Dimitrov: Akcioni plan Berlinskog procesa vodi jačoj ekonomskoj saradnji regiona

Istraživač u beogradskom Centru za evropske politike Đorđe Dimitrov ocenio je da potpisivanje drugog akcionog plana za CRM - Zajedničko regionalno tržište, treba da vodi produbljivanju ekonomske saradnje u regionu.
„Berlinski proces se fokusirao na dve stvari. Prvo da se vide rezultati šta je postignuto u proteklih deset godina. On je doneo neke zaista opipljive rezultate, približio dodatno region EU i ono što je najveći uspeh - stvorio je Akcioni plan za CRM, Zajedničko regionalno tržište. I na ovom samitu, kojim je obeleženo prvih deset godina, je donet drugi akcioni plan koji bi trebalo da vodi produbljenju ekonomske saradnje u regionu“, ocenio je Dimitrov za Kosovo onlajn.
Komentarišući najavu premijera Aljbina Kurtija da će od 1. januara sledeće godine Kosovo jednostrano ukinuti vize za državljane BiH, Dimitrov kaže da je reč o Kurtijevoj „političkoj igri i taktici“ da „lopticu prebaci na teren BiH“.
„Što se tiče ukidanja viza, mogućnosti da državljani BiH uđu na Kosovo je verovatno neki politički potez Kurtija kojim želi da tu loptu prebaci na teren BiH pošto je ona jedina država u regionu koja ne dozvoljava građanima Kosova da uđu bez viza. To je prosto takva politička igra i taktika koju on sad sprovodi“, kaže Dimitrov.
Dodaje da na jučerašnjem samitu Berlinski proces nije bilo govora o dijalogu Beograda i Prištine zato što će taj proces zbog predstojećih kosovskih izbora biti u statusu quo narednih nekoliko meseci.
„Kosovo čekaju izbori tako da možemo očekivati da Kurti sigurno neće biti voljan da pravi bilo kakve ustupke Srbiji koji bi mogli da odvuku neke glasače. Ono što možda možemo da očekujemo jesu neki novi jednostrani potezi baš sa tim ciljem da on dobije neke dodatne glasove. Nakon toga možemo očekivati da Kosovo reći da nema vladu, da se čeka njeno formiranje. Verovatno čekamo i novog specijalnog izaslanika za dijalog kome će trebati vremena da se uhoda. Tako da možemo reći da ti sastanci i ako ih bude neće nešto mnogo doprineti nikakvom napredku. Tako da je status quo u nekih narednih par meseci najrealnije rešenje“, zaključuje Dimitrov.
0 komentara