Čavušoglu: Glavni principi Beogradske deklaracije i danas su važni i relevantni
Specijalni gost na Samitu u Beogradu, ministar spoljnih poslova Turske Mevlut Čavušoglu poručio je da svet danas nije isti kao 1961. godine, da se hladni rat završio, a bipolarni pretvorio u multipolarni, kao i da su glavni principi Beogradske deklaracije od pre šest decenija i dalje važni i relevantni, prenosi Tanjug.
"Zato pozivamo sve da se Pokret nesvrstanih osnaži i bude jači u svojim aktivnostima”, rekao je Čavušoglu danas na Samitu u Beogradu.
On je preneo učesnicima pozdrave turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, dodajući da je ovo istorijski skup, a principi koji su ustanovljeni 60 godina ranije, važni su za sve.
“Nesvrstane zemlje su svojom deklaracijom fokus stavile na ispravljanje nejednakosti, multilateralni pristup globalnim pitanjima, a mi i dalje pričamo o isitm stvarima”, primetio je Čavušoglu.
On je dodao da je nejednakost i danas prisutna širom sveta, a da je prema izveštajima UN čak 70 odsto svetske populacije obuhvaćeno tim nejednakostima.
Čavušolgu je rekao i da je Beogradsa konferencija još pre šest decenija pozvala na proširenje Saveta bezbednosti UN.
"Tada su rekli da je svet veći od pet zemalja u Savetu bezbednosti. Pogledajte koliko je to tačno danas, kada govorimo o borbi protiv terorizma, pandmeije, o borbi Palestinaca. To bi trebalo da bude naš zajednički cilj”, rekao je Čavušoglu.
0 komentara