DUI ustavnim sudijama Severne Makedonije: Ne izazivajte demokratiju

Demokratska unija za integraciju pozvala je ustavne sudije da „ne osporavaju demokratiju“.
„U ovim odlučujućim časovima za budućnost Severne Makedonije, kada Ustavni sud razmatra pitanja koja mogu suštinski da promene strukturu naše multietničke države, apelujemo na savest sudija i savest onih koji utiču na njihove odluke. Ovo je kritičan trenutak ne samo za Albance, već i za sve građane zemlje koji veruju u demokratske vrednosti, jednakost i suživot“, navodi se u saopštenju DUI.
Ova stranka ističe da svako kršenje ustavne ravnopravnosti predstavlja narušavanje mira, stabilnosti i zajedničkog napretka.
DUI kaže da Ohridski okvirni sporazum nije dokument koji se, po njima, može menjati prema dnevnopolitičkim interesima, ali da je on temelj „koji ovu multietničku i demokratsku državu drži na okupu“.
„Danas smo ponovo na raskrsnici, gde se dovodi u pitanje naše pravo na zastupljenost, ravnopravnost i zasluženo mesto u ovom društvu. Obraćamo se sudijama Ustavnog suda: Ovo nije samo pravna odluka – ovo je odluka koja će odrediti da li će Severna Makedonija ostati država u kojoj se svi njeni građani osećaju ravnopravno i poštovano. Nemojte napraviti istorijsku grešku da uništite ono što smo zajedno sa velikim trudom i trudom izgradili. Pozivamo građane, ali i međunarodne institucije, da pažljivo prate ovaj proces“, navodi se u saopštenju DUI.
Stranka dodaje da nema funkcionalne demokratije bez punog poštovanja Albanaca i njihovih ustavnih prava.
„Ne zaboravite: demokratija nije dar, to je odgovornost. Danas je vaša odgovornost da to ne izazovete“, naveo je DUI.
Stranka DUI na zvaničnoj Fejsbuk stranici poziva građane danas na mirno okupljanje ispred Ustavnog suda.
“U 9 časova, ispred Ustavnog suda i predsednika BDI, gospodin Alji Ahmeti i lideri partija Evropskog fronta zajedno sa građanima će štititi multietničku budućnost Severne Makedonije. Pozivamo vas sve da se pridružite ovom mirnom skupu kako biste svedočili važnosti jednakosti, pravde i demokratskih vrijednosti”, piše u objavi na Fejsbuku.
Ademi: Ako se ukine član 23. stav 5 Zakona o jezicima, nijedna institucija neće sprovoditi zakon
Ovim povodom reagovao je i potpredsednik DUI Arber Ademi na TV21.
On je upitao otkud VMRO-DPMNE i Vredi znaju da se na sednici Ustavnog suda Zakona o jezicima „ništa neće desiti“. Ademi sumnja da u slučaju Zakona o upotrebi jezika ulogu sudija igraju VMRO-DPMNE i Vredi.
„Ovo je krucijalno pitanje da se ovde kod nas čelnici izvršne vlasti, Vlade, prave tužioci, sudije, prave se više od predsednika Ustavnog suda, veći od Ustavnog suda, otkud to znaju da ništa se neće dogoditi, kako oni znaju?“, rekao je Ademi.
Ademi je rekao da ako se ukine član 23, stav 5 zakona o jeziku, nijedna institucija neće sprovoditi zakon.
„To je 75 stranica, onaj referat koji je izašao juče, znate li šta to znači? Taj apstrakt podrazumeva da će 18 odredaba zakona o albanskom jeziku biti ukinuta uz ocenu ustavnosti. Ne dve, ne tri, već 18“, kaže Ademi.
On je rekao da treba da postoji zabrinutost šta će danas biti sa albanskim jezikom na sednici u Ustavnom sudu i dodao da nije pitanje ko se buni, već zbog čega se protestuje.
Na novinarsko pitanje da li će Artan Grubi po odluci Stejt departmenta biti isključen iz stranke, Ademi je odgovorio da deli stav stranke i da poštuje odluku Stejt departmenta.
„Što se tiče stava DUI po ovom pitanju, DUI poštuje odluku. Ostajemo privrženi našem strateškom partnerstvu koje imamo kao narod uopšte, ali i kao politička partija koja je nastala zahvaljujući višedecenijskoj žrtvi albanskog naroda, za dalje unapređenje ovog strateškog partnerstva“, poručio je potpredsednik DUI.
0 komentara