Do identifikacionog broja i odobrenja za slobodan pristup tržištu rada preko portala eUprave
Građani Srbije će od 5. marta moći da preko portala eUprave, uz jednostavnu proceduru kreiraju svoj identifikacioni broj u okviru inicijative Otvoreni Balkan, što je preduslov za podnošenje zahteva za slobodan pristup tržištu rada u Severnoj Makedoniji ili Albaniji.
"Državljani Srbije, Albanije i Severne Makedonije, koji žele da se zaposle u nekoj od članica Otvorenog Balkana ili su već pronašli poslodavca, potrebno je da poseduju identifikacioni broj (ID) broj koji kreiraju elektronskim putem, u par koraka. To podrazumeva da korisnik ima elektronski identitet na svom nacionalnom Portalu elektronske uprave, a zatim da kreira sebi ID broj. Korisniku će taj broj odmah biti dodeljen, a na adresu elektronske pošte dobiće i sertifikat o tome, u vidu elektronskog dokumenta", navedeno je u saoštenju na sajtu Privredne konore Srbije.
Nakon toga zainteresovani može da pristupi portalu elektronske uprave zemlje u kojoj namerava da se zaposli, i podnese zahtev za slobodan pristup tržištu rada.
"Odredišna zemlja nakon provere donosi konačnu odluku, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva. Nakon dobijanja odobrenja zainteresovani može biti zaposlen, pod istim uslovima kao lokalni državljanin zemlje, do dve godine, a nakon isteka ovog perioda, može produžiti odobrenje, koje ujedno predstavlja odobrenje za boravak i rad. Više informacija o elektronskim uslugama regionalne inicijative Otvoreni Balkan dostupne su na Portalu eUprava Republike Srbije, a sva pitanja u vezi sa uslugama mogu se uputiti kontakt centru slanjem mejla na adresu [email protected] ili putem kontakt forme na Portalu eUprava", poručuju iz PKS.
0 komentara