Šta se krije iza napada na SPC na Kosovu preko Londona?

Optužbe britanske poslanice Ališe Kerns, da se preko administrativnih prelaza iz Srbije na Kosovo kolima hitne pomoći švercuje oružje i dovozi u pravoslavne crkve na Kosovu, zbog čega je kosovski premijer Aljbin Kurti najavio opsežnu istragu, sagovornici Kosovo onlajna, Jovana Radosavljević iz "Nove društvene inicijative“ i analitičar Srđan Graovac, vide kao opasan pokušaj kriminalizacije SPC, sa ciljem da se ona kao najsnažniji oslonaca Srba uzdrma.
Tvrdnje predsednice Odbora za spoljnu politiku Britanskog parlamenta Ališe Kerns odmah je demantovala Eparhija raško-prizrenska, insistirajući na tome da se optužbe provere i da Kfor saopšti da li može da potvrdi navode britanske poslanice. Oglasili su se i iz Kfora, odakle su poručili da misija nema saznanja i dokaze o navodnom švercu oružja u pravoslavne crkve na Kosovu.
Povodom istupanja Kerns, srpski šef diplomatije Ivica Dačić pozvao je na razgovor otpravnika poslova ambasade Velike Britanije Dominika Otveja, kojem je preneo duboku zabrinutost zbog iznetih optužbi, ukazujući da Ministarstvo spoljnih poslova Srbije postupa sa punom ozbiljnošću i odgovornošću i očekuje više informacija i hitnu proveru pomenutih tvrdnji, kako od britanske strane, tako i od drugih nadležnih organa, uključujući misiju Kfora.
Šef srpske diplomatije naglasio je da će na takve stvari Srbija uvek reagovati, štiteći svoje državne i nacionalne interese.
S druge strane, kosovski premijer Aljbin Kurti brže-bolje je najavio da će sa kosovskim bezbednosnim strukturama, NATO i Kforom prikupiti podatke o iznetim optužbama za šverc oružja u pravoslavne crkve.
Istoričar Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost kaže za Kosovo onlajn da optužbe britanske poslanice imaju za cilj da se izvrši pritisak na Srbe na Kosovu i na Srbiju da priznaju nezavisnost Kosova.
"Zapadni centri moći, a naročito oni u Britaniji, označili su očigledno SPC kao ključnog neprijatelja u ostvarenju cilja nezavisnog Kosova. Zašto? Zato što je SPC neko ko je čuvar kulturnog nasleđa i srpskog naroda na KiM, neko ko je garant opstanka Srba na tom prostoru. Samim tim, udar na SPC nije nimalo slučajan, jer ima za cilj da se podstakne iseljavanje Srba, i kroz smanjenje uticaja crkve ili njenom eliminacijom“, priča Graovac.
On ukazuje da slede pregovori oko SPC i njenog statusa u južnoj srpskoj pokrajini, ali i da ne treba zaboraviti da je to u najvećoj meri definisano još Ahtisarijevim planom.
"Nije slučajno što ovaj napad na SPC dolazi baš sada i to u formi da crkva pokušava da se ‚kriminalizuje‘. Ako želite da napadnete crkvu, to niko u svetu neće sa odobrenjem prihvatiti. Zato je ovo priprema za to, pokušava se da se SPC kriminalizuje i predstavi kao teroristička organizacija. Stvara se alibi za napad na SPC. Sama činjenica da se crkva kriminalizuje, ima jasnu pozadinu - da se ubrzaju procesi proterivanja Srba i priznanja nezavisnosti Kosova“, kaže Graovac.
Poručuje da ga ne iznenađuje što su optužbe na račun SPC stigle iz Londona, jer je, ukazuje, Britanija u ovom trenutku najveći "jastreb" zapadne politike protiv Rusije, a Srbija tu politiku ne sledi.
"Zato su, kada je reč o Britancima, očigledno dozvoljena sva sredstva protiv Srbije, pa samim tim i napad na SPC. To je još jedno sredstvo pritiska na Beograd, kada je reč o našoj spoljnoj politici i odnosu prema ratu u Ukrajini“, kaže Graovac.
Navodi i da nije slučajno što su optužbe Kerns izrečene na debati u britanskom parlamentu povodom godišnjice događaja u Srebrenici.
"Očigledna je namera da se povežu Bosna i Hercegovina i Kosovo, odnosno da se Srbi i Srbija predstave kao remetilački faktor na Balkanu. To je težnja i političkih elita u Sarajevu i Prištini. Optužbe Kerns došle su posle boravka Aljbina Kurtija u Londonu, gde se sastao i sa njom. U Londonu je bio i bošnjački član Predsedništva BiH Denis Bećirović. To ništa nije slučajno", kaže Graovac.
Graovac smatra da je jako značajno što je Kfor demantovao tvrdnje britanske poslanice.
"Važno je što su odgovorno postupili i negirali da imaju takva saznanja. Opasno bi bilo da je Kfor, kojim slučajem, ćutao. Time bi se dao kard blanš Kurtiju da reaguje. Nema sumnje da pokušaj kriminalizacije SPC nije slučajan. Kad to radite znači da pripremate udar, a kriminalizacija je opravdanje", dodaje on.
Jovana Radosavljević iz „Nove društvene inicijative“ kaže za Kosovo onlajn da ovako teške optužbe u krhkim bezbednosnim situacijama doprinose suprotno onome što britanska poslanica Kerns u svojim izjavama tvrdi, da želi da se izbegne, a to je dalje pogoršanje bezbednosne situacije.
Iz odgovora Kfora vidi se da je ono što je Kerns iznela glasina koja nije potvrđena i da je iznošenje takvih tvrdnji krajnje neodgovorno, posebno za osobu na takvoj funkciji. Njene izjave su indikator nepoznavanja konteksta, jer je očigledno da nije upućena koliko dobre odnose SPC na Kosovu ima sa Kfor misijom. Podsetiću, pre samo dve nedelje vladika raško-prizrenski sastao se sa komandantom Kfora, a pre samo tri dana Kfor je posredovao u postizanju sporazuma između SPC i Opštine Istok, kao i to da Kfor godinama obezbeđuje manastir Visoki Dečani“, navodi Radosavljević.
Dodaje da bi se, da Kfor ima bilo kakve sumnje da su tvrdnje Kerns tačne, to definitivno odrazilo na odnose sa SPC na Kosovu.
"Ono što posebno uznemiruje jeste to što su njene optužbe prethodile objavi opskurnog portala ‚Geopost‘ koji je objavio video snimak koji bi navodno trebalo da dokazuje njene tvrdnje, što ukazuje na određeni nivo orkestriranosti“, ukazuje naša sagovornica.
Na pitanje zašto napadi na SPC dolaze baš u ovom trenutku, i to pogotovo ovakva vrsta napada, gde i crkva pokušava da se kriminalizuje i na neki način predstavi "terorističkom organizacijom", Radosavljević ukazuje da ovaj tip napada na SPC nije novina.
"Verovatno je razlog za to činjenica što se pojedini zvaničnici SPC oglašavaju kad je reč o kršenju prava srpske zajednice na Kosovu. Takođe, srpska zajednica na Kosovu, a posebno deo zajednice koji živi na severu, je meta populističkog narativa koji dolazi iz zvanične Prištine u cilju dehumanizacije koja posledično dovodi do diskreditovanja interesa i potreba kosovskih Srba“, ističe Radosavljević.
Povodom toga što su optužbe stigle iz Velike Britanije, Radosavljević ukazuje da one dolaze od jedne poslanice, a ne od zvaničnog Londona, odnosno britanske vlade.
"Upitno je koliko ona ima uticaja i da li bi neko uopšte znao za nju da ne govori o Kosovu u periodu kada je kriza na severu Kosova aktuelna“, navodi Radosavljević.
0 komentara