godine.

„Kurti očigledno radi na tome i mislim da od toga neće odustati. Da li će ga neko u tome sprečiti ili ne, to je drugo pitanje. Da li će Srbija paralelno sa diplomatijom izgraditi i sistem kredibilnih ‚pretnji‘ da bi odvratila Albance od toga je takođe otvoreno pitanje od kojeg mnogo toga zavisi. Albanci sigurno sami neće odustati“, navodi Stanković.

Analitičar Centra za društvenu stabilnost Nemanja Zavišić kaže za Kosovo onlajn da je opšta politička i bezbednosna situacija na Kosovu ulazi u dramatičnu fazu razvoja.

„Plašim se da smo zbog jednostranih poteza Prištine i ćutanja kolektivnog Zapada svakim danom sve bliži najgorem scenariju. Kurti prethodnih dana nastavlja da kriminalizuje i maltretira Srbe, objavljuje nekakve spiskove za odstrel, a u tome mu, nažalost, pomažu mnogi strani, ali i domaći mediji. Cilj je kreiranje takvog narativa u domaćoj i međunarodnoj javnosti koji će poslužiti kao opravdanje za novo etničko čišćenje“, navodi Zavišić.

Nastavlja da paraleleno sa „procesom kriminalizacije svakoga ko nisi srpsko ime i prezime, albanski secesionisti i njihovi zapadni mentori krenuli su u akciju obračuna sa još dva važna stuba opstanka srpskog naroda, a to su SPC i zdravstveni sistem“.

„Kurti kao radikalni marksista i sledbenik Adema Demaćija gaji istinsku mržnju i prezir prema našoj crkvi već decenijama, a u toj đavoljoj raboti nedavno mu se pridružila i britanska poslanica Ališa Kerns koja je svojom sramnom izjavom označila je SPC kao ključnog neprijatelja nezavisnosti tzv. Kosova. Ako uzmemo u obzir istorijsku ulogu koju SPC ima u srpskom narodu, kao neko ko je vekovima bio i do današnjih dana ostao čuvar našeg nacionalnog i duhovnog identiteta, kulturnog nasleđa i na neki način garant opstanka Srba na prostoru KiM, onda je potpuno jasno zašto je upravo naša crkva glavna meta albanskih ekstremista i njihovih zapadnih mentora. Kampanja koju je britanska poslanica povela ima za cilj da SPC predstavi kao terorističku organizaciju čime se zapravo stvara alibi za potpuni obračun sa njom“, kaže on.

Dodaje da se u pozadini svega krije cilj da se udari na ono što je Srbima najsvetije, „kako bi se ubrzali procesi iseljavanja naših sunarodnika iz južne pokrajine“.

„Da naši neprijatelji čitaju i uče nešto iz istorije videli bi da je SPC preživela i osmanlije, Austrougare, naciste i komuniste, pa bi lako mogli da izvuku pouku da će isto tako preživeti i pobediti i ove današnje okupatore. Izuzetno je značajno da su danas odnosi crkve i države bolji nego ikada, da postoji veliko međusobno poverenje i lično uvažavanje između patrijarha i predsednika, jer samo tako jedinstveni možemo opstati“, kaže Zavišić.

Kada je reč o stalnom zaustavljanju sanitetskih vozila i zaplene lekova i medicinske opreme na administrativnim prelazima, naš sagovornik ukazuje da se tu se, pre svega, „radi o podlo osmišljenom napadu na zdravstveni sistem kako bi se otežalo i onemogućilo Srbima da se leče i na taj način se izvršio dodatni pritisak usmeren na iseljavanje“.

„Ukoliko se ovako nastavi, sledeće što možemo očekivati je da sa približavanjem školske godine otpočne neka vrsta napada na obrazovni sistem. I postavlja se onda pitanje, dokle će se Kurti ovako ponašati i može li ga međunarodna zajednica zauzdati? Smatram da apsolutno nije sporno da politički Zapad ima instrumente kojima može Kurtija da obuzda, i samo je pitanje da li postoji politička volja da se to uradi. Za sada samo vidimo prazne reči, a na dela nažalost nikako da se pređe. Naša zemlja i narod ponovo su prepušteni sami sebi, i upravo zato nam je više nego ikad potrebno jedinstvo. Sreća je da na čelu države danas imamo čoveka koga krase istovremeno i Miloševa mudrost, i Karađorđeva odlučnost, i naš narod uopšte ne treba da sumnja u svoju državu“, zaključuje Zavišić.

Da bi posle SPC i zdravstva sledeće na udaru mogli da budu univerzitet i škole smatra i Dušan Radaković iz NVO Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC). Novoizabrani gradonačelnik Severne Mitrovice Erden Atić već je podneo zahtev da se opština priključi Asocijaciji kosovskih opština i promenio pečat ove lokalne samouprave.

„Atić po Zakonu o lokalnoj samoupravi, na primer, ima pravo da pokrene neka pitanja u vezi sa Univerzitetom u Severnoj Mitrovici, na primer u vezi sa njegovom registracijom. Ne bih se iznenadio da upravo to bude tema na nekoj od sednica Skupštine opštine od septembra“, navodi Radaković za Kosovo onlajn.

On ukazuje da nije nimalo slučajno da se u ovom trenutku napadaju institucija u koju Srbi imaju ogromno poverenje, a to su SPC i zdravstveni sistem, kao dva najvažnija stuba njihovog života i opstanka na Kosovu.

„Vrlo je simptomatično da u situaciji kada je međunarodna zajednica ozbiljno pritiska kosovske vlasti da deeskalira situaciju na severu imamo situaciju sa Ališom Kerns i njenim napadima na crkvu i zdravstvo. Činjenica da je SPC stub poverenja srpske zajednice na Kosovu i vrlo je interesantno da je SPC bila jedina izlazila i sa saopštenjima i podršku davala smirivanju situacije i nalaženju realnog rešenja, zalagala se za mir. Uvek je bila pomoć za rešenje situacije i deeskalaciju, a ne za probleme. Tako da je vrlo interesantno da u ovom periodu dolazi do konkretnog napada na SPC. I ne samo na crkvu nego i na zdravstveni sistem koji funkcioniše i dalje po srpskom sistemu, pri Ministarstvu zdravlja Vlade Srbije, jer to su dva glavna stuba opstanka srpske zajednice na Kosovu“, priča Radaković.

Ukazuje da se u srpskim zdravstvenim institucijama ne leče samo Srbi, nego i Albanci.

„Kao neko ko živi u Severnoj Mitrovici znam koliko Albanaca dolazi da se leči. Sigurno da ovakvi ispadi kao što je bio britanske poslanice samo dovodi do još veće eskalacije situacije i produbljuje jaz i pojačava nepoverenje. Crkva je jedan od stubova za srpsku zajednicu ali i važan faktor kada govorimo o pronalaženju načina za mirno rešenje, demokratičniji način za život svih zajednica na Kosovu. Crkva je u nekim istorijskim periodima bila možda i jedino ‚utočište‘ za Srbe“, kaže on.

Ukazuje da je dobro što je odmah britanski ambasador na Kosovu posetio vladiku raško-prizrenskog Teodosija, što je dato zajedničko saopštenje, sa zajedničkom slikom, što znači da na neki način pokušava da se ogradi od stavova Kerns.

„Vlada u Prištini smatra da što je manje Srba na Kosovu, to je manje problema. To je cilj, da ovde bude što manje Srba, i čine sve da oni ne mogu normalno da žive ovde. Ovo je atak na što veći broj iseljenja i što manje institucionalne borbe za opstanak srpske zajednice na Kosovu. Plašim se da sledeći na udaru ne bude obrazovni sistem na Kosovu, koji je takođe jedan od glavnih stubova opstanka i života Srba na Kosovu“, navodi naš sagovornik.

Direktor KBC Kosovska Mitrovica Zlatan Elek kaže za Kosovo onlajn da je ova bolnica najvažnija srpska zdravstvena institucija na teritoriji Kosova koja pruža više od 90 odsto svih zdravstvenih usluga. Koliki je njen značaj, napominje, videlo se i prilikom poslednjih ranjavanja i prebijanja Srba od strane pripadnika Kosovske policije.

„Ovoj ustanovi, unazad tri godine, onemogućeno je normalno snabdevanje lekovima, sanitetskim materijalom, kiseonikom… Pre nekoliko dana odobrena je nabavka kiseonika i to oročeno na tri meseca. Onemogućen je normalan transport bolesnika sa sanitetitma koji imaju ‚KM‘ tablice, oni se presreću, nemili događaj se desio prošle godine kada je sanitet koji je išao iz Leposavića ka Mitrovici presretnut u Rudaru, kidnapovan vozač, oduzet medicinski materijal u vrednosti od 11.000 evra. Ta roba nikad nije vraćena a naplaćena je kazna KBC Kosovska Mitrovica od 1.000 evra, plus tri dana ležarine od 150 evra“, priča dr Elek.

Ukazuje da do sada nijednim pretresom, bilo kog sanitetskog vozila, nije nađeno ništa drugo sem pacijenata i medicinskog materijala. Često je, napominje, među tim pacijentima bilo i Albanaca i Roma, Egipćana, Aškalija, jer „mi ne lečimo pacijente po nacionalnoj i verskoj pripadnosti, već po Hipokratovoj zakletvi“.

„Da bi se taj sistem urušio, pokušavaju da kriminalizuju zdravstvo na severu Kosova kao jednu vitalnu kariku sistema Republike Srbije koja izuzetno dobro funkcioniše na teritoriji celog KiM. Ništa se ovo ne dešava slučajno. Presreću se lekari, pretresaju sanitetske ekipe, bez obzira da li je vozilo pod rotacijom, što je svuda u svetu zabranjeno da zaustavljate takvo vozilo. Cilj je da se iseli što više Srba. Kada optužite i napadnete medicinsko osoblje, sa jednim lekarom koji je lečio nekoliko stotina porodica, sigurno bi se iselio i određeni broj porodica. Uništiti još te dve karike – SPC i zdravstveni sistem kao jedne od najvitalnije službe. To je cilj vlade u Prištini“, zaključuje Elek.