Kovačevski: Bez promene stava o „Otvorenom Balkanu“, Osmani izneo partijski stav

Premijer Makedonije Dimitar Kovačevski
Izvor: Kosovo Online

Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski izjavio je da stav njegove vlade o učešću Severne Makedonije u regionalnoj incijativi "Otvoreni Balkan" nije promenjen i da je ministar spoljnih poslova Bujar Osmani o tome izneo partijski stav, prenosi N1.

„Stav Vlade ostaje nepromenjen da kao država imamo konstruktivnu ulogu i učešće u svim regionalnim inicijativama, uključujući i "Otvoreni Balkan" sve dok te incijative donose kontretnu korist za građane, za države, za ekonomije, za biznise zemalja koje su njihov deo“, rekao je Kovačevski novinarima po završetku trećeg neformalnog samita Evropske političke zajednice u Granadi, u Španiji.

Premijer je napomenuo da je ministar Osmani objasnio da je njegov stav da bi Skoplje trebalo da preispita učešće u regionalnoj inicijativi „Otvoreni Balkan“ ako se dokaže da je Srbija umešana u napad na severu Kosova, sinoć „dao sa pozicije potpredsednika političke partije (Demokratske unije za integraciju – DUI)“.

Kako je istakao Kovačevski, mir i stabilnost su suština bilo koje regionalne incijative, čiji cilj je pre svega ekonomski prosperitet, ali i prevazilaženje ograničavanja i izazova između zemalja.

„Mi smo uvereni i poručujemo da Srbija i Kosovo treba da budu za mir i treba da naprave sve da povuku prave poteze, da naprave prave korake za bezbednu budućnost svojih građana, svojih naroda, ali i za stabilnst celog regiona“, rekao je premijer.

Kovačevski je istakao da je Severne Makdonija jasan primer da se kroz aktivan i otvoren dijalog rešavaju sva otvorena unutrašnja pitanja, ali i sporovi sa susedima.

„I stvarno verujem da ovaj region može mnogo više i može mnog bolje. I stojimo na rapolaganju svim procesima sa našim iskostvom i realnom podrškom, sve sa ciljem da se obezbede mir i stabilnost u regionu koji treba i mora što skorije da budse deo EU“, rekao je Kovačevski.

Dodao je da, ako nema mira, neće biti ni „Otvorenog Balkana“, da neće biti ni Berlinskog procesa, a da će po sličnoj analogiji biti potrebno da se preispituju i međunarodne organizacije i druge inicijative koje uključuju veliki broj zemalja, kao što je OEBS, kojim ove godine predsedava Severna Makedonija.

„Mi smo tu da stvaramo, a ne da rasturamo“, istakao je Kovačevski na konferneciji za novinare u Granadi.