Antonijević: Sprovođenje Zakona o zaštiti od diskriminacije važnije nego njegove izmene
![Milan Antonijević Milan Antonijević](https://www.kosovo-online.com/sites/default/files/styles/article_main_mobile/public/2024-12/milan_antonijevic.jpg?h=32462309&itok=bhWr4dNX)
Pravnik Milan Antonijević istakao je da Zakon o zaštiti od diskriminacije na Kosovu već postoji i da bi, pre svega, trebalo insistirati na njegovoj primeni, budući da, kako navodi, na Kosovu ne postoji oblast u kojoj se ne može utvrditi neki oblik diskriminicije.
Povodom najave kosovskog premijera Aljbina Kurtija da Vlada Kosova priprema novi zakon o zaštiti od diskriminacije, u skladu sa standardima o ljudskim pravima Saveta Evrope, Antonjević ističe da postojeći kosovski zakon ima dovoljno elemenata koji su kvalitetni i štite manjinska prava, ali, kako zapaža, samo na „papiru“.
Ukazuje da je EU 2023. uradila analizu postojećeg Zakona o zaštiti od diskriminacije, naročito njegovog sprovođenja, i da je na osnovu nje pokrenuta inicijativa za njegove izmene.
„Kosovo već ima zakon koji se bavi ovom oblašću, diskriminacijom. Ima novih standarda koje je Savet Evrope usvajao i mogu da se nađu u novom zakonu. Takođe, EU je uradila jednu analizu 2023. godine tog zakona, naročito njegovog sprovođenja i mislim da u tome treba tražiti razloge za buduće izmene. Da li će ići na novi zakon nisam baš siguran, s obzirom na to da onaj prethodni ima dovoljno elemenata koji su bili kvalitetni i štitili na papiru manjinska prava i borili se protiv rasizma. Mnogo je veći problem unutar Kosova sprovođenje ovih zakona. To se vidi svakodnevno i mislim da na tome treba insistirati“, rekao je Antonijević za Kosovo onlajn.
Ocenjuje da se zakoni mogu menjati i usklađivati sa evropskim praksama, ali da je kosovski Zakon o zaštiti od diskriminacije dovoljno razvijen.
Pojašnjava da Zakon o diskriminaciji u načelu prolazi kroz sve oblasti života jednog građanina.
Na Kosovu, ističe, ne postoji oblast u kojoj se ne može utvrđivati diskriminacija - bilo da je to zdravstveno, socijalno, penziono, bilo da su to prava o ličnim dokumentima ili prava koja se tiču imovine.
„Ako se za albansku populaciju imovinski sporovi rešavaju brže nego za srpsku to je upravo diskriminacija. Zaista u svim oblastima života koje možemo zamisliti na Kosovu možete utvrđivati postojanje ili nepostojanje direktne ili indirektne diskriminacije. Ima tih standarda koji mogu govoriti o postupcima, o kažnjavanju institucija, izmenama prakse, čak o nalozima da se menjaju zakoni ukoliko su diskriminatorni. To su sve neke oblasti u kojima ovaj zakon može da deluje, on je mogao od samog donošenja od 2004. da proizvede neke efekte, ali evo tek sada se bavimo malim izmenama, ali je mnogo značajnije da se sve to sprovede nego napiše“, zaključio je Antonijević.
0 komentara