Labović: Strani turisti teže da u jednoj turi obiđu što više zemalja regiona

Direktorka Turističke organizacije Srbije Marija Labović izjavila je da su turisti koji dolaze na prostor Zapadnog Balkana sa dalekih destinacija poput Kine ili Japana zainteresovani da obiđu što više zemalja, što je, kako ističe, dobra osnova za dalji razvoj zajedničke regionalne turističke ponude.
Međutim, Labović napominje da se turističko tržište regiona suočava sa brojnim izazovima kada je u pitanju zajedničko planiranje tura, budući da sve zemlje Zapadnog Balkana nemaju ujednačen vizni režim te je samim tim i ponuda ograničena.
Ipak, naglašava da je uprkos izazovima i brojnim političim i ekonomskim razlikama zajednička turistička ponuda ne samo moguća, već se u praksi i dešava.
„Turistička organizacija Srbije već dugi niz godina sarađuje sa kolegama iz drugih nacionalnih turističkih organizacija na različitim tržištima, posebno kada govorimo o udaljenim tržištima. Na prvom mestu mislim na tržište Kine, a imali smo neka iskustva i sa tržištem Japana jer uglavnom turisti kada dolaze sa dalekih destinacija žele da u toku jednog putovanja obiđu više od jedne zemlje. Tako da kada su daleka tržišta u pitanju radimo i te zajedničke promocije“, rekla je Labović za Kosovo onlajn.
Naglasila je da se zemlje regiona, kada je reč o broju turista, u najvećoj meri oslanjaju jedna na drugu.
Zemlje regiona su, kako kaže, jedne drugima „najbrojniji turisti“.
„Moram da napomenem, kada govorimo o regionu, mi smo jedni drugima i najbrojniji turisti, tako da pored toga što se zajednički predstavljamo na nekim dalekim tržištima, ovde u samom regionu svi mi se uglavnom oslanjamo jedni na druge u smislu broja turista koji će nam doći iz zemalja regiona“, ističe direktorka TOS-a.
Kada je reč o dalekim tržištima, Labović ukazuje da se zemlje regiona predstavljaju zajedno, a ono što nekada može da bude prepreka je neujednačenost u viznom režimu.
„Kada neko dolazi iz daleka, a vizni režim nije svugde isti to ume da bude jedan od problema u samoj realizaciji putovanja. Ono što je važno da napomenemo to je da kada se predstavljamo na dalekim tržištima uglavnom se predstavljamo sa zemljama iz regiona, zato što je to ono što ta tržišta traže u smislu broja dana koliko će se zadržati i turističkih proizvoda koji se nude“, naglasila je Labović.
Na pitanje kako političke tenzije u regionu utiču na razvoj zajedničkog regionalnog turističkog tržišta, direktorka TOS-a pojašnjava da se svaka kriza bilo politička ili ekonomska prvo odrazi na turizam, ali da je turizam oblast koja se i najpre oporavi od posledica tih kriza.
„Na turizam generalno utiče svaka politička kriza u svetu bez obzira čime je podstaknuta. Svaka ekonomska ili politička kriza, svaka druga vrsta krize uvek prvo pogađa turizam, ali ono što smo videli u praksi je da se turizam prvi i oporavi. Iako se dogodi da kriza nakratko zaustavi turističke tokove, onda se oni vrlo brzo oporave“, kaže Labović.
Govoreći o interesovanju stranih turista za regionalne destinacije, naglasila je da posetioci koji dolaze sa dalekih destinacija uglavnom žele da obiđu što više zemalja.
Regionalne turističke ponude, dodaje, zavise od potražnje i od toga sa kog tržišta turisti dolaze.
„Ono što znamo iz iskustva i što se trenutno dešava nekoliko godina u nizu, to je da turisti koji dolaze is Kine vrlo često, pored Srbije obiđu još i Crnu Goru, Republiku Srpsku, Bosnu, nastave do Hrvatske. To je, recimo, primer jedne kružne ture“, navela je Labović.
0 komentara